استفاده از موسیقی کلاسیک برای تقویت یادگیری دانشجویان

راه‌‌های افزایش قدرت مغز : بررسی استفاده از موسیقی کلاسیک در افزایش یادگیری دانشجویان آلبرتا
محقق : صدف فاطمی

برای همه افرادی که درگیر دغدغه‌های روزانه هستند، افزایش کارایی ذهن و بالا بردن قدرت مغز داستانی است که می‌تواند در بهبود انجام فعالیت‌های روزانه کمک زیادی کند.
 زندگی‌های این روزهای انسان‌ها به واسطه تمام اتفاقات جاری، دردسرهای زیادی به همراه دارد و حتی اگر نخواهند هم آنها را درگیر ماجراهایی جدید می‌کند.
داستان‌هایی که جزء جدایی‌ناپذیر زندگی آدم‌ها هستند و باید به هر ترفندی که شده راهی برای کنترل کردن اوضاع پیدا کنند. روانشناسان بسیار زیادی در دنیا گوش دادن به موسیقی کلاسیک را به این منظور توصیه می‌کنند. آمار رسیده نشان می‌دهد که در برخی از دانشگاه‌های دنیا این روزها از موسیقی بتهوون برای تقویت یادگیری دانشجویان استفاده می‌کنند.
حتی بسیاری از کتابخانه‌ها هم هنگام مطالعه برای افزایش کارایی ذهنی دانشجویان موسیقی کلاسیک پخش می‌کنند.
نتایج آخرین مطالعات نشان می‌دهد که احساسات نقش بسیار مهمی در یادگیری ایفا می‌کند. با توجه به اینکه موسیقی کلاسیک از آن دسته اصواتی است که با احساسات فرد گره خورده، می‌تواند در یادگیری بهتر تاثیرگذار باشد. این موضوعی است که از نظر علمی ثابت شده و به هیچ عنوان موی لای درزش نمی‌رود. موسیقی به هر صورتی که باشد در وضعیت احساسی فرد تاثیر می‌گذارد و حتی می‌تواند حافظه را هم تقویت کند. اما موسیقی کلاسیک با توجه به نت‌های خاصی که دارد میزان تاثیرگذاری بر یادگیری، حافظه و افزایش کارایی ذهن را بیشتر می‌کند.
به همین دلیل روانشناسان گوش دادن به این نوع خاص موسیقی را بسیار توصیه می‌کنند.
 «مندی رامون»، مشاور تحصیلی دانشگاه «آلبرتا» می‌گوید: «با توجه به نیاز اساسی دانشجویان به افزایش کارایی ذهن و بالا بودن توانایی مغز، باید روش‌های کمکی بسیاری به این منظور استفاده شود.

استفاده از موسیقی کلاسیک برای تقویت یادگیری دانشجویان

دانشگاه آلبرتا بیش از ٣٩٠٠٠ دانشجو دارد که از آن میان بیش از هشت هزار نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند . این دانشگاه بیش از ٣۶٠٠ کارمند آموزشی دارد (شامل استادها، پژوهشگران پسادکترا و دستیاران آموزش/پژوهش تحصیلات تکمیلی) . از زمان تاسیس دانشگاه تا پایان سال ٢٠١٣ میلادی بیش از ٢۵٠٠٠٠ نفر از دانشگاه آلبرتا فارغ التحصیل شده اند. جو کلارک نخست وزیر پیشین کانادا و ریچارد ادوارد تایلور نظریه پرداز سرشناس فیزیک و دریافت کننده جایزه نوبل در فیزیک از جمله فارغ التحصیلان سرشناس دانشگاه آلبرتا هستند.

دانشگاه آلبرتا، واقع در حاشیه جنوبی رود ساسکاچوان شمالی، در سال ۲۰۰۸ میلادی صدمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد. در این دانشگاه بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو در ۲۰۰ رشته تحصیلی لیسانس و ۱۷۰ رشته فوق لیسانس و دکترا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه آلبرتا میزبان حدود ۲۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۰۰ کشور دنیا است. در تحصیلات تکمیلی، دانشجویان ایرانی پس از دانشجویان چینی و هندی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این دانشگاه در رتبه بندیهای مختلف همواره یکی از ۵ دانشگاه پیشتاز کانادا بوده است.
ورزش و خواب کافی از روش‌های پایه‌ای است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج بسیار خوبی هم در بر دارد. علاوه‌بر این در راستای ارائه روش‌های جدیدتر، گوش دادن به موسیقی کلاسیک پیشنهاد می‌شود. طی مطالعه‌ای که بین دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاه آلبرتا صورت گرفته است، آن دسته از دانشجویان که هنگام مطالعه موسیقی کلاسیک گوش می‌دهند روند یادگیری‌شان بسیار بهتر از دیگر دانشجویان بوده و نتایج به مراتب بهتری هم گرفته‌اند.»
برای همه افرادی که نیاز به بالا بردن کارایی ذهنی دارند، استفاده از این شیوه و روش‌های مشابه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. با توجه به اینکه دانشجویان دغدغه‌هایی مانند گذراندن واحدهای درسی و خواندن مباحث امتحانی را پیش رو دارند، نیازشان به این نمونه کمک‌های جانبی بیشتر از بقیه افراد است و باید از روش‌های موجود تا حد ممکن استفاده کنند.

استفاده از موسیقی کلاسیک برای تقویت یادگیری دانشجویان

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید