بررسی هزینه تحصیل رشته‌های طبی در دنیا : پزشک‌شدن، یک‌میلیارد تومان

بررسی هزینه تحصیل رشته‌های طبی در دنیا
پزشک‌شدن، یک‌میلیارد تومان
 محقق : صدف فاطمی 
 تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌های روحی و جسمی به دوران پیش از باستان بر‌می‌گردد. «بقراط» از جمله پزشکانی بود که در یونان باستان علم طبابت را به‌عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کرد و بنیانگذار راهی بود که بعدها «ابن‌سینا» و «رازی» آن را طی کردند. قرن 19 بود که داستان آنچه به‌عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود، به میان آمد. در اواخر قرن بیستم و دوره معاصر، دانش ژنتیک رویکرد درمان بیماری‌ها را متحول کرد و نقشی محوری به آن داد. روند تغییر و تحول در دنیای پزشکی و داروسازی با سرعت زیادی مسیر رشد و پیشرفت را پیش گرفت و کم‌کم به جایی رسید که امروز پزشکان در سراسر دنیا کارهای محیرالعقول را که روزی رویای بشر بود، به راحتی انجام می‌دهند. چنانچه امروزه بسیاری از مشکلات و بیماری‌های جسمی و روحی با درمان‌های ساده‌ای برطرف می‌شود و دیگر بحث بیماری‌های لاعلاج تا حد زیادی از میان برداشته شده است.
حرفه پزشکی مانند بسیاری مشاغل دیگر سوژه‌ای است که بسیاری از دانشجویان علاقه بسیار زیادی به آن دارند و بنای پیشرفت خود را در زندگی بر تحصیل این رشته می‌گذارند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی اما از جمله مسائلی است که دانشجویان زیادی را ماشین‌حساب به دست کرده و پای صندوق‌های دریافت کمک‌هزینه‌های مالی می‌کشاند. شهریه دوره پزشکی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف بسیار متفاوت است و شیوه پذیرش هم قوانین خاص خودش را دارد. با این‌همه هنوز هم رشته پزشکی مانند قبل از محبوب‌ترین رشته‌هایی است که طرفداران زیادی دارد و دانشجویان زیادی را به کلاس‌های درس می‌کشاند. اما اینکه در پس دکتر شدن در کشورهای مختلف چه داستانی نهفته است و جیب‌های دانشجویان باید در قبال دریافت این اسم و رسم با منزلت چه میزان پولی داشته باشد، خود حکایت جالبی دارد.

  آمریکا
در ایالات متحده آمریکا آموزش در رشته پزشکی به دو مرحله تقسیم می‌شود. کل دوره پنج سال است، دوره اول «پیش‌پزشکی» نامیده می‌شود و زمان آن سه سال است که در آن علوم پایه و دروس مورد نیاز برای ورود به مرحله بعدی تدریس می‌شود. دوره تکمیلی بعد از گذراندن «پیش‌پزشکی» و از طریق آموزش در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها طی می‌شود. دانشگاه استنفورد از جمله مراکز آموزشی در ایالت کالیفرنیای آمریکاست که در بخش پزشکی بسیار فعال است و در آخرین اعلام سیستم رتبه‌بندی «کیواس» در سکوی چهارم قرار گرفته است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه برای دانشجویان تمام‌وقت سالیانه حدود 17 هزار دلار (تقریبا معادل 54 میلیون تومان) و برای پاره‌وقت‌ها حدود 10 هزار دلار (تقریبا معادل 32 میلیون تومان) است. همچنین دانشجویان برای ثبت‌نام تک‌درس در این دانشگاه باید چیزی حدود 3600 دلار (تقریبا معادل 11 میلیون و 500 هزار تومان) بپردازند.
  بریتانیا
در بریتانیا بر خلاف آمریکا و کانادا داشتن مدرک کارشناسی برای ورود به دانشکده پزشکی لازم و ضروری است. ثبت‌نام در دانشگاه‌های پزشکی بریتانیا بسیار رقابتی است و از دانشجویان مصاحبه به عمل می‌آید. فرم‌های ثبت‌نام تمام دانشکده‌های پزشکی بریتانیا از طرف UCAS، مرکز پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتانیایی صادر می‌شود و هر دانشجو می‌تواند برای ثبت‌نام در پنج مرکز متفاوت درخواست خود را ارسال کند. بعضی از مراکز آموزشی در این کشور بعد از تایید فرم ثبت‌نام، امتحان‌هایی تحت عنوان تست بالینی استعدادسنجی (UKCAT) و تست پذیرش پزشکی (BMAT) را برگزار می‌کنند و دانشجویان در صورت دریافت حد نصاب نمره به مرحله مصاحبه وارد می‌شوند. فرمت مصاحبه‌ها معمولا در تمام مراکز دانشگاهی یکسان است و فقط آکسفورد وکمبریج از روش خاص خود استفاده می‌کنند. دانشکده پزشکی کمبریج با مقام سوم در سیستم رتبه‌بندی «کیواس» از معتبرترین مراکز آموزشی در بریتانیاست. تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه برای هر دو مقطع «پیش‌پزشکی» و «پزشکی» برای دانشجویان اروپایی سالانه 9 هزار پوند ( تقریبا معادل 46 میلیون تومان) و برای دانشجویان بین‌المللی حدود 36 هزار پوند (تقریبا معادل 184 میلیون تومان) است. با احتساب 6ساله‌بودن دوره پزشکی برای یک دانشجوی بین‌المللی دکترشدن بالای یک‌میلیارد تومان خرج برمی‌دارد.
  کشورهای منطقه
در ترکیه طول زمان تحصیل در رشته پزشکی شش سال است. داوطلبان برای شرکت در این دوره‌ها باید امتحانی تحت عنوان SAT را با حداقل نمره 640 بگذرانند و همچنین نامه‌ای برای اثبات علاقه‌مندی‌شان ارسال کنند. با توجه به اینکه زبان رسمی این کشور ترکی است اما دانشکده‌های پزشکی به زبان انگلیسی دوره‌ها را برگزار می‌کنند، دانشجویان باید یکی از امتحان‌های زبان «تافل» یا «آیلتس» را گذرانده و نمره تعیین شده را کسب کنند. علاوه‌بر این شرایط ابتدایی که تقریبا در تمام دانشکده‌های پزشکی ترکیه به صورت مشترک اجرا می‌شود، ممکن است بعضی از مراکز شرایط ویژه‌ دیگر هم مانند مصاحبه و حد نصاب معدل دوره‌های پایه را داشته باشند. دانشگاه «هک‌تپه» یکی از معتبرترین‌ مراکز آموزشی در زمینه پزشکی در این کشور است و هر ساله داوطلبان زیادی از سراسر دنیا دارد. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه باید شهریه‌ای در حدود سالانه سه هزار لیر (تقریبا معادل چهار میلیون و 500 تومان) هزینه کنند.
در مالزی دوره پزشکی معمولا پنج تا شش سال بسته به لزوم گذراندن واحدهای پیش‌نیاز به طول می‌انجامد. تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی است؛ به همین منظور داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی «تافل» یا «آیلتس» الزامی است. دانشگاه پزشکی «پنانگ» یکی از معروف‌ترین مراکز آموزشی پزشکی در مالزی است. دانشجویان بومی این کشور برای ثبت‌نام در دوره پنج ساله باید در سال‌های اول تا سوم چیزی حدود 14 هزار رینگت ( تقریبا معادل 13 میلیون تومان) و سال‌های چهارم و پنجم حدود 8 هزار رینگت (تقریبا معادل 8 میلیون تومان) بپردازند. چنانچه دانشجو نیازمند گذراندن دوره یک ساله واحدهای پیش‌نیاز داشته باشد، 14 هزار رینگت دیگر هم باید تقبل کند. این هزینه برای دانشجویان بین‌المللی در سال‌های اول تا سوم حدود 38 هزار یورو (تقریبا معادل 150 میلیون تومان) و برای دو سال آخر حدود 23 هزار یورو (تقریبا معادل 94 میلیون تومان) در نظر گرفته‌شده است.  در ایران اما تحصیل در رشته پزشکی منوط به قبولی در امتحان کنکور و کسب رتبه مورد نظر است. دانشجو براساس رتبه‌اش در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی یا در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته می‌شود. شهریه تحصیل برای دانشجویان بومی ایرانی در دانشگاه‌های دولتی مجانی است و در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی براساس واحدهای عملی و تئوری مبالغ متفاوتی پرداخت می‌شود، علاوه‌بر این حدود 12 دانشگاه علوم پزشکی بین‌المللی در مناطق آزاد تجاری یا ویژه اقتصادی وجود دارند که با دریافت شهریه‌هایی حدود سالانه 80 تا 98 میلیون تومان بنابر قواعد پردیس‌های مختلف، به آموزش دانشجویان بومی و غیربومی می‌پردازند. ضوابط پذیرش در این واحدها شامل دارا بودن معدل کتبی 16 برای دیپلم، توانایی صحبت به زبان انگلیسی در مصاحبه و توانایی پرداخت شهریه است.
پذیرش معمولا به صورت نیمه‌متمرکز انجام می‌شود و بعد از اعلام اسامی به میزان پنج برابر ظرفیت از طرف سازمان سنجش، از معرفی‌شدگان مصاحبه به عمل می‌آید.

بررسی هزینه تحصیل رشته‌های طبی در دنیا : پزشک‌شدن، یک‌میلیارد تومان

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید