افزایش اختیار دانشگاه‌ها در جذب دانشجوی دکتری

افزایش اختیار دانشگاه‌ها در جذب دانشجوی دکتری به 70 درصد

دکتر جعفر میلی‌منفرد معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام آخرین تغییرات در نحوه پذیرش دانشجوی دکتری ۹۳، تاکید کرد: در آزمون سال آینده سهم و اختیار دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی دکتری به ۷۰ درصد افزایش یافته است.

دکتر جعفر میلی‌منفرد در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده، گزینش نهایی دانشجویان دکتری سال 93 براساس 30 درصد نمره آزمون کتبی و 70 درصد نمره مصاحبه و آزمون شفاهی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی انجام می‌شود به بیان دیگر اختیار دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی در جذب دانشجویان دکتری افزایش یافته است.

دکتر جعفر میلی‌منفرد معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عین حال تاکید کرد: هیچ تغییری در روند اجرایی و محتوایی آزمون دکتری اعمال نشده است و در آزمون سال 93 هم داوطلبان پس از شرکت در آزمون کتبی، درصورت کسب حدنصاب نمره به میزان سه برابر ظرفیت از سوی سازمان سنجش به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند و دانشگاه‌ها نیز پس از برگزاری مصاحبه و براساس فاکتورها و معیارهای مدنظر دانشجویانی را جهت گزینش نهایی به سازمان سنجش معرفی می‌کنند.

دکتر جعفر میلی‌منفرد همچنین اعلام کرد: در آزمون دکتری سال 93 ضریب درس زبان از 2 به یک تغییر کرده است تا بدین ترتیب وزن دروس تخصصی در پذیرش دانشجوی دکتری بیشتر شود.

وی افزایش سهم دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی دکتری را درراستای افزایش هم افزایی میان استاد و دانشجو خواند و اظهار کرد: کارکردن و پژوهش در دوره دکتری نیازمند شناخت متقابل استاد و دانشجوست و مبنای کار بر تعامل و ارتباط دو انسان در مقام شاگرد و معلم است.

دکتر جعفر میلی‌منفرد معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین تاکید کرد: باید به دانشگاه‌ها و جامعه دانشگاهی اعتماد کرد و آنها را در تصمیم‌گیری و اجرای امور علمی و تخصصی دانشگاهی بیشتر مشارکت داد . البته در کنار افزایش اختیار دانشگاه‌ها، نظارت وزارت علوم نیز افزایش می‌یابد تا از بروز هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه دوره دکتری فرصت مغتنمی برای رشد استعدادها و تامین نیروهای متخصص برای کشور است، به تجربه دانشگاه‌های بزرگ جهان در این باره اشاره کرد که پذیرش دانشجوی دکتری در آن دانشگاه‌ها استادمحور و پژوهش محور است و استاد است که در مصاحبه بر مبنای اینکه چه دانشجویی بهتر می‌تواند با او کار کند، نسبت به انتخاب دانشجوی خود اقدام می‌کند.

ثبت‌نام آزمون دکتری 93 لز طریق سایت سازمان به نشانی www.sanjesh.org از روز سه‌شنبه آغاز شده و تا روز دوشنبه 11 آذرماه ادامه دارد.

 

افزایش اختیار دانشگاه‌ها در جذب دانشجوی دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “افزایش اختیار دانشگاه‌ها در جذب دانشجوی دکتری

 • آوریل 24, 2014 at 10:48 ق.ظ
  Permalink

  با سلام،مسئولان محترم لطفا اعلام کنید چرا ظرفیت پذیرش دکتری بیومکانیک ورزشی کم شده(فقط سه نفر روزانه-بدون شبانه،پردیسو پیام نور)؟ آیا با این تصمیمات به تحصیل کرده های این رشته کاربردی ورزشی ظلم نیست؟ پس ما حرفهایمان را به کی بگیم؟ با تشکر

  Reply
 • دسامبر 1, 2013 at 12:58 ب.ظ
  Permalink

  با سلام، من واقعا از روش جدیدی که برای پذیرش دکتری از سوی عزیزان وزارت علوم پیشنهاد و اجرایی شده تشکرو و قدر دانی می کنم، روش جدیدی که هم اکنون در همه کشورهای پیشرفته جهان دنبال می شود همین روش است که به تازگی اجرایی شده، مثلا گیرم دانشجو معدلش 20 باشه ولی اگر تو حوزه پزوهش ضعیف باشه و مقاله ای نداشته باشه که اصلا ارزش نداره، فوق لیسانس و دکتری = پژوهش هستش، گیرم معدل طرف 14 باشه و لی تو حوزه پژوهش قوی باشه و مقالات فراوانی تو نشریات معتبرجهان داشته باشه ارزشش بیشتر از اون زرفی هستش که معدلش 20 هستش و از پژوهش و مقاله نویسی چیزی ندونه ….

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید