بررسی دقیق علت مهاجرت نخبگان ایرانی

علت مهاجرت نخبگان ایرانی

این تحقیق را یک دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات آنجام داده است. 44 صفحه همراه با منابع

تکه هایی از این تحقیق :

کانادا، بیشترین جذب نخبگان ایران را داراست که نخست وزیر کانادا از شیوه آموزشی در ایران تشکر می نماید(!!!!!) که پرورش افراد  نخبه را در بستر این آموزش درست وصحیح تربیت می‌کند و بعد از تربیت شدن به کانادا، سفر نموده و جذب آن کشور می‌شوند.

بررسی دقیق علت مهاجرت نخبگان ایرانی

نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد  رسیدن به استانداردهای بالای زندگی مهمترین دلیل مهاجرت نخبگان است (حدود 60 درصد)

 در آمریکا و برای مقایسه میانگین حقوق اعضای هیات علمی آموزشی تمام وقت در سال 1998-1999 درپایه یک برای استادان 7133 دلار، برای دانشیاران 5257 دلار، برای استادیاران 4334 دلار و برای مربیان 3382 دلار است. البته این رقم را نمی‌توان با حقوق پرداختی سال 1380 قیاس کرد ولی طبق  برآوردهای علمی مقایسه حقوق مقیاس یک عضو هیات علمی در آمریکا و هم در مرتبه استادی حدود 19 برابر یک هیات علمی همطراز در ایران میباشد و همینطور یک (دانشیار 17 برابر، استاد یا 18 برابر ومربی حدود 20 برابر است.

یکی از عوامل دیگر مهاجرت نخبگان به خارج از کشور به منزلت اجتماعی یا پرستیژ اجتماعی باعنوان یک رویکرد درونگر به پدیده‌های انسانی می‌باشد که از دیدگاه روانشناسان مطرح شده است. انسان در طول حیات خود،‌ بویژه در سنین جوانی 20 الی 29 سالگی،‌ به دنبال حلاجی و شکافتن هسته آنچه را که  اطرافیان و دیگران درمورد او فکر می‌کنند و به قضاوت می‌نشینند، هست به عبارت دیگر انسانها در پی پذیرش اجتماعی توسط اطرافیان و دیگران، بعنوان اقدام متقابل نسبت به رای و نظر دیگران به خود بادیده محترمانه و محبت آمیز، می‌نگرند وماندن در جمع آنان به مانند عسل برای او شیرین و دلگشا می‌شود. نخبگان نیز از چنین ویژگی برخوردارند،‌ آنان به دنبال مقبولیت اجتماعی هستند و سعی می‌کنند دیدگاه اطرافیان و دیگران، بویژه دولت وحکومت به عنوان بالاترین نهاد اجتماعی،  نسبت به خود، به دست آورند و اگر احساس کنند با دیده مثبت به آنان در جامعه نگریسته می‌شود،‌ احساس اعتماد به نفس در آنان مانند یک آبشار روان به وجود می‌آید و ماندن در یک جمع و جامعه چون عسل، شیرین می‌شود در غیر اینصورت بد بینی و سوء ظن در ذهن و فکر او شکل می‌گیرد به مهاجرت اقدام می‌کند.

محمد رضاشرفی جوان ونیروی چهارم زندگی چ2 تهران ، سروش 1380 صفحات 147و148

البته این تحقیق خیلی جدید نیست ولی محتوای جالبی دارد

دانلود فایل علل مهاجرت نخبگان ایران به خارج کشور

بررسی دقیق علت مهاجرت نخبگان ایرانی

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید