با صدای بلند درس نخوانید!

فصل امتحانات است و هر کسی به هر دری می‌زند برای مطالعه بیشتر و در نهایت گرفتن نمره بهتر. در سلسله مطالب مطالعه موثر تلاش داریم راهکارهای مختصری برای مطالعه مفیدتر به شما بیاموزیم.

خواندن

از جمله ابزار مقدماتی که با استفاده از آن اطلاعات کسب می کنید، خواندن است. انتظار می رود که در دانشکده نسبت به دبیرستان، بیشتر بخوانید. تصور نکنید همین که تکالیف خود را «بخوانید» کار را به اتمام رسانده اید. شما باید بیاموزید که هدفمند بخوانید. در فرآیند مطالعه، ممکن است یک تکلیف مشخص را سه یا چهار بار و هر بار با هدفی متفاوت بخوانید. قبل از این که خواندن را شروع کنید باید بدانید که هدفتان چیست، و با توجه به آن هدف بخوانید.

دریافت ایده اصلی

در مطالعه مؤثر پی بردن به ایده اصلی حین خواندن نقشی اساسی دارد. شما باید بیاموزید که ایده اصلی نویسنده چیست، و آن را به شیوه خودتان درک کنید. هر پاراگراف شامل یک ایده اصلی است. پی بردن به ایده های اصلی در خلاصه کردن کتاب ها بسیار کارآمد هستند. این عادت را در خود ایجاد کنید که ایده اصلی هر پاراگرافی را که می خوانید دریابید.

استخراج جزئیات مهم

استخراج جزئیات مهم به این معنی است که پایه­ی ایده های اصلی را در خواندن خود قرار دهید. معمولاً یک نکته جزئی مهم وجود دارد که با تمام ایده های اصلی مربوط است. هر چه اطلاعات جزئی تری بتوانید شناسایی کنید، دوره کردن آن برای امتحانات راحت تر خواهد بود چرا که بین یک ایده و اطلاعاتی که آن را تأیید می کند ارتباط برقرار کرده اید. هر چه بتوانید بین جزئیات و ایده ها و نیز بین خود ایده ها ارتباطات بیشتری برقرار کنید، تأثیرات مطالعه شما قوی تر خواهد شد.

با صدای بلند مطالعه نکنید

به طور کلی، خواندن با صدای بلند کمکی به مطالعه مؤثرتر نمی کند. اگر حین خواندن لب های خود را تکان بدهید، مطالعه مؤثری نخواهید داشت. اگر با صدای بلند بخوانید یا لب هایتان را تکان دهید، سرعت مطالعه شما کم می شود. سعی کنید انگشتی روی لب هایتان قرار دهید. این انگشت به شما یادآوری می کند که لبهایتان را تکان ندهید. تلاش کنید که سریع تر بخوانید و بیشتر به ذهن بسپارید، بعد از مدتی از این که این کار چه ساده انجام می شود، شگفت زده خواهید شد.

یادداشت برداری

مانند خواندن، یادداشت برداری مهارتی است که باید آموخته و اصلاح شود. یادداشت برداری، یا کمبود آن،  اشکال همیشگی در روش های مطالعه بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان بوده است. یادگیری محتوای موجود در یادداشت هایی که به خوبی تهیه شده اند نسبتاً راحت است؛ به کارگیری آنها بستگی به این دارد که در تبدیل شدن به یک محصل موفق چه قدر جدی هستید.

یادداشت ها را کجا نگه دارید؟

یادداشت ها را به صورت منطقی و خوانا نگه داری کنید. به یاد داشته باشید، اگر نتوانید یادداشت خود را چند روز بعد از یادداشت برداری بخوانید، بلا استفاده خواهند بود. بی شک، بهترین جا برای نگه داری یادداشت ها، دفتری شامل برگ های جدا شونده است. از جداکننده ها برای تفککی کلاس های مختلف خود استفاده کنید. این عادت را در خود ایجاد کنید که از دفتر خود برای ثبت تمام یادداشت هایتان استفاده کنید. اگر دفتر خود را به همراه ندارید و باید یادداشت برداری کنید، همیشه تعدادی برگه همراه خود داشته باشید و یادداشت های جدید خود را به محض ممکن در دفتر خود بگذارید. با توجه به این که ممکن است دفتر شما  به مرور زمان پوسیده یا پاره شود، جنس مرغوبی تهیه کنید.

خلاصه کردن کتاب ها

پیش از هر چیز باید به خاطر داشته باشید که زیر چیزی خط نکشید. از یک ماژیک هایلایتر استفاده کنید. تجربه نشان داده است که قطعات متنی که پر رنگ شده اند راحت تر از بخش هایی که زیر آنها خط کشیده شده است، به ذهن سپرده می شوند. در خلاصه کردن یک متن، به خواندن صرف اتکا نکنید و عبارات مهم را پر رنگ کنید.

نویسنده: دکتر باب کیزلیک

مترجم: فاطمه عمانی

با صدای بلند درس نخوانید!

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “با صدای بلند درس نخوانید!

 • آگوست 27, 2016 at 3:55 ب.ظ
  Permalink

  یکی از اشتباهات رایج کارشناسان این هست که یک روش ثابت رو به عموم توصیه می کنند؛ بدون اینکه نوع هوش دانش آموز یا دانشجو رو در نظر بگیرند؛ مثلا به همه توصیه می کنند که با صدای بلند درس نخوانید! بالاخره این توصیه اشتباه هست چون نوع هوش افراد با هم فرق دارد؛ کسانی که دارای هوش موسیقیایی هستند برای موفقیت مجبورند که از این روش استفاده کنند.

  Reply
 • ژانویه 22, 2015 at 10:55 ق.ظ
  Permalink

  عالى بود.خیلى خیلى متشکرم♕☆

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید