اعطای تسهیلات پژوهانه برای دانشجویان دکتری

دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: براساس تصویب شورای بورس در سال93 به حدود 500 دانشجوی دکتری فرصت مطالعاتی اعطا می شود.

 

احمدی در چهل و پنجمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در تبریز با تاکید بر ضرورت افزایش سهم پژوهش در بودجه دانشگاه ها گفت: بر اساس ابلاغ وزیر علوم، تایید بودجه تفصیلی دانشگاه ها منوط به افزایش سهم بودجه پژوهشی تا 15 درصد کل بودجه و اعزام حداقل 4 عضو هیئت علمی برای فرصت های مطالعاتی است.

وی، با اشاره به برگزاری اولین جشنواره پژوهش و فناوری بین 9دانشگاه و مرکز پژوهشی منطقه سهند ابراز امیدواری کرد : شاهد افزایش رقابت های سالم بین دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور در راستای دست یابی به یک جایگاه پایدار در علم و فناوری منطقه در راستای افزایش آسایش و رفاه در جامعه باشیم.

دکتر احمدی اظهار داشت : در سال جاری که با نام “اقتصاد ، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ” توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است باید تلاش کنیم تا برنامه ریزی ها و سیاست های حوزه پژوهش و فناوری در مسیر صحیح هدایت و جهت دهی شود.

دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد :

اولویت وزارت علوم استفاده از خرد جمعی برای تصمیم گیری ها و سیاست گزاری های کلان است و در حوزه پژوهش و فناوری نیزکلیه برنامه ریزی ها اعم از اصلاح آیین نامه های موجود، تدوین آیین نامه های جدید و تدوین سیاست های کلان با استفاده از نظرات معاونین پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری انجام خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: چالش های حوزه پژوهش و فناوری را می توان در دو بخش قوانین و زیر ساخت ها تفکیک کرد که در بخش قوانین ، شاهد این هستیم که برخی از آیین نامه ها در اجرا دارای موانع هستند و برای برخی قوانین نیز هنوز آیین نامه اجرایی تدوین نشده است.

دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود:

براساس قوانین موجود ، باید در چند سال گذشته پژوهشگاه های غیر حاکمیتی به بخش خصوصی واگذار می شد ولی اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است، لذا احصا و تفکیک پژوهشگاه های حاکمیتی و غیر حاکمیتی از یکدیگرشروع شده و به زودی فهرست آنها اعلام می شود.

وی تاکید کرد : از موضوعات مهم زیر ساختی حوزه پژوهش و فناوری ، نبود معیار و ضابطه مشخص برای توزیع بودجه های پژوهشی بین دانشگاه هاست که در این زمینه نیز اقداماتی برای تعین معیار مناسب شروع شده است.

دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت:
برخی پژوهشگاه ها از اهداف و ماموریت های خود دور شده اند، لذا برای هدفمند کردن ماموریت های پژوهشگاه ها در نقاط مختلف کشور با توجه به نیازها و امکانات منطقه ای، آمایش ملی پژوهش و فناوری کشور درحال انجام است.
اعطای تسهیلات پژوهانه برای دانشجویان دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید