وزارت علوم جلوی گسترش بی رویه دکتری دانشگاه آزاد را می گیرد

معاون آموزشی وزارت علوم  : دانشگاه آزاد با اینکه غیردولتی است دوره دکتری آن باید با شاخص شورای گسترش هماهنگ باشد

سیاستهای این وزارتخانه را در خصوص برگزاری و چگونگی صدور مجوز دوره های دکتری تشریح کرد و گفت: با تعداد قابل توجه ای از دوره های دانشگاه آزاد مخالفت کردیم.

دکترمجتبی شریعتی نیاسری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص سیاست های دوره‌های دکتری گفت: دوره های دکتری دانشگاه ها، پژوهش محور هستند و زمانی که بحث پژوهش محوری مطرح می شود یعنی این دوره ها باید از کیفیت بالا با امکانات تحقیقاتی و تجهیزاتی و اساتید برجسته برخوردار باشند تا بتوانند فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه بنابراین دوره‌های دکتری از حساسیت بالایی برخوردار هستند، افزود: برای همین در خصوص ارایه مجوز دوره دکتری دانشگاه‌هایی که کیفیت تحقیق و آموزش آن ضعیف باشد تامل خواهیم کرد، کما اینکه اکنون نیز همین گونه است برای برخی از دوره‌ها اجازه صدور مجوز را ندادیم.

مخالفت وزارت علوم با صدور مجوز رشته های دکتری دانشگاه آزاد
دکترمجتبی شریعتی نیاسری معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

دکترمجتبی شریعتی نیاسری معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری  افزود: البته دوره دکتری نبوده که متوقف کنیم ولی متقاضیان دوره دکتری بوده اند که پاسخ آنها را نداده و صبرکرده ایم تا از کیفیت آنها اطمینان یابیم.

وی یادآورشد: در غیردولتی‌ها که مطلقا مجوز دوره دکتری صادر نشده و در دولتی‌ها نیز با یک دقت بسیار جدی مجوز دکتری صادر شده است.

نیاسری افزود: در پیام نور نیز به تازگی مجوز دوره دکتری صادر نشده و در دانشگاه آزاد نیز به همین صورت است به طوریکه از ۸۷۲ رشته فاقد مجوز دانشگاه آزاد بررسی شد عمده رشته هایی که تایید نشد در مقطع دکتری و برخی نیز در مقطع کارشناسی ارشد بود.

وی ادامه داد: چون باور ما این است که دانشگاه آزاد با اینکه غیردولتی است دوره دکتری آن باید با شاخص شورای گسترش هماهنگ باشد برای همین با تعداد قابل توجه ای از دوره های مذکور مخالفت کردیم و قرار شد دانشگاه آزاد نواقص آن را رفع کند تا مجدد مجوز آنها بررسی شود.

منبع : مهر نیوز – مخالفت وزارت علوم با صدور مجوز رشته های دکتری دانشگاه آزاد

وزارت علوم جلوی گسترش بی رویه دکتری دانشگاه آزاد را می گیرد

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “وزارت علوم جلوی گسترش بی رویه دکتری دانشگاه آزاد را می گیرد

  • فوریه 28, 2015 at 9:19 ب.ظ
    Permalink

    امیدوارم که این حرفتان رو با عملتان همراه کنید هم در دانشگاه آزاد و هم در دانشگاههای دولتی که قارچ وار دارند پردیس میزنند و دریغ از اساتید مجرب و دانشگاه باکیفیت آموزشی مناسب. لطفا کمی سختگیری کنید و قوانین رو به خوبی اجرا کنید و اگر نقص قوانین وجود دارد به فکر ارائه و تصویب قانون مناسب باشید . واقعا نظام آموزشی تحصیلات تکمیلی این مملکت داره از بین میره . هم در مقطع ارشد و هم در مقطع دکترا

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید