برای اولین بار در ایران: راه اندازی رشته دکتری تخصصی بینایی سنجی

عضو هیات مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران از راه اندازی رشته دکتری تخصصی اپتومتری (بینایی سنجی) برای نخستین بار در کشورمان خبر داد.

عباس عظیمی رییس انجمن اپتومتری خراسان رضوی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: نخستین دانشجویان مقطع دکتری تخصصی ( PHD) رشته اپتومتری کشور در بهمن ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرش می شوند.

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی اپتومتری را ۱۶ آبان ماه امسال عنوان کرد و افزود: نتایج این آزمون ششم بهمن ماه امسال اعلام می شود و نخستین دانشجویان برای مقطع تحصیلی ۹۲-۹۳ پذیرش خواهند شد.

عباس عظیمی رییس انجمن اپتومتری خراسان رضوی اظهار داشت: تا پیش از این متقاضیان رشته اپتومتری در ایران برای ادامه تحصیل به کشورهای قاره اروپایی و آمریکای شمالی سفر می کردند.

عباس عظیمی رییس انجمن اپتومتری خراسان رضوی  افزود: با پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری بینایی سنجی در داخل، هم می توان نخبگان خود را در کشور پرورش داد و هم از خروج ارز جلوگیری کرد.

اکنون بیش از دو هزار و ۵۰۰ اپتومتریست در سراسر کشور فعالیت می کنند.

به گفته عباس عظیمی رییس انجمن اپتومتری خراسان رضوی  دانشگاههای علوم پزشکی مشهد، شهید بهشتی، ایران و زاهدان و انجمن های رسمی اپتومتری در راه اندازی رشته دکتری تخصص رشته اپتومتری برای نخستین بار در کشور تلاش های زیادی داشته اند.

بینایی‌سنجی یا اپتومتری (به انگلیسی: optometry)‏ آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. با توجه به دامنه گسترده رشته اپتومتری ، معادل فارسی آن – بینایی سنجی – که در واقع ترجمه لغت به لغت ، کلمه اپتومتری می باشد ، معادل درستی به نظر نمی رسد.

رشته دانشگاهی اپتومتری علم مراقبت‌های چشمی و بینایی است. دانش‌آموختگان این رشته مراقب اولیه سلامتی چشم و دستگاه بینایی به‌شمار می‌آیند و قادرند از چشم و ساختمان‌های وابسته به آن معاینه به عمل آورده و نسبت به تصحیح کاستی‌های انکساری از طریق تجویز عینک، لنز تماسی، تمرینات ارتوپتیک و در بعضی کشورها تجویز دارو اقدام نمایند.
فوتورپتور

کسانی که از ناحیه چشم احساس ناراحتی می‌کنند باید توسط یک اپتومتریست معاینه یا درمان شوند و یا او در صورت لزوم بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که اپتومتریست همیشه بیماران را به چشم‌پزشک ارجاع می‌دهد اما اینگونه نیست، بلکه تقریبا بیشتر بیماری‌ها بر روی چشم علائمی را ظاهر می‌کنند بنابراین یک اپتومتریست کاربلد می‌تواند با بررسی دقیق چشم، بیماران را به نزد متخصص مربوطه فرستاده و آنها را از خطرات جدی محافظت نماید.

برای اولین بار در ایران: راه اندازی رشته دکتری تخصصی بینایی سنجی

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید