برای اولین بار در ایران: راه اندازی رشته دکتری تخصصی بینایی سنجی

عضو هيات مديره انجمن علمي اپتومتري ايران از راه اندازي رشته دكتري تخصصي اپتومتري (بينايي سنجي) براي نخستين بار در كشورمان خبر داد.

عباس عظيمي رييس انجمن اپتومتري خراسان رضوي روز چهارشنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا افزود: نخستين دانشجويان مقطع دكتري تخصصي ( PHD) رشته اپتومتري كشور در بهمن ماه امسال در دانشگاه علوم پزشكي مشهد پذيرش مي شوند.

زمان برگزاري آزمون دكتري تخصصي اپتومتري را ۱۶ آبان ماه امسال عنوان كرد و افزود: نتايج اين آزمون ششم بهمن ماه امسال اعلام مي شود و نخستين دانشجويان براي مقطع تحصيلي ۹۲-۹۳ پذيرش خواهند شد.

عباس عظيمي رييس انجمن اپتومتري خراسان رضوي اظهار داشت: تا پيش از اين متقاضيان رشته اپتومتري در ايران براي ادامه تحصيل به كشورهاي قاره اروپايي و آمريكاي شمالي سفر مي كردند.

عباس عظيمي رييس انجمن اپتومتري خراسان رضوي  افزود: با پذيرش دانشجويان در مقطع دكتري بينايي سنجي در داخل، هم مي توان نخبگان خود را در كشور پرورش داد و هم از خروج ارز جلوگيري كرد.

اكنون بيش از دو هزار و ۵۰۰ اپتومتريست در سراسر كشور فعاليت مي كنند.

به گفته عباس عظيمي رييس انجمن اپتومتري خراسان رضوي  دانشگاههاي علوم پزشكي مشهد، شهيد بهشتي، ايران و زاهدان و انجمن هاي رسمي اپتومتري در راه اندازي رشته دكتري تخصص رشته اپتومتري براي نخستين بار در كشور تلاش هاي زيادي داشته اند.

بینایی‌سنجی یا اپتومتری (به انگلیسی: optometry)‏ آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. با توجه به دامنه گسترده رشته اپتومتری ، معادل فارسی آن – بینایی سنجی – که در واقع ترجمه لغت به لغت ، کلمه اپتومتری می باشد ، معادل درستی به نظر نمی رسد.

رشته دانشگاهی اپتومتری علم مراقبت‌های چشمی و بینایی است. دانش‌آموختگان این رشته مراقب اولیه سلامتی چشم و دستگاه بینایی به‌شمار می‌آیند و قادرند از چشم و ساختمان‌های وابسته به آن معاینه به عمل آورده و نسبت به تصحیح کاستی‌های انکساری از طریق تجویز عینک، لنز تماسی، تمرینات ارتوپتیک و در بعضی کشورها تجویز دارو اقدام نمایند.
فوتورپتور

کسانی که از ناحیه چشم احساس ناراحتی می‌کنند باید توسط یک اپتومتریست معاینه یا درمان شوند و یا او در صورت لزوم بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که اپتومتریست همیشه بیماران را به چشم‌پزشک ارجاع می‌دهد اما اینگونه نیست، بلکه تقریبا بیشتر بیماری‌ها بر روی چشم علائمی را ظاهر می‌کنند بنابراین یک اپتومتریست کاربلد می‌تواند با بررسی دقیق چشم، بیماران را به نزد متخصص مربوطه فرستاده و آنها را از خطرات جدی محافظت نماید.

برای اولین بار در ایران: راه اندازی رشته دکتری تخصصی بینایی سنجی

مطالب پیشنهادی دیگر :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید