بازتاب خبرهای بد درمورد آزمون دکتری در بین داوطلبان

با تکیه زدن دکتر توفیقی بر مسند وزارت علوم روند افزایش اختیارات دانشگاه ها در پذیرش دانشجوی دکتری آغاز شد.

دکتر خدایی در مصاحبه اخیر خود ازتوقف روند افزایش وزن آزمون کتبی در کنکور دکتری ۹۳ و نیز افزایش اختیار دانشگاه ها در آزمون دکتری  ۹۴ خبر داد.

حرکتی رو به عقب که مشکلات قبلی پذیرش در مقطع دکتری را به ارمغان خواهد آورد.

این تصمیم در حالی از سوی وزیر علوم دولت مردمی تدبیر و امید اتخاد شده است که طبق اعلام قبلی  سازمان سنجش اکثریت مطلق داوطلبان خواستار افزایش وزن آزمون کتبی و کاهش تأثیر دانشگاه ها بوده اند و این کار چیزی جز نادیده گرفتن خواست بیش از دویست هزار نفر از نخبگان کشور نیست.

پیش از این انتظار می رفت تا سازمان سنجش با تخصصی کردن مباحث آزمون کتبی و افزایش میزان تأثیر این بخش ازکنکور دکتری کلیدی برای حل مشکلات این کنکورارائه کند اما خبرهای ناامید کننده امروز حاکی از زدن قفل های محکم بر دروازه های نخبه پروری و نخبه گزینی است.

متأسفانه تجربه چندین سال پذیرش آزمون غیر متمرکز دکتری و تجربه سالهای اخیر در پذیرش نیمه متمرکز گویای آن  است که هرچه تأثیر آزمون کتبی دکتری بیشتر باشد پذیرش دانشجویان عادلانه تر و شایسته سالارانه تر خواهد بود.

امیدواریم وزارت علوم و سازمان سنجش ضمن انصراف از این حرکت ارتجاعی در جهت افزایش وزن آزمون کتبی در کنکور ۹۳و ۹۴ گام بردارد

دکتر خدایی دیروز گفته بود: فرایند سنجش و پذیرش از یکدیگر جدا خواهد شد، آزمون نقش غربالگری را خواهد داشت و دانشگاهها از نتایج این آزمون برای پذیرش دانشجو استفاده می کنند.خدایی از استقلال بیشتر دانشگاهها در پذیرش دکتری سال ۹۴ خبر داد و گفت: نگاه این است که دانشگاهها در پذیرش استقلال بیشتری داشته باشند و با توجه به افزایش تعداد داوطلبان، فرایند سنجش توسط سازمان و پذیرش هم توسط دانشگاهها صورت خواهد گرفت.

بازتاب خبرهای بد درمورد آزمون دکتری در بین داوطلبان

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید