بر خورد با متخلفان بورسیه عادلانه است

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم :
بر خورد با متخلفان بورسیه عادلانه است

«چگونه قرار است دانشجویانی که خلاف مقررات و بدون داشتن صلاحیت‌های لازم از بورسیه استفاده کرده‌اند وادار به برگرداندن هزینه‌ها شوند؟»، «آیا مسئولانی که تخلفشان در استفاده از اموال دولتی و جایگاه حقوقی‌شان ثابت شده مورد باز خواست قرار خواهند گرفت؟»، کسانی که بورسیه‌شان لغو شده از کی سر کلاس‌ها حاضر نخواهند شد؟» و… اینها و همچنین چندین سوال دیگر ابهاماتی هستند که بعد از اطلاعیه وزارت علوم در مورد نتیجه بررسی تخلفات بورسیه‌ها در ذهن خیلی‌ها شکل گرفته است. اگرچه همین که بالاخره تکلیف بورسیه‌ها تا حدی روشن شد و مانند بسیاری از پرونده‌های ریز و درشت دیگر به دست فراموشی سپرده نشد برای جامعه دانشگاهی کشور جای خوشحالی زیادی دارد اما در حال حاضر باید در مورد ابهاماتی که در اجرای این اطلاعیه وجود دارد به دنبال جواب بود. سعدالله نصیری‌قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم پاسخ گفتن به همه سوالات را کمی زود می‌داند و می‌گوید: «اینکه بلافاصله بعد از انتشار اطلاعیه و مشخص شدن بخشی از مسائل به دنبال حل و فصل تمام سوالات و مسائل پیرامون موضوع بورسیه‌ها باشیم باعث می‌شود که اظهارنظرها کمی شتابزده شوند. به هر حال موضوع سوءاستفاده از بورسیه‌ها به خودی خود حواشی زیادی دارد که مسئولان را درگیر کرده است اما می‌شود با قاطعیت وعده داد که کسی نباید نگران برخورد با متخلفان باشد چون به هر حال این اتفاق می‌افتد.»
او در جواب اینکه بخشی از نگرانی‌ها مربوط به عدم برخورد با بورسیه‌های خارج است، می‌گوید: «ملاحظاتی در کشور وجود دارد که ما هنگام تصمیم‌گیری باید تمام آنها را لحاظ کنیم. نباید به مسائل دید یک بعدی داشت. البته نباید فکر کنید که آنها از هر گونه برخورد مبرا خواهند بود اما در مورد آنها باید احتیاط بیشتری صورت بگیرد چون مساله صرفا داخلی نیست. بنابراین همان‌طور که در متن اطلاعیه آمده برای مقابله با متخلفانی که به روش‌های مختلف غیرقانونی برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند تمهیدات دیگری اندیشیده شده است. در تصمیم‌گیری در مورد آنها هم سعی شده که جانب عدالت و مصالح کشور در کنار هم رعایت شود.»
نصیری‌قیداری ادامه می‌دهد: «در مورد زمینه‌های اجرایی شدن تصمیمات در مورد تخلف‌های صورت گرفته هم بررسی‌هایی انجام شده به همین دلیل می‌گویم خیال مردم راحت باشد اما بهتر است که فعلا به اصل موضوع پرداخته شود.»
او در مورد نحوه برخورد با مسئولانی که زمینه سوءاستفاده‌ها را فراهم کرده‌اند هم می‌گوید: «در این مورد باید نهادهای دیگر تصمیم گیرنده باشند اما اگر در زمینه روشن شدن موضوع از وزارت علوم کمکی خواسته شود قطعا این وزارتخانه همکاری خواهد کرد.»

 

بر خورد با متخلفان بورسیه عادلانه است

مطالب پیشنهادی دیگر :

Tagged on:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید