بررسی مشکلات آموزشی دانشگاه آزاد بعد از افزایش ظرفیت دکتری

بررسی مشکلات آموزشی دانشگاه آزاد بعد از افزایش ظرفیت دکتری به قلم دکتر علی اکبر گرجی

اخبار متواتر حاکی از آن است که امسال دانشگاه آزاد ظرفیت پذیرش دوره دکتری را چندین برابر افزایش داده است. به عنوان مثال، گفته می شود، در برخی از رشته های حقوق (از جمله حقوق عمومی و حقوق خصوصی) تعداد ورودی های دکترا بالغ بر ۳۰۰ نفر است.

شناخت مستقیم نویسنده از وضعیت رشته حقوق عمومی در دانشگاه آزاد بویژه در واحدهای شهرستانی مانند بندر عباس، کرمانشاه، اراک، زاهدان، سیرجان، رفسنجان، اصفهان، نجف آباد، قم، شیراز، تبریز، سمنان، مرودشت، قشم، بیانگر آن است که این واحدها به شدت با کمبود هیات علمی متخصص روبرو هستند. درد جانکاهی که صدای اعتراض فرزندان عزیز این مرز و بوم را درآورده، این است که این واحدها در بسیاری از موارد برای جبران کمبود هیات علمی از اساتید غیرمتخصص (بخصوص در رشته حقوق عمومی) بهره می گیرند.

دکتر علی اکبر گرجی
دکتر گرجی دانشیارحقوق عمومی (دانشکده حقوق)

اما آیا دانشگاهی که حتی یک هیات علمی تمام وقت یا نیمه وقت هم ندارد، عملا قادر به ارتقای کیفیت علمی-پژوهشی خود خواهد بود؟ اساتید متخصص مدعو هم با توجه به انبوه مشکلات و بویژه، حق التدریس ناچیز، چندان رغبتی به حضور در این واحدها نشان نمی دهند.

وقتی واحد دانشگاه آزاد یک استادتمام‌وقت هم ندارد و ۱۰دانشجوی دکتری می‌گیرد
وقتی واحد دانشگاه آزاد یک استادتمام‌وقت هم ندارد و ۱۰دانشجوی دکتری می‌گیرد

در حال حاضر، کیفیت تحقیقات و پایان نامه های کارشناسی ارشد به شدت پایین آمده و با رشد قارچ­ گونه موسسات پایان نامه نویسی، نظارت بر آنها دشوار شده است. تعداد قابل توجهی از پایان نامه های دفاع شده در این دانشگاه هیچ ارزش افزوده ای برای ادبیات رشته مربوطه ندارند. نگرانی بنده به عنوان معلمی که سال هاست با دانشجویان دانشگاه های دولتی و آزاد مانوس است، این است که رفته رفته دوره های دکتری هم ارزش علمی خود را از دست بدهند و رساله ها نیز تبدیل به گزارش های سطحی و تکراری شوند.

نگرانی وقتی دوچندان می شود که گاه به دلیل کمبود استاد، راهنمایی پایان نامه ارشد یا رساله دکتری بر عهده متخصصین غیرمرتبط با رشته گذاشته می شود. مثلا، متخصص حقوق خصوصی هدایت پایان نامه یا رساله حقوق عمومی را بر عهده می گیرد. در هر حال، فرونشاندن عطش مدرک گرایی، جلوگیری از خروج ارز از کشور یا کسب درآمد دلیل کافی و موجه ساز برای افزایش ظرفیت ها و نادیده انگاشتن شاخص های معتبر آموزش و پژوهش نیست.

در پایان ذکر دو نکته ضروری است: نخست اینکه تاسیس دانشگاه آزاد یکی از افتخارات کشور ماست و چنین تلاش عظیمی را نمی توان و نباید نادیده گرفت. هنر بزرگ این دانشگاه گسترش ساختارهای آموزشی در سراسر کشور بود. اما این امر نباید ما را از نقد آسیب ها و تهدیدهای احتمالی آن دور سازد. پس باید نقدها را مطرح کرد تا شاید به تدریج فرایند آموزش و پژوهش در این دانشگاه ارتقا یابد.

هدف دانشگاه آزاد از افزایش فله‌ای رشته‌های دکتری چیست؟
هدف دانشگاه آزاد از افزایش فله‌ای رشته‌های دکتری چیست؟

دوم اینکه ایرادهای یادشده نباید دانشجویان علاقه­مند را ناامید سازد. در دانشگاه آزاد هم بسیارند دانشجویانی که با جان و دل به تحقیق و یادگیری می پردازند و از لحاظ علمی در سطوح بالایی قرار دارند. نقد اصلی ما متوجه الگوی پذیرش و مدیریت آموزشی-پژوهشی است که این تصور را به وجود آورده که هرکسی با هرسطح علمی می تواند وارد دانشگاه آزاد شود و الزاما هم دانشگاه آزاد باید به چنین شخصی مدرک دانش آموختگی دهد. دانش آموخته ای که گاه معلومات او چندان با معلومات مقطع پیشین تفاوتی نکرده است.

امید است، ریاست محترم دانشگاه آزاد که دارای حسن نیت و خود از فرهیختگان و پیشکسوتان این دانشگاه است، زمینه ای را فراهم کند که اشکالات مهلک این سیستم به تدریج از میان برداشته شود و گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی شوق نهان دانش و اندیشه ورزی را در این مرز و بوم نخشکاند.

 

نگارنده بارها با دانشجویان محترمی در دانشگاه آزاد روبرو شده که پس از دوبار امتحان در یکی از درس ها و عدم توفیق در کسب نمره قبولی، استاد را مقصر اصلی دانسته و فرموده اند که شما “نمی خواهید به ما نمره بدهید”. یعنی حتی برخی از این عزیزان به نقاط ضعف خویش معترف نیستند و بدون کمترین تلاشی انتظار گرفتن نمره های آنچنانی دارند. در کنار دانشجویان فرهیخته و دلبسته آموزش و پژوهش، برخی از این بزرگواران هیچ انگیزه ای برای آموختن ندارند و صرفا برای گرفتن مدرک و استفاده از آن در محیط کار به تحصیلات تکمیلی روی آورده اند.

 

منبع :

 • دکتر علی اکبر گرجی/ خبرآنلاین

 

بررسی مشکلات آموزشی دانشگاه آزاد بعد از افزایش ظرفیت دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

4 thoughts on “بررسی مشکلات آموزشی دانشگاه آزاد بعد از افزایش ظرفیت دکتری

 • نوامبر 9, 2014 at 8:08 ب.ظ
  Permalink

  دانشگاه آزاد لاهیجان امسال دکتری حقوق جزا و جرم شناسی رو آورده، جالبه بدونید که این دانشگاه ارشد حقوق جزا نداره. یعنی یهو بدون اینکه ارشد بیارن دکتری اوردن.
  به گند کشیدن مقطع دکتری رو.
  لطفا” مجلس ورود کنه.

  Reply
 • نوامبر 3, 2014 at 3:31 ب.ظ
  Permalink

  دقیقا تاییید و تکرار می کنم بابا تو رو خدا به داد این مملکت برسید وزیر که موقته و خودش از دانشگاه آزادکلاسهای 15 *20نفری دکتری بررسی کنید چه جوری زنجان و قم که تابحال حقوق بین الملل در ارشد نداشت دکتری برداشت ارومیه بدون استاد ترم بعد 4 نفر قایمکی حقوق بین الملل بر می داره واحد ماکو که کارشناسی حقوق رو به زور مدیریت می کنه قراره ارشد خصوصی برداره و یا ببینید در کلاسهای حقوق خصوصی آزاد دکتری ارومیه در کلاس چه می گه استاد بچه ها ضبط و جمع می کنن به دفتر مقام معظم رهبری و رییس جمهور ارسال کنن تا حداقل حالا که برداشته باید از تهران استاد در خور شان آنمهم حداقلی برداره نه دکتری دانشگاههی خارجی یا دکتری که کادر اداره است و دانشگاه له له بدنبال مدرکشون بود تا به مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی بدن باور کنید ارزش مداک دکتری که در دانشگاه آزاد خوندیم بر فنا رفت الان هرکی می گه دکتری قبول شدم همه با تمسخر می گن دانشگاه آزاد. خود قبول شده هت هم مجبورن و به روشون نمی یارن چی کار کنن بدبخت ها برید آمار انصرافی دکتری در سال قبل رو بررسی کنید؟ چرا ؟ چون پوله حالا من علوم تحقیقات رو می گم نه واحد های مراکز استان بقیه بماند و مراکز کوچک در شهرستان هم که برداشتن مطمن باشید هیچ شانسی ندارن آقایان مجلس کمسیون 90 و آموزش رای ما مردم به شما ها بخاطر اینه ؟

  Reply
 • اکتبر 30, 2014 at 6:37 ب.ظ
  Permalink

  الحق و الانصاف به حقیقتی تلخ اشاره کردید که واقعا تأثرآور و غم انگیز است و متأسفانه ریاست کل دانشگاه آزاد علیرغم اطلاع از این واقعیت هیچ کاری نمی کند و نباید هم، به دلیل اینکه مبنای سیاست گذاری آموزشی دانشگاه آزاد چیزی غیر از این نیست. یاعلی

  Reply
 • اکتبر 30, 2014 at 2:23 ب.ظ
  Permalink

  از یک منبع مطمن رسمی خبر دارم که حداقل در مراکز علمی و نه تنها دانشگاهی مدارک دانشگاه آزاد در ارشد و دکتری استخدام نخواهند شد و یا با چندین برابر کمتر به نسبت دانشگاههای دولتی شبانه غیر انتفاعی تهران و دانشگاه دولتی شهرستان و پیام نور تهران و در مرحله بعد علوم تحقیقات تهران و علمیکاربردی و با همین ترتیب شعبه شهرستانها از اولویت ۱۰۰ امتیاز بندی شده اند که شانسی بر بدبخت دانشجوی دکتری و ارشد آزاد در تهران نیس چه برسد به مرکز استان و یا بیچاره شهرستانها . و خبرها حاکی از آن است که گروهی هم سازماندهی شده در فضای اینترنتی با نظرهای الکی ذهن داوطلبین را شستشو دهند بروید سراسری غیر انتفاعی پیام نور و یا دولتی شهرستان بخوانید رشته ای که مجوز ندارد یعنی اعتبار از وزارت علوم ندارد بررسی کنید آزاد قم زنجان دکتری حقوق بین الملل برداشا اصلا اینها سال قبل مگر ارشدش را داشتند ارومیه ترم بهمن بین الملل برمی دارد با کدام استاد استادهای فعلی مال دانشگاه دولتی هستند و یه دونه دیگه هم مدرکش در یک واحد دیگه استفاده شده اینها نمونه کوچک است بررسی کنید فجایع دیگر رو می شود به شعار نیست فقط تو رو خدا آبروی علمی نظام و خون شهیدان را حفظ کنید وزیر علوم هم که اصلا کاری ندارد چون خودش زمانی دو دوره وزیر … بوده پس نمی تواند کاری بکند باید جدی تر به فکر مردم و پول مردم و جوانان و شهریه های هنگفتی که با… مردم بدست می آورند و تمدید پایان نامه ها که قابل پیش بینی ترین آنهاست باید فکری اساسی و بالاتر از وزیر علوم کسی به موضوع رسیدگی کند رستگار باشید

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید