بررسی پیشنهادات یک طرح برای تغییر پذیرش دکتری

رضا صابری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی، اظهار داشت: کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی به تصویب کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رسید و از این پس در کمیسیون مطرح خواهد و بعد از تصویب جزئیات، برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس می رود.

وی با اشاره به تغییر و تحولاتی که دوره تحصیلات تکمیلی قرار است در این طرح صورت می گیرد، گفت: این طرح قانونگذاری را برای سنجش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تمام دانشگاههای کشور مد نظر قرار داده تا مجموعه دانشگاههای دو وزارتخانه بهداشت و علوم همچنین سایر دانشگاهها با این قانون نسبت به سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع مذکور اقدام کنند.

رضا صابری طراح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی درباره علت پیشنهاد این طرح به مجلس، گفت: این طرح به روشهای سنجش، تفاوتهای این روشها و شیوه دخالت عوامل در سنجش، همچنین ظرفیتهایی که در دانشگاهها برای پذیرش مقاطع تحصیلات تکمیلی، مربوط می شود.

وی  با اشاره به پیشنهاداتی که این طرح برای سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری طراحی کرده است، خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح که ممکن است تغییر و تحولاتی در آن ایجاد شود، پیشنهاد شده از طریق آزمون سراسری، غربالگری اولیه روی داوطلبان ورود به مقطع دکتری صورت گیرد و تاثیر نمره این آزمون ۵۰ درصد باشد همچنین در این طرح پیش بینی شده ۵۰ درصد دیگر ارزشیابی داوطلبان به سوابق آموزشی شامل ۲۰ درصد و سوابق پژوهشی، اختراعات و نوآوریها شامل ۳۰ درصد اختصاص یابد.

رضا صابری طراح سنجش و پذیرش دانشجو بر سازگار بودن میزان پذیرش دانشجو با ظرفیت هیأت علمی آن دانشگاه تاکید کرد و گفت: هر نوع تخطی از این ظرفیت، یک تخلف از قانون محسوب و با آن برخورد می شود.

این عضو کمیسیون آموزش با اشاره به آزمون دکتری سال ۹۳ که در آن نزدیک به ۱۲ هزار داوطلب پذیرفته می شوند، گفت: در آزمون دکتری امسال ۲۴۰ هزار داوطلب شرکت کردند و از این تعداد ۵۰ هزار نفر برای مصاحبه دعوت شدند و نشان می دهد صرفاً نزدیک به ۱۰ درصد از داوطلبان را می توانیم در مرحله نخست بپذیریم و سایرین از ادامه طی مسیر حذف می شوند. این مسئله حاکی از آن است که سنجش ما باید آنقدر کیفی و دقیق باشد تا افراد از حذف خود به علت دقیق بودن معیار سنجش، قانع شوند.

بررسی پیشنهادات یک طرح برای تغییر پذیرش دکتری

ایشان  درباره پیشنهادات این طرح برای سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد با بیان اینکه در این مقطع بر دو معیار برگزاری آزمون و توجه به سوابق آموزشی داوطلب تاکید شده، اضافه کرد: در این طرح، سهم آزمون و سوابق معین شده و معتقدیم در این مقطع بر اساس دو پارامتر ذکر شده، سنجش صورت گیرد چون تعداد داوطلبان در مقطع تحصیلات تکمیلی نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر است.

به گفته صابری ، بررسی این طرح از هفته آینده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آغاز خواهد شد.

بررسی پیشنهادات یک طرح برای تغییر پذیرش دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید