توضیحات کامل نجفی درباره عدم نگرانی از افزایش ظرفیت دکتری

سرپرست وزارت علوم نظر دانشگاه آزاد اسلامی را در مورد افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی تایید کرد
 محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم، آمارهای افزایش ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در تحصیلات تکمیلی را تایید و تاکید کرد که وزارت علوم در مورد دانشگاه آزاد اسلامی نگرانی ندارد

محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم، آمارهای افزایش ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در تحصیلات تکمیلی را تایید و تاکید کرد که وزارت علوم در مورد دانشگاه آزاد اسلامی نگرانی ندارد. مخالفان سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این بارها با ارائه آمار غلط، افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی را نسبت به سال گذشته هفت یا هشت برابر اعلام می‌کردند و این آمار را دستاویزی برای حمله به این دانشگاه می‌کردند. در مقابل، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بارها اعلام کرده است که ظرفیت‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی 7/ 1 برابر سال گذشته بوده است. این‌بار سرپرست وزارت علوم در حاشیه اجلاس سالانه نخبگان، آمار اعلام شده میرزاده را تایید کرده و گفته است: «حرف آقای میرزاده درخصوص آمار افزایش ظرفیت‌ها دقیق‌تر است.» محمدعلی نجفی در این مورد توضیح داده است: «رئیس دانشگاه آزاد اسلامی چند بار اعلام کرد که رشته‌های دکتری پذیرفته شده نسبت به سال قبل 7/ 1 برابر است. یعنی 70 درصد اضافه شده است اما آقایان مدعیان مخالف دانشگاه آزاد اسلامی می‌گویند که این رقم هفت یا هشت برابر است.

به نظر می‌رسد حرف آقای میرزاده دقیق‌تر است اما چون در شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آقایان نظر هفت برابری را مطرح کرده قرار شد تا کمیته‌ای به این مساله رسیدگی کند.» افزایش ظرفیت‌ها و ایجاد رشته‌محل‌های جدید در هر دانشگاهی ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی زیر نظر وزارت علوم و با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی انجام می‌شود و تایید آمار اعلام شده توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نشان می‌دهد همان‌طور که اعلام شده افزایش ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی قانونی و 70درصد بوده است. از طرفی صحبت‌های محمدعلی نجفی نشان می‌دهد که با وجود آن که ادعای افزایش ظرفیت هفت یا هشت برابری درست نیست اما این ادعا حتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است و مخالفان حتی حاضر شده‌اند ادعای خود را به این شورا بکشانند.

نجفی توضیح داده که افزایش ظرفیت‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی زیر نظر وزارت علوم است و این وزارت نگرانی‌ای از بابت دانشگاه آزاد اسلامی ندارد. او گفته: «ما یک ظرفیتی را در حد 12هزار نفر در دوره دکتری برای دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی جدید معلوم کرده‌ایم و هر کدام از رشته‌ها کاملا معلوم بود اما در مورد محل‌ها چون دانشگاه آزاد اسلامی تغییراتی داشت محل‌ها را ما تعیین نکردیم. قرار ما با دانشگاه آزاد اسلامی این بود که بعد از اینکه رشته‌محل‌ها مشخص شدند آن را به ما اعلام کنند و تا اردیبهشت 94 فرصت دارند در تمام رشته‌محل‌هایی که پذیرش دکتری دارند تمام شرایط حداقلی استاندارد را از نظر استاد و تجهیزات جنبی فراهم کنند. از این‌رو ما نگران وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی نیستیم.» اگرچه یک بار دیگر در شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزایش ظرفیت‌های دانشگاه بار دیگر بررسی خواهد شد تا شاید این بار دیگر دلواپسی همیشگی «آقایان مدعیان مخالف دانشگاه آزاد اسلامی»، آن‌طور که نجفی آنها را نامیده است، برطرف شود. بنا به گفته نجفی کمیته‌ای با حضور نمایندگان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم، بهداشت و درمان و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود تا افزایش ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شود.

توضیحات کامل نجفی درباره عدم نگرانی از افزایش ظرفیت دکتری
توضیحات کامل نجفی درباره عدم نگرانی از افزایش ظرفیت دکتری
   نتایج بررسی بورسیه‌ها در دو، سه روز آینده اعلام می‌شود
سرپرست وزارت علوم همچنین خبر داده است که نتایج بررسی بورسیه‌های اعطا شده در دو دولت قبل که گفته می‌شود برخی از آنها غیرقانونی بوده تا دو یا سه روز آینده اعلام خواهد شد. وزارت علوم در زمان وزارت رضا فرجی‌دانا از بورسیه‌های غیرقانونی در وزارت علوم دولت‌های گذشته خبر داده بود و البته فرجی‌دانا استیضاح شد تا نتواند تا پایان مسئولیت رسیدگی و برخورد با این بورسیه‌ها را برعهده داشته باشد؛ بورسیه‌هایی که حتی گفته می‌شد برخی از نمایندگان مجلس هم به صورت غیرقانونی از آن استفاده کرده‌اند. رسیدگی به پرونده این بورسیه‌ها اما در زمان سرپرستی نجفی هم ادامه پیدا کرد و او گفته که نتایج در روزهای آینده اعلام می‌شود: «تا 3-2 روز آینده گزارش کامل موضوع بورسیه‌ها را اعلام می‌کنیم. بحث بورسیه‌ها به چهار گروه کلی تقسیم می‌شود. یک گروه بورسیه‌هایی بودند که به اسم بورسیه خارج به آنها بورس داخل داده‌اند و در نتیجه بدون شرکت در آزمون دکتری وارد دوره‌های دکتری شدند.
این پرونده‌هایی که قرار بود به کمیته پنج نفره ارجاع شود شامل این پرونده‌ها بودند. گروه دوم بورسیه‌هایی هستند که به خارج اعزام شدند و هم‌اکنون نیز مشغول تحصیل در خارج از کشور هستند.به‌طور طبیعی پرونده‌های آنها را به کمیته پرونده ارجاع نمی‌دهیم. دسته سوم پرونده بورسیه‌هایی است که خودشان مربی دانشگاه‌ها بودند و از قانون ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها استفاده کردند که اینها هم شرایط خاص خود را دارند.گروه چهارم نیز دسته‌ای بودند که از امتیازات ایثارگران استفاده کردند. حکمی که مربوط به هر کدام از این چهار گروه است با هم متفاوت است. بحثی که یکی از نمایندگان مجلس در این‌باره مطرح کرده است مربوط به گروهی است که پرونده‌های آنها نیز در کمیته‌های پنج نفره مطرح شد که ان‌شاءالله طی چهار روز آینده همان‌طور که رئیس‌جمهور فرمودند اطلاعیه‌ای با توضیحات کامل در مورد بورسیه‌ها خواهیم داد و مردم را در جریان خواهیم گذاشت. البته این کار بدون ذکر نام انجام خواهد شد چراکه ما فکر می‌کنیم نباید وارد حریم خصوصی شویم اما اگر معلوم شود که عده‌ای بدون ترتیبات قانونی از بحث بورس استفاده کردند با آنها برخورد می‌شود.»
   مشخص نیست چه کسی برای وزارت معرفی می‌شود
محمدعلی نجفی همچنین گفته است که هنوز نام فردی که برای وزارت علوم به مجلس معرفی می‌شود مشخص نیست و توضیحی در مورد ماندن یا نماندن خود در وزارت علوم نداده است. هرچند که احتمال اینکه او به مجلس معرفی شود با حمایتی که رئیس‌جمهور از برنامه‌های او کرده است زیاد است.نجفی در گفت‌وگویش با خبرنگاران همچنین از امکان تعطیلی برخی واحدهای دانشگاه‌های پیام‌نور و علمی-کاربردی خبر داده است.او در توضیح برنامه‌های وزارت علوم برای رفع مشکل صندلی‌های خالی وزارت علوم گفته است: «در این باره باید بررسی کنیم و طرح‌هایی را برای سال تحصیلی آینده مطرح کنیم. یکی از این طرح‌ها در ارتباط با دانشگاه‌های غیردولتی این است که مجبور به تعطیل کردن برخی از آنها شدیم. دوم اینکه برخی از دانشگاه‌های غیردولتی می‌توانند از طریق ادغام با یکدیگر بحث صندلی‌های خالی را جبران کنند تا هزینه‌های اقتصادی آنها کاهش یابد. در مورد دانشگاه‌های پیام‌نور همین گونه است، ممکن است مجبور شویم برخی از واحدهای پیام‌نور را در مراکز شهرستان‌ها تعطیل کنیم. ضرورتی ندارد این تعداد مرکز پیام‌نور و علمی- کاربردی در کشور داشته باشیم.»‌
   مهم‌ترین امتیاز نخبگان، تحصیل بدون کنکور است
سرپرست وزارت علوم سیاست‌های این وزارت را برای حمایت از نخبگان این‌گونه توضیح داده است: «سیاست کلی دولت این است که شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کند که نخبگان توانمند شوند و بتوان از استعدادهای آنان استفاده کرد.این محیط را در دانشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان و هر کدام از موسسات به‌گونه‌ای خاص باید اجرا کنند.» او به آیین‌نامه تحصیل نخبگان که به نام آیین‌نامه تحصیل استعدادهای درخشان وجود دارد اشاره کرد و گفت: «امیدواریم تا سال آینده تعدادی رشته‌های بین رشته‌ای ایجاد شود و بتوانیم جهشی در این زمینه ایجاد کنیم و از سال تحصیلی آینده رشته‌های جدید نیز پذیرای نخبگان خواهند بود اما هم‌اکنون مهم‌ترین امتیازی که نخبگان در عرصه تحصیل دارند ورود بدون آزمون به مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری است.»حمید میرزاده در حاشیه همایش نخبگان جوان:
 دولت با تشکیل اتاق فکر از نخبگان کمک بگیردرئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر ضرورت تشکیل اتاق فکری به‌منظور تبادل افکار و برنامه‌های نخبگان کشور با دولت تاکید کرد.
حمید میرزاده در حاشیه هشتمین همایش سالانه نخبگان جوان که صبح دیروز با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشور در سالن اجلاس سران گشایش یافت، گفت: «به عقیده من میزان تاثیر‌گذاری نخبگان در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بسیار حائز اهمیت است، اما این تاثیر‌گذاری آن‌طور که لازم است وجود ندارد.»
وی افزود: «بهترین راه این است که همه مجموعه‌ها، ازجمله دولت برای تصمیم‌گیری‌هایشان تدابیری اتخاذ کنند که نخبگان با ارائه طرح، برنامه، فکر و ایده‌هایی نو در جهت حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور مثمرثمر واقع شوند. این بزرگ‌ترین کمکی است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم به دولت شود.»
میرزاده ادامه داد: «دولت با بها دادن به نخبگان می‌تواند از نظرات آنان استفاده کند، چراکه استعداد‌های بر‌تر وقتی می‌توانند تبدیل به نخبه شوند که در توسعه اقتصادی و فرهنگی یک کشور، تاثیر داشته باشند.»
وی افزود: «استعداد به خودی خود نمی‌تواند منشا اثر باشد و برای کاربردی شدن آن و توسعه این پتانسیل، دولت در کنار کمیسیون‌ها و شورا‌ها می‌تواند به صورت سازمان‌یافته برای تصمیم‌گیری‌ها، اتاق فکری تشکیل داده و از نخبگان در این رابطه کمک بگیرد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: «قطعا نخبگان می‌توانند در یک برنامه توسعه‌ای، بسیاری از مشکلات کشور به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و… را حل کنند.»منبع : روزنامه فرهیختگان

توضیحات کامل نجفی درباره عدم نگرانی از افزایش ظرفیت دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید