نجفی دستور عدم افزایش ظرفیت دکتری را صادر کرد

ممنوعیت افزایش ظرفیت کارشناسی‌ارشد و دکتری توسط سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌های دولتی اعم از پردیس های خودگران و موسسات غیرانتفاعی و همچنین دانشگاه آزاد از این پس حق ندارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش ظرفیت داشته باشند.

محمد علی نجفی امروز درحاشیه همایش ملی نخبگان در گفت​وگو با واحدمرکزی خبر افزود: با توجه به بضاعت علمی دانشگاه ها افزایش ظرفیت مقاطع یاد شده کافی است و ما اجازه نخواهیم داد کیفیت فدای کمیت شود.

وی گفت: دانشگاه های دولتی اعم از پردیس های خودگران و موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد بهتر است مشکل اقتصادی خود را از روش های دیگری حل کنند.

البته هنوز معلوم نیست منظور آقای وزیز از ” از این پس ” دقیقا” چیست..

منبع : جام جم – ممنوعیت افزایش ظرفیت کارشناسی‌ارشد و دکتری

خبر آرشیوی :

جمعه 18 مهر 1393

پذیرش دانشجوی دکترا در دانشگاه آزاد در سال جاری 70 درصد افزایش یافت

رییس دانشگاه آزاد گفت: طی دو سال گذشته که تورم بالای ۵۰ درصدی را در کشور شاهد بودیم، شهریه دانشجویان این دانشگاه فقط ۱۸ درصد افزایش یافت.

دکتر ‘حمید میرزاده’ پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران در گرگان افزود: باوجود اینکه مصوبه افزایش ۲۵ درصد شهریه دانشجویان در سال جاری را داشتیم اما شهریه ها ۱۵ درصد افزایش یافت این در حالیست که به دانشجویان وام هم می دهیم.

وی اضافه کرد: کیفیت بخشی در دانشگاه آزاد هزینه دارد و در زمان حاضر تنها از طریق شهریه ها امکان این مهم وجود دارد. وی ابراز داشت: پذیرش دانشجوی دوره دکتری در سال جاری نسبت به پارسال ۱.۷ برابر رشد داشت که بیانگر توسعه تحصیلات تکمیلی در رویکرد دانشگاه آزاد است.

وی گفت: پیش از این تحصیلات تکمیلی فقط در تهران امکان پذیر بود اما امسال با تامین استاد و زیربناها این امکان برای دانشجویان سراسر کشور فراهم شده تا در استان ها که هزینه تمام شده تحصیل کمتر است، ادامه تحصیل برای همگان فراهم باشد.

وی با بیان اینکه از مجموع ۳۰۰ هزار دانشجوی متقاضی تحصیل در دوره دکتری خارج ازکشور امکان حمایت از هشت درصد آن در بخش دولتی و آزاد فراهم است، ادامه داد: خروج هر دانشجو سالانه ۴۰۰ هزار دلار ارزبری دارد در حالی که با توسعه تجهیزات و افزایش کیفیت تحصیلات تکمیلی که در سند راهبردی مقام معظم رهبری و نیز اسناد بالادستی مورد تاکید است، سعی در فراهم کردن امکان تحصیل این دانشجویان را در داخل کشور داریم.

به گفته میرزاده، از چالش های اصلی دانشگاه آزاد مسایل مالی است به طوری که بالغ بر نیمی از بودجه جاری دانشگاه برای هزینه های بیش از ۴۷ هزار هیئت علمی اختصاص می یابد.

میرزاده با بیان اینکه استخدام نیروی جدید نداریم، افزود: در تلاشیم که با برون سپاری فعالیت ها از خدمات نیروهای شرکتی بهره گیریم.

وی افزود: در مجموع ۱.۷ میلیون دانشجو در دانشگاه آزاد ۴۰ درصد بار آموزشی ایران را در ۴۷۲ شعبه داخلی و چهار شعبه خارج ازکشور به خود اختصاص داده است.به گفته وی، بالغ بر ۳۰ هزار هیئت علمی تمام وقت و به همین میزان نیز نیمه وقت و حق التدریسی و ۴۷ هزار کارمند غیر از هیئت علمی در دانشگاه آزاد مشغول فعالیت هستند.

رییس دانشگاه آزاد اضافه کرد: در راستای طرح توسعه تحصیلات تکمیلی ظرف سه سال آینده ۱۵ هزار عضو هیئت علمی جذب می شوند که امسال پنج هزار نفر آن محقق شد و در سال ۹۶ با رسیدن به ۴۷ هزار نفر عضو تاثیر شگرف آن را در کیفیت آموزش شاهد خواهیم بود.

میرزاده همچنین گفت: تفاهم نامه تولید و ذخیره سازی مخازن دو میدان نفتی بزرگ که استخراج آنها اقتصادی نیست با دانشگاه آزاد منعقد شده تا طی دو برنامه پنج ساله توسعه تولید و ذخیره سازی این مخازن را داشته باشیم.

به گفته وی، همچنین انعقاد قراردادهای دیگری در عرصه های گاز، نفت و پتروشیمی در دست اقدام است که نشان دهنده ضریب تاثیر دانشگاه آزاد در عرصه های اقتصادی و اجتماعی کشور است.

میرزاده با تاکید مجدد بر افزایش کیفیت تحصیلات تکمیلی در سند علمی فناوری، افزود: مهمترین اولویت دانشگاه آزاد توسعه تحصیلات تکمیلی است و چون ذات آن توسعه علمی است، موظف به ارتباط با بخش های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی و تعریف نیازهای کشور هستیم.

وی بودجه دانشگاه آزاد را چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۱۰ درصد درآمدهای سالانه دانشگاه که از محل فعالیت های اقتصادی، شهریه و همچنین شرکت های دانش بنیان تامین می شود، برای تجهیزات در نظر گرفته می شود.

نجفی دستور عدم افزایش ظرفیت دکتری را صادر کرد

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید