اعلام جزئیات برگزاری کنکور دکتری

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص زمان برگزاری کنکور دکتری براساس شیوه نامه جدید گفت: زمان برگزاری آزمون در شیوه نامه دکتری مشخص می شود و این شیوه نامه طی دو ماه آینده نهایی و ابلاغ می شود.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص زمان برگزاری  آزمون دکتری که اعلام شده بود براساس قوانین جدید ۲ بار در سال برگزار خواهد شد، گفت: آزمون‌ سراسری دکتری ۲ بار در سال در ماههای آبان و اسفند برگزار می شود. این آزمون شامل دروس زبان، استعداد تحصیلی و ۳ درس پایه در هر گروه درسی برگزار می شود.

وی ادامه داد: تمام جزئیات پذیرش دانشجو در این شیوه نامه گنجانده شده است و طی دو ماه آینده نهایی و به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به پیش بینی یک نظام جدید در پذیرش دکتری یادآور شد: یک نظام پاسخگویی برای این آزمون مشخص شده تا در صورت بروز مشکل افراد بتوانند به آن مراجعه کنند.

وی یادآور شد: همچنین شورای سیاستگذاری و نظارت برای پذیرش دانشجویان دکتری نیز تعیین شده که این شورا از اعضای حقیقی و حقوقی و رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور تشکیل شده است.

شریعتی نیاسر افزود: ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم که در روند پذیرش، مشکلی پیش نیاید و پذیرش غیر منصفانه‌ای صورت نگیرد، تمام موارد به صورت جزیی در شیوه نامه پذیرش دانشجوی دکتری درج خواهد شد.

به گزارش مهر، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در جمع معاونان آموزشی دانشگاه‌های استان تهران نیز گفت : شیوه جدید پذیرش دانشجوی دکتری از سال آینده اجرا می شود.

وی ادامه داد: براساس این شیوه، دانشگاه‌ها پس از برگزاری آزمون  سراسری، حد نصاب و رتبه مصوب خود را اعلام می کنند و از میان داوطلبان واجد شرایط ، دانشجویان را بر اساس سوابق آموزشی و پژوهشی، مصاحبه تخصصی یا آزمون تخصصی پذیرش می کنند.

وی افزود: از دیگر تغییرات شیوه جدید پذیرش دانشجوی دکتری در سال آینده تجمیع رشته های مشابه در یک گروه است بطوری که تعداد گروههای درسی آزمون از ۲۷۲ به کمتر از ۷۰گروه کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون آموزشی وزیر علوم  گفت: تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و افزایش اختیارات آنها برنامه محوری وزارت علوم است که این برنامه در راستای افزایش استقلال دانشگاه‌ها صورت می گیرد و  واگذاری اختیار پذیرش دانشجوی دکتری و تدوین برنامه های درسی دانشگاه از محورهای شاخص این برنامه است.

وی افزود: دانشگاه‌های گروه یک می توانند نسبت به بازنگری  و تدوین برنامه های درسی تمام رشته‌های دایر خود اقدام کنند  و سایر دانشگاه‌ها نیز می توانند این برنامه ها را  در دانشگاه خود پیاده کنند.

شریعتی نیاسر افزود: از سایر دانشگاه‌ها نیز خواسته شده است تا استادان شاخص خود را به معاونت آموزشی وزارت علوم معرفی کنند تا در کمیته های برنامه‌ریزی این معاونت وظیفه تدوین برنامه های کلان آموزشی را برعهده گیرند.

لینک خبر

اعلام جزئیات برگزاری کنکور دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

3 thoughts on “اعلام جزئیات برگزاری کنکور دکتری

 • جولای 6, 2015 at 4:21 ق.ظ
  Permalink

  منم با این دوستمون موافقم،منم این اعمال سلیقه شخصی اساتید را در دانشکاه کاشان دیدم،تبعیض و بی عدالتی بیداد میکرد و شماهم با این کارتون بع این موضوع دامن زدید،دکتری قبلا با این مصاحبه های غیر استاندارد ی معضل بود حالا تبدیل به ی رویای دست نیافتنی شد،هرجی تصمیم تو این مملکت کرفته میشه ضربه اولش به قشر جوان هست،واقعا ممنون از این همه تلاشتون

  Reply
 • جولای 5, 2015 at 8:58 ق.ظ
  Permalink

  سلام، در حقیقت بگین می خواهین کل ایران رو دکتر کنین ، و هیچ برنامه ریزی درباره آینده شغلی و اینجور چیزها نمی خواهد.

  Reply
  • جولای 5, 2015 at 10:20 ق.ظ
   Permalink

   سلام خب ماجرا عملا یک بعدش اینه بعد بعدیش کسب رضایت اساتید هست برای انتخابات مجلس می دونید که این قشر بسیار نظرات تاثیر گذاری در جامعه دارند حالا این وسط یه عده دهه شسصتی باهزاران مشکل برخورد کنن برا کسی اهمیتی نداره دوست خوبم والا سازمان سنحش میتونست به صورت مامرکز تموم این مصاحبه ها رو انجان بده الان فقط باید ننتظر سلایق شخصی اساتید باشیم چیزی ک به عینه خودم امسال توی دانشگاه های شاهرود،گیلان،کاشان از اساتید گروه مکانیکش دیدم امسال تاثیر 70درصدی بود واز سال بعد 100درصدی واین یعنی فاجعه

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید