بررسی علت ریزش ثبت نام آزمون دکتری 94

تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون دکتری سراسری امسال با کاهش تقریبی شانزده درصد به دویست و یک هزار نفر رسید.

این برای اولین بار پس از برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری است که تعداد ثبت نام کنندگان روند نزولی به خود می گیرد و جالب آنکه این تعداد از ثبت نام کنندگان آزمون دکتری ۹۲ نیز کمتر است.

با وجودی که تعداد ثبت نام کنندگان آزمون دکتری 92 دویست و هجده هزار نفر بوده و در این فاصله بیش از ۳۳۰ هزار نفر به افراد واجد شرایط شرکت در آزمون دکتری افزوده شده ( ۱۵۰ هزار نفر قبولی ارشد در سال ۹۱ و ۱۸۰ هزار نفر در سال ۹۲ )، اما ثبت نام آزمون دکتری 94 با کاهشی هشت درصدی حتی نسبت به سال ۹۲، به حدود ۲۰۱ هزار داوطلب رسیده است.

 

این استقبال سرد از آزمون دکتری اتفاقی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و موضوعی است که نیازمند تحقیقات علمی برای شناسایی دلایل آن از یک سو و تهدید یا فرصت بودن آن از سوی دیگر است. در این مقاله تلاش داریم گمانه زنی های مختلفی را در این زمینه مطرح کنیم ، دلایل احتمالی این امر را بررسی نماییم و منتظر باشیم تا نظرات گرانقدر شما  این بحث را کامل کند:

 

ظرفیت بسیار محدود: آزمون دکتری با ظرفیت تقریبی ده هزار نفری خود تنها حدود ۵ درصد از ثبت نام کنندگان خود را به دوره دکتری راهی می کند. این ظرفیت پایین توان بالایی برای انگیزش داوطلبان ورود به این مقطع ایجاد نمی کند.

حفظ وزن بالای مصاحبه در کنکور ۹۴ : نقش هفتاد درصدی مصاحبه در پذیرش نهایی  از جمله دلایل اصلی عدم اقبال داوطلبان به این آزمون است. این موضوع از نگاه طرفداران مصاحبه به معنای آن است که افرادی که توانایی پذیرش در مرحله مصاحبه را نمی بیینند از همان ابتدای کار خود را کنار کشیده اند و وارد این رقابت نشده اند و از نگاه مخالفان نیز نشانی از بی عدالتی های مشاهده شده در مصاحبه و تبعیض بین دانشجویان دانشگاههای مختلف است.

 

جذب محدود هیات علمی: جذب هیات علمی و استخدام در دانشگاهها همیشه به عنوان اصلی ترین هدف داوطلبان ورود به دوره دکتری مطرح بوده است. اما جذب محدود هیات علمی در سالهای اخیر و عدم تناسب آن با ظرفیت پذیرش دکتری باعث شده تا این چراغ امید هم کم سو شود و نتواند افراد زیادی را گرد آزمون دکتری جمع نماید. کاهش جمعیت متقاضی ورود به دوره های کارشناسی و توقف رشد کمی دانشگاه ها از جمله دلایل زیربنایی تر این بخش است.

شهریه های نجومی: از همین ۵ درصد هم بسیاری از ظرفیت ها مربوط به دوره های شبانه ، پردیس و پیام نور است که مستلزم پرداخت شهریه هستند. شهریه های بسیار سنگین دوره دکتری که گاه به حدود ۶۵ میلیون تومان می رسد از توان بسیاری از داوطبان  خارج است.

محدود شدن بورسیه های دکتری: در سالهای اخیر پذیرش بورسیه دانشجویان دکتری در دانشگاه های سراسری و آزاد کاهش یافته و امید به پرداخت شهریه از سوی دانشگاه های بورس کننده را ضعیف کرده است. از این رو بسیاری از داوطلبان ظرفیت های شهریه ای را از لیست انتخاب های خود خط زده اند.

آنچه ارائه شد برخی دلایل احتمالی برای کاهش اقبال عموم جامعه به آزمون دکتری است و از نگاهی کلی به موضوع نگریسته شده است. در واقع ذکر مسائلی نظیر پایین بودن ظرفیت گرچه مانعی برای ثبت نام داوطلبان بیشتر است اما از سوی دیگرموجب ارتقا جایگاه پذیرفته شدگان و دانش آموختگان این مقطع می گردد و از این زاویه امیدهای زیادی را برای ثبت نام کنندگان این آزمون در پی خواهد داشت.

یا به طور مثال فرصت های جذب بورسیه یا جذب هیات علمی آنقدر کم نیست که شرکت کنندگان پرتوان و رتبه های برتر این آزمون را هم ناامید کند و از پا درآورد و منظور ما از ذکر این مسئله این است که این ظرفیت ها در حدی نیست که هر کسی بتواند به سادگی این گونه مشاغل را به دست آورد. به هر حال موفقیت در این آزمون و گام های بعدی اعم از بورسیه و یا کسب مشاغل سطح بالا پاداشی است که به انسانهای سخت کوش و امیدوار هدیه می شود و متاسفانه در این گفتار فرصت بحث در این موضوع نیست.

برای همه داوطلبان این آزمون آرزوی موفقیت و سربلندی داریم 🙂

 
بررسی علت ریزش ثبت نام آزمون دکتری 94

مطالب پیشنهادی دیگر :

9 thoughts on “بررسی علت ریزش ثبت نام آزمون دکتری 94

 • فوریه 23, 2016 at 6:16 ق.ظ
  Permalink

  دانشگاه آزاد باید جمع بشه
  خیانت دیگه بسه
  مدرک فروشی و دروغ و …
  بیسواد بیرون دادن
  بسه

  Reply
 • مارس 7, 2015 at 8:44 ب.ظ
  Permalink

  اعمال سلیقه خواه ناخواه وجود دارده ولی نباید به اساتید زیاد بدبین بود بیشترشون واقعا منصفند و ما هم نقطه ضعف زیاد داریم. من خودم سال قبل 5 تا دانشگاه مصاحبه رفتم و آخرسر با یک نفر اختلاف رد شدم اما هیچ کس جز خودم را مسئول نمیدانم..

  Reply
 • ژانویه 24, 2015 at 5:46 ق.ظ
  Permalink

  م من رتبه 21ژنتیک مولکولی 93هستم با حساب تکمیل ظرفیت به 7شهر برای مصاحبه رفتم اما فقط رابطه بازی دیدم تبانی دانشجویان دانشگاه با اساتیدشون برای گرفته نمره مصاحبه.
  تو رشته من رتبه 1،رتبه10، رتبه13 هم قبول نشدن.من بدرک این رتبه ها با چه انگیزه ای میخوان برای سال بعد بخونن؟واقعا برای شما جای سوال هم میمونه همه مسولین عین کبک سرشونو تو برف کردن تا بعضی اساتید همچنان به دکان کاسبیشون ادامه بدن.

  Reply
 • ژانویه 20, 2015 at 9:34 ق.ظ
  Permalink

  باسلام
  دانشگاهی که برای دکتری دادن شصت وپنج ملیون به بالا قیمت گذاری میکنه واسمش رو میذاره شهریه هیچ وقت به ما کارنمیده حتی کارکارمندی ساده چه رسد به هیات علمی دانشگاه شدن

  Reply
 • ژانویه 17, 2015 at 11:23 ب.ظ
  Permalink

  ﻣﻦ ﺩاﻧﺸﺠﻮﻱ ﺩﻛﺘﺮﻱ ﺭﻭﺯاﻧﻪ ﺩﻭﻟﺘﻲ ﻫﺴﺘﻢ و ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﺑﺎﺯﺧﻮﺭﺩ ﻣﻨﻔﻲ ﺑﻼﺧﺮﻩ اﻳﺠﺎﺩ ﺷﺪ و ﺩﺭ ﺳﻴﻞ ﻋﻆﻴﻢ ﺛﺒﺖ ﻧﺎﻡ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﻛﺎﻫﺶ اﺗﻔﺎﻕ اﻓﺘﺎﺩ.
  اﺯ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﻛﺎﻫﺶ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺑﻮﺭﺱ و ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺑﻮﺩﻥ ﺟﺬﺏ ﺩﺭ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻫﻬﺎ ﻋﻠﻞ ﻣﻬﻤﻲ ﻫﺴﺘﻢ. ﻗﻂﻌﺎ اﮔﺮ ﺑﺨﺸﻬﺎﻱ ﺗﻮﻟﻴﺪﻱ و ﺻﻨﻌﺘﻲ ﻏﻨﻲ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﺑﺮاﻱ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻓﺎﺭغ اﻟﺘﺤﺼﻴﻞ ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺷﺖ, ﺭﻭﻧﺪ ﺳﻌﻮﺩﻱ ﺛﺒﺖ ﻧﺎﻡ ﺩﺭ ﺩﻛﺘﺮﻱ اﺩاﻣﻪ ﭘﻴﺪا ﻣﻴﻜﺮﺩ. ﻛﻪ اﻟﺒﺘﻪ اﻭﻥ ﻣﻮﻗﻊ اﻳﻦ ﺭﻭﻧﺪ ﺳﻌﻮﺩﻱ ﺧﻮﺏ ﻫﻢ ﺑﻮﺩ. ﺑﻪ اﻣﻴﺪ ﺭﻭﺯﻱ ﻛﻪ ﭘﺎﺩاﺷﻲ ﺳﺰاﻭاﺭ ﺟﺒﺮاﻥ ﻋﻤﺮ و ﺯﺣﻤﺖو ﺑﻴﺪاﺭ ﺧﻮاﺑﻴﻬﺎﻱ ﻧﺨﺒﮕﺎﻥ ﺭا ﺑﻜﻨﻪ.

  Reply
 • ژانویه 17, 2015 at 6:57 ق.ظ
  Permalink

  سلام . اینکه می گویید پایین بودن ظرفیت موجب ارتقا جایگاه پذیرفته شدگان و دانش آموختگان این مقطع می شود خیلی هم درست نیست ظرفیت فقط در دانشگاه دولتی کم بود و دانشگاه آزاد این ظرفیت کم را به اندازه کافی اشباع کرد. چهار سال آینده باید دانش آموخته دکتری رو صادر کنیم به کشور های اطراف . آیا می ارزد به اینکه آدم اینقدر هزینه کند ( هم مالی هم زمانی هم جوانی. هم روانی) به امید اینکه شاید بتواند از مدرکش استفاده کند ؟

  Reply
 • ژانویه 16, 2015 at 8:56 ب.ظ
  Permalink

  با سلام
  نقش 70 درصدی مصاحبه در قبولی و عدم پذیرش دانشجویان سایر دانشگاهها در دانشگاه دولتی

  Reply
 • ژانویه 16, 2015 at 7:09 ب.ظ
  Permalink

  من امسال دیگه تو کنکور دکتری شرکت نکردم,پس از چندبار شرکت در مصاحبه و بی عدالتی که در حقم شد (گاهی با رد غیبت در مصاحبه) و باوافزایش وزن مصاحبه در کنکور امسال,کلا دلسرد شدم,در انتهای راه هم که اصلا اینده روشنی از نظر کاری دیده نمیشه! واقعا ما نسل سوخته ایم!……

  Reply
 • ژانویه 16, 2015 at 2:22 ب.ظ
  Permalink

  داوطلبی که بعد از سه بار قبولی در کتبی با نمره عالی در سه سال متوالی در مصاحبه در هر سه سال قبول نشه حتما خبری هست اعمال سلیقه اعمال سلیقه اعمال سلیقه و دیگر هیچ

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید