بازگشت به تحصیل 20 هزار دانشجو و جبران 38 میلیارد تومان + نظرسنجی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد
فراهم شدن زمینه بازگشت به تحصیل 20 هزار دانشجو
«اجرای این طرح 380 میلیارد ریال کسری بودجه دانشگاه آزاد اسلامی ناشی از خالی بودن صندلی‌های واحدها را جبران می‌کند.»

وی در ابتدای این جلسه با تبریک حلول ماه مبارک ربیع‌الاول و آرزوی قبولی عزاداری همه محبان اهل بیت(ع) در ماه‌های محرم و صفر، گفت: «از خداوند می‌خواهم به ما توفیق بیشتری عطا کند تا بتوانیم در جهت تحقق اهداف مقدس انقلاب در دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه علمی، پژوهشی و فناوری کشور و همچنین تحقق اسناد بالادستی نظام در زمینه‌های علم و فناوری گام‌های موثر و محکمی برداریم.»
میرزاده در ادامه جلسه با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی 47 هزار کارمند غیرعضو هیات‌علمی دارد، گفت: «باید چاره‌ای برای این حجم نیروی انسانی اندیشیده شود چراکه
85 درصد درآمد دانشگاه صرف پرداخت حقوق به کارکنان دانشگاه می‌شود و مسلما دانشگاه با ادامه این روند با مشکل مواجه خواهد شد.»
حمید میرزاده  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این موضوع که در سال‌های گذشته در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استخدام بی‌رویه صورت گرفته است، گفت: «در صورت عدم چاره‌اندیشی و ادامه روند فعلی در دانشگاه آزاد اسلامی طرح‌های عمرانی، پژوهشی و فرهنگی نمی‌تواند به موفقیت برسد.» وی با تاکید بر اینکه باید برای توسعه دانشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان، پروژه‌های پژوهشی و پارک علم و فناوری داشته باشیم، عنوان کرد: «بدون داشتن این موارد و تنها با وابستگی به شهریه نمی‌توانیم به اهداف خود در دانشگاه آزاد اسلامی دست پیدا کنیم.»حمید میرزاده  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد اسلامی که در مردادماه سال جاری ابلاغ شد، تصریح کرد: «براساس این بخشنامه برای تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که به دلایل مختلف از ادامه تحصیل بازمانده‌، ترک تحصیل کرده یا مراجعه نکرده‌ یا در صورت قبولی موفق به ثبت‌نام نشده‌ بودند، شرایط تحصیل به وجود آمد که این تصمیم با استقبال گسترده دانشجویان مواجه شد و طی این مدت زمینه بازگشت به تحصیل 20 هزار نفر از دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد.»  به گفته رئیس دانشگاه آزاد اسلامی «اجرای این طرح 380 میلیارد ریال کسری بودجه دانشگاه آزاد اسلامی ناشی از خالی بودن صندلی‌های واحدها را جبران می‌کند.»

خبر آرشیوی از مرداد 93 درباره بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی دانشگاه آزاد:

دانشگاه آزاد اسلامی شرایط جدیدی را برای بازگشت دانشجویان بازمانده از تحصیل به دانشگاه در نظر گرفته و ادامه تحصیل آنها را تسهیل کرده است. حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از آسان شدن بازگشت این دانشجویان که به هر علتی نتوانسته‌اند به تحصیل خود ادامه بدهند، خبر داده است. برای بسیاری انصراف از تحصیل پایان یک راه است؛ راهی که نیمه‌تمام و بدون رسیدن به مقصد پایان می‌یابد. اغلب دانشجویانی که انصراف می‌دهند و ترک تحصیل کرده‌اند به دلیل شرایط‌شان مجبور به این کار شده‌اند. پیش از این اما راهی برای بازگشت وجود نداشت. تلاش دانشجو در دانشگاه بی‌نتیجه می‌ماند و از دست می‌رفت. مقررات هم اجازه نمی‌داد دانشجویی که شرایط ادامه تحصیل را پیدا کرده به دانشگاه برگردد. دانشگاه آزاد اسلامی اما این فرصت را برای دانشجویان بازمانده از تحصیلش برای یک‌بار فراهم کرده است.
 

دانشگاه آزاد شهریه پولی

مطابق با مقررات جدید، دانشگاه بدون گرفتن شهریه، سنواتی را که دانشجویان به دلیل عدم مراجعه از دست داده‌اند برای آنها محاسبه نخواهد کرد. به این ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی مقررات بازگشت دانشجویان انصرافی و بازمانده از تحصیل خودر ا تغییر داد.
مقرراتی که پیشتر به این دانشجویان اجازه نمی‌داد؛ بعد از انصراف و ترک تحصیل دوباره به دانشگاه برگردند. میرزاده گفته است: «با توجه به نقش برجسته دانشگاه آزاد اسلامی در تحقق عدالت آموزشی و فراهم کردن امکان تحصیلات عالی در سراسر کشور، تمام دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که به دلایل مختلف از ادامه تحصیل بازمانده، ترک تحصیلکرده یا عدم مراجعه داشته‌اند یا در صورت قبولی ثبت‌نام نکرده یا انصراف داده‌اند، در صورت مراجعه برای ادامه تحصیل، براساس مصوبه کمیسیون موارد خاص آموزشی، می‌توانند با شرایطی ثبت‌نام کنند.»
میرزاده به بخشنامه‌ای که در همین خصوص ابلاغ شده، اشاره کرده و در مورد آن گفته است: «واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزشی موظف‌اند نسبت به احراز سوابق آموزشی، آزمون و دانشجویی متقاضی، ازجمله وضعیت نظام وظیفه دانشجویان ذکور که منع ادامه تحصیل نداشته باشند، اقدام کنند.» دروسی که دانشجویان بازمانده از تحصیل در گذشته گذرانده‌اند هم طبق مقررات جدید برای آنها منظور خواهد شد و نیازی به گذراندن مجدد واحدها نیست.
میرزاده گفته است: «تمام واحدهای گذرانده شده قبلی دانشجو با حداقل نمره 10 برای مقطع کاردانی و کارشناسی و نمره 12 برای مقطع کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و نمره 14 برای مقطع دکترای تخصصی پذیرفته می‌شود.» البته برای رعایت استانداردهای آموزشی بنا به گفته میرزاده، واحدها موظف شده‌اند که از متقاضیان بازگشت به تحصیل تعهد بگیرند و میانگین تجمعی کل خود را به حداقل قابل قبول مطابق استانداردهای آموزش عالی کشور برای صدور مدرک در سال تحصیلی زمان فارغ‌التحصیلی برسانند.
در این بخشنامه همچنین راهی هم برای دانشجویانی در نظر گرفته شده که رشته دانشگاهی آنها دیگر دایر نیست. میرزاده گفته است: «چنانچه رشته تحصیلی متقاضی در واحد دانشگاهی دایر نباشد، امکان انتقال و ادامه تحصیل در نزدیک‌ترین واحد دانشگاهی باید فراهم شود.»‌ شهریه دانشجویانی هم که تقاضای بازگشت به تحصیل داشته باشند برای سنوات غیبت آنها محاسبه نخواهد شد. میرزاده خبر داده است: «نیمسال‌های عدم مراجعه بدون احتساب در سنوات و بدون دریافت هیچ‌گونه شهریه‌ای اعم از ثابت و متغیر، لحاظ می‌شود و شهریه ثابت نیمسال‌های عدم مراجعه، از دانشجو دریافت نمی‌شود و باقیمانده شهریه مطابق دانشجویان ورودی جدید محاسبه می‌شود.» او همچنین درباره امکان میهمانی یا انتقال این دانشجویان گفته است: «در صورتی که بنا به هر دلیلی دانشجویان قصد میهمانی موقت یا دائم به واحدهای دیگر داشته باشند، الزاما باید در واحد مبدا ثبت‌نام و امور آموزشی مربوط را انجام دهند و سپس با اعلام علت نقل و انتقال از طریق سامانه نقل و انتقال اقدام قانونی را انجام دهند.»‌
دانشگاه آزاد اسلامی همچنین معاونت‌های آموزشی واحدها را موظف کرده افرادی که شرایط این بخشنامه را دارند شناسایی و به آنها اطلاع‌رسانی کنند. میرزاده خبر داده است این بخشنامه تنها برای نیمسال تحصیلی 94-93 قابل اجراست. میرزاده گفته است: «واحدها و مراکز دانشگاهی موظفند نتیجه اقدام را به تفکیک اسامی ثبت‌نام‌شدگان به مرکز آزمون و معاون آموزشی دانشگاه در سازمان مرکزی اعلام کنند.» اجرای بخشنامه بنا به گفته حمید میرزاده شامل دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی و دانشجویانی که با احکام قضایی و انضباطی دائم یا به دلایل افت تحصیلی آموزشی از دانشگاه اخراج شده‌اند، نمی‌شود. میرزاده گفته است: «دانشجویی که به دلیل غیبت غیرموجه با احکام آموزشی اخراج شده باشد، در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل داشته باشد، می‌تواند از مزایای این بخشنامه استفاده کند.»
  

انصراف دیگر پایان راه نیست
پیش از این مواد 50 و 51 آیین‌نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی که به انصراف و ترک‌تحصیل مربوط بود، به دانشجویانی که ترک‌تحصیل کرده بودند، یا انصراف داده بودند اجازه بازگشت به تحصیل نمی‌داد. در این ماده آمده بود: «دانشجو در صورت تمایل می‌تواند درخواست انصراف از تحصیل کند. دانشجوی منصرف از تحصیل، باید هزینه انصراف را برابر آخرین دستورالعمل مربوط بپردازد. دانشجوی انصرافی می‌تواند به فاصله سه ماه انصراف خود را پس بگیرد. در غیر این صورت واحد دانشگاهی باید حکم انصراف را صادر و به دانشجو ابلاغ کند (صدور حکم انصراف قبل از گذشت سه ماه با درخواست کتبی دانشجو و ولی او بلامانع است).» تبصره اول این ماده دانشگاه را مکلف می‌کرد که والدین دانشجو را از انصراف او آگاه کند و در تبصره دوم اجازه بازگشت به تحصیل از دانشجو گرفته می‌شود. در این تبصره آمده است: «پس از صدور حکم انصراف، تقاضای بازگشت به تحصیل دانشجو پذیرفته نیست و رابطه چنین دانشجویی با دانشگاه قطع می‌شود. در صورت مشمول بودن دانشجو، واحد دانشگاهی مکلف است یک ماه پس از صدور حکم بلافاصله مراتب را به اداره وظیفه عمومی اطلاع دهد.»
با تصمیم جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی گرفته شده است این تبصره برای یک ترم اجرا نخواهد شد و دانشجویان اجازه خواهند داشت برای تحصیل به دانشگاه برگردند. ماده 51 هم به دانشجویانی مربوط می‌شد که به دانشگاه مراجعه نکرده‌ و به نوعی بدون انصراف ترک‌تحصیل کرده‌اند. در این ماده آمده بود: «ترک‌تحصیل یا عدم مراجعه دانشجو به واحد دانشگاهی (بدون اخذ مرخصی) در یک نیمسال انصراف از تحصیل محسوب می‌شود و دانشجوی منصرف حق ادامه تحصیل را نخواهد داشت.» در تبصره این ماده به دانشجویان اجازه داده می‌شد در صورتی که علت عدم مراجعه آنها موجه است،‌ دلایل خود را تا یک ماه پیش از پایان ترمی که در آن غیبت کرده‌اند به دانشگاه ارائه کنند و آن ترم را مرخصی بگیرند. در غیر این‌صورت این دانشجویان هم اجازه بازگشت نداشتند. مقررات جدید اما راهی برای این دانشجویان باز خواهد کرد که بتوانند به دانشگاه برگردند و گذشته را جبران کنند.
  

بخشنامه‌ای برای یک ترم
بخشنامه اخیر دانشگاه آزاد اسلامی تنها برای یک ترم اجرا خواهد شد. دائمی بودن این بخشنامه موجب می‌شد که این امکان برای دانشجویان ایجاد شود که هر زمانی که خواستند دانشگاه را ترک کنند و زمان دیگری برای ادامه تحصیل بازگردند و در واقع آسیب‌های آموزشی برای دانشگاه به همراه داشت. بخشنامه همچنین اجازه بازگشت به تحصیل دانشجویانی که به دلیل تعدد مشروطی و افت تحصیلی یا احکام دائم انضباطی اخراج شده‌اند را نخواهد داد. آسیب‌های بازگشت همه دانشجویان به هر نحوی در این بخشنامه پیش‌بینی و از آنها جلوگیری شده است.

شرایط انصراف به نقل از سایت دانشگاه آزاد:

انصراف از تحصیل

 • دانشجو در صورت تمایل می تواند در خواست انصراف از تحصیل نماید . دانشجوی منصرف از تحصیل باید هزینه انصراف را برابر آخرین دستورالعمل مربوط بپردازد . دانشجوی انصرافی می تواند به فاصله سه ماه انصراف خود را پس بگیرد در غیراینصورت واحد دانشگاهی باید حکم انصراف را صادر و به دانشجو ابلاغ نماید.  ( صدور حکم انصراف قبل از گذشت سه ماه با درخواست کتبی دانشجو و ولی او بلامانع است.)
 • قبل از انقضای مهلت مقرر، واحد دانشگاهی موظف است مراتب انصراف دانشجو را به طریق مقتضی به اطلاع والدین دانشجو برساند .
 • پس از صدور حکم انصراف ، تقاضای بازگشت به تحصیل دانشجو پذیرفته نیست و رابطه چنین دانشجویی با دانشگاه قطع می گردد . در صورت مشمول بودن دانشجو ، واحد دانشگاهی مکلف است یک ماه پس از صدور حکم بلافاصله مراتب را به اداره وظیفه عمومی اطلاع دهد.
 • در موارد استثنایی که ترک تحصیل دانشجو موجه باشد باید حداقل یک ماه قبل از پایان همان نیمسال دلایل آن را به واحد دانشگاهی اعلام نماید.در صورت تایید موجه بودن ترک تحصیل توسط واحد دانشگاهی، آن نیمسال جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب می شود.
 • چنانچه دانشجو پس از ثبت نام بعد از یک سال تحصیلی بهر علت اقدام به انصراف نماید، موظف است مطابق مقررات و بخشنامه های صادره از طرف دانشگاه، هزینه انصراف را بپردازد. دانشجوی انصرافی که حکم انصراف از تحصیل وی به مراجع ذیربط اعلام گردد حق بازگشت به تحصیل را ندارد. ( تا قبل از یک سال شامل پرداخت هزینه انصراف نمی شود.) لینک از سایت دانشگاه آزاد
 • index
 • به نظر شما هدف اصلی از اجرای این بخشنامه عدالت آموزشی است یا جبران کسری بودجه دانشگاه آزاد ؟

  View Results

  Loading ... Loading ...
بازگشت به تحصیل 20 هزار دانشجو و جبران 38 میلیارد تومان + نظرسنجی

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید