بررسی تغییرات مولفه‌های تاثیرگذار در آموزش عالی بعد از انقلاب

بررسی تغییرات مولفه‌های تاثیرگذار در آموزش عالی ایران بعد از انقلاب
حرکت 36 ساله آموزش عالی در آینه اعداد
 
نویسنده : فاطمه رجبی
 

چهار روز از آغاز روزهای دهه فجر می گذرد؛ یعنی حدود یک هفته تا سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ورود آن به 37 سالگی باقی مانده و این بهانه‌ای است برای بررسی عملکرد نظام اسلامی در حوزه‌های مختلف. از سویی حضور تاثیرگذار دانشگاهیان بر روند پیروزی انقلاب و روی کار آمدن بسیاری از آنها بعد از پیروزی باعث می‌شود حساسیت روی حوزه‌های علمی بیشتر احساس شود. با نگاهی به اتفاق‌هایی افتاده در حوزه‌های دانشگاهی از سال 57 تاکنون متوجه می‌شویم تحولات بسیار زیادی رخ داده و اغلب مولفه‌های کمی مانند تعداد دانشجو، ‌هیات‌علمی، رشته‌های دانشگاهی و… چند برابر شده‌اند. اما قضاوت در مورد مولفه‌های کیفی، کمی سخت‌تر است چراکه این مولفه‌ها با عدد و رقم بیان نمی‌شوند. از طرفی برخی اقدامات مانند برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی و… چند سالی است که پایشان به حوزه آموزش عالی باز شده است. با نگاه به جدولی خلاصه شده می‌توان تا حدودی، روندی را که آموزش عالی ایران در سال‌های بعد از انقلاب طی کرده، مشاهده کرد.

 

وضعیت در سال 93    وضعیت در سال 57    مولفه آماری
یک میلیون و ۴۳ هزار و ۷۶۵    ۵۸ هزار و ۸۷۱    دانشجویان کاردانی
دو میلیون و ۹۲۰ هزار و ۹۶۳    ۹۸ هزار و ۹۱۷    دانشجویان کارشناسی
۵۸۰ هزار    شش هزار و ۳۴۰    دانشجویان کارشناسی ارشد
۶۷  هزار و ۲۲۱    ۱۰ هزار و ۲۹۲    دانشجویان دکتری
سه هزار و ۲۲    ۳۹۶     رشته‌های تحصیلی
700 هزار و 658    ۷ هزار و ۲۳۱    هیات علمی تمام‌وقت
۱۵۴    وجود نداشت    قطب‌های علمی
۳۴۱    ۷۸    انجمن‌های علمی دانشگاهی
۲۷ هزار و ۳۳۶    ۶۶۹    مقالات نمایه‌شده در مجلات معتبر (ISI)
هزار و ۱۹۴    ۲۰     نشریات علمی و پژوهشی
یک میلیون و ۶۲۸ هزار و ۳۹۴ در واحد میلیون ریال    پنج هزار و ۷۴۸ در واحد میلیون ریال    حمایت از دانشجویان با وام
۱۸ هزار و ۹۵۰    وجود ندارد    استناد به مقالات دانشمندان ایرانی
پنج میلیون و ۲۰۰    یک میلیون مترمربع    مساحت فضاهای آموزشی
۷۶۳     ۸۳    موسسه‌های پژوهشی دارای مجوز اصولی
۱.۵    ۰.۱    سهم ایران در تولید علم دنیا
۱۲۸    ۵۵     تعداد نشریات علمی- ترویجی
بررسی تغییرات مولفه‌های تاثیرگذار در آموزش عالی بعد از انقلاب

 

 

توصیف مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی از پیشرفت آموزش عالی:
خوب اما ناکافی

وقتی به کارنامه آموزش عالی انقلاب اسلامی در آستانه 36 سالگی‌اش نگاه می‌کنیم چنان به رشد چشمگیری برمی‌خوریم که در وهله اول بسیار تحسین‌برانگیز به نظر می‌رسد اما به‌زعم بسیاری از کارشناسان فقط نباید پیشرفت‌ها را به شکل محض ببینیم بلکه باید به آمار نگاه نسبی داشته باشیم؛ به این معنی که پیشرفت‌ها را در بستر امکانات و اهداف بررسی کنیم و بعد درباره میزان نیل به اهداف آموزش عالی قضاوت کنیم. عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیر کل حوزه وزارتی درباره آمار تغییرات حوزه آموزش عالی می‌گوید:

«پیشرفت‌ها بعد از انقلاب چشم‌گیر بوده‌اند، آنقدر چشم‌گیر که نمی‌توان آنها را نادیده یا حتی کم‌اهمیت تلقی کرد. برخی می‌گویند اگر انقلاب هم پیروز نمی‌شد با گذشت 36 سال و در طول زمان به همین دستاوردها می‌رسیدیم. این حرف را می‌شود این‌طور جواب داد که به عنوان مثال با بررسی عملکرد 10 سال آخر حکومت طاغوت در حوزه آموزش عالی و مقایسه آن با 10 سال بعد از انقلاب می‌فهمیم که این تفسیر غلطی است آن هم در شرایط بی‌ثبات جنگی و آشوبی که انقلاب در 10 یا حتی 20 سال اول داشت. بعد از آن هم که با سرعت بسیار بیشتری شاهد پیشرفت‌ها بودیم.» او ادامه می‌دهد: «این جواب کسانی است که می‌خواهند پیشرفت‌های آموزش عالی را کم‌اهمیت جلوه دهند یا آن را با وضعیتی که احتمالا با ادامه روند حکومت طاغوت داشتیم هم‌تراز بدانند اما وقتی این حرف‌ها را می‌زنیم نباید فراموش کنیم که از آن سوی بام نیفتیم، یعنی مغرور نشویم.

 

بدانیم که نقص‌ها هم فراوان بوده‌اند عملکرد ما در طول سالیان بسیار با آنچه هدف‌مان بوده فاصله داشته است.» فریدون، دلیل این عقب ماندن از اهداف را این‌گونه توضیح می‌دهد: «نمی‌شود یک دلیل خاص برای عقب ماندن از اهداف اعلام کرد چراکه دلایل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا اتفاقی که نباید، بیفتد. مثلا در دولت گذشته چه اتفاقی افتاد که آموزش عالی در بسیاری از سطوح عقب ماند یا پسرفت کرد؟ مدیریت‌های جناحی،‌ سیاسی دیدن همه چیز، ‌امنیتی کردن امور بی‌اهمیت، سودجویی‌های شخصی و… همه اینها ممکن است در مقاطعی بوده باشد. ما آرمان‌گرایی و ایده‌آلیسیتی را از خود امام(ره) آموخته‌ایم پس در عین حال که تلاش می‌کنیم و قدر تلاش‌های کسانی که قبل از ما از همه‌چیز خود مایه گذاشتند را می‌دانیم اما راضی نمی‌شویم.»

بررسی تغییرات مولفه‌های تاثیرگذار در آموزش عالی بعد از انقلاب

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید