جوانان دهه 60 و دغدغه بی عدالتی ها در ورود به مقطع دکتری

درد دل یک جوان متولد دهه شصت از بی عدالتی ها در ورود به مقطع دکتری

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
من از جوانان متولد نیمه اول دهه 60 هستم. زمانی که می خواستیم کنکور دهیم متقاضی بسیار زیاد بود و ظرفیت ها کم. اگر پای حرف بچه های اون دوران بشینی فصل مشترک خاطرات همه آنان کنکور و استرس های ناشی از اون بود.از میان نسل ما مانند همه نسل ها عده ای رفتند دنبال درس و عده ای دنبال کارهای دیگه البته تفاوت بزرگش اون بود که متمایلین به درس تعدادشون زیاد شد. حالا بخش بزرگی از هم نسلی های ما دغدغشون شده آزمون دکتری. امروز آنقدر در میان هم نسلان ما از تبعیض در پذیرش دوره های دکتری حرف زده میشه و از مسایل غیراخلاقی مربوط به آن که خاطرات دوران کنکور در برابر آن خاطرات خوشی محسوب میشه.
از میان همه درد دل ها فقط یکی را می نویسم و از بی اخلاقی های گسترده در نوشتن مقالات و پر کردن رزومه ها وخیلی چیزهای دیگر می گذرم، زیرا باور دارم ریشه این بی اخلاقی ها در تبعیض هایی است که افراد احساس می کنند. یکی از این تبعیض ها در مورد پذیرش مربیان دانشگاه در دوره دکتری بدون شرکت در آزمون سراسری است. ظرفیتی که واقعا نمی دانم چرا باید وقتی اینقدر انگیزه و شوق برای ادامه تحصیل در میان یک نسل هست برای عده ای در نظر گرفته شود تا بدون زحمت و استرس وارد دوره های دکتری شوند و بعد خیلی ها با توان بیشتر پشت در دانشگاه بمانند.
جوانان دهه 60 و دغدغه بی عدالتی ها در ورود به مقطع دکتری

اگر توجه کنیم خیلی از این مربیان بخصوص در موسسات غیرانتفاعی به واسطه پارتی و قوم و خویش بازی و بدون داشتن صلاحیت های اخلاقی و علمی وارد شده اند داستان بسیار اسف بار تر می شود. باور کنید این داستان اثر به مراتب ویرانگرتری بر اعتماد یک نسل به جامعه می گذارد تا فساد سه هزار میلیارد تومانی.

من همه مسئولین را دعوت می کنم به عدالت در تصمیم گیری ها و یاد آوری می کنم کلام مولا علی (ع) را که می فرماید: بسیاری از خواست های مردم رنجی برای تو ندارد که خواهان اجرای عدالتند و یادآوری می کنم که می فرمایند: رسیدگی به کارهای بزرگ بهانه ای برای عدم رسیدگی به امور کوچک نیست. امیدوارم هر چه زودتر جلوی این تبعیض ها در ادامه تحصیل دوره دکتری گرفته شده و همه با هم در رقابتی عادلانه شرکت کنند.

لینک های مرتبط:

مقابله وزارت علوم با رانت خوارها در آزمون دکتری امسال

وضعیت دانشگاه های پولی در جذب دانشجو

معایب پذیرش دوره دکتری از طریق آزمون و افزایش مدرک دکتری تقلبی

ماجرای داماد دیپلمه ی مسئول که ۴ ساله مدرک دکتری گرفته!+سند

بی عدالتی ها در مصاحبه پذیرش دانشجوی دکتری و تخلفات دانشگاه ها

سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

 

جوانان دهه 60 و دغدغه بی عدالتی ها در ورود به مقطع دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

6 thoughts on “جوانان دهه 60 و دغدغه بی عدالتی ها در ورود به مقطع دکتری

 • سپتامبر 5, 2015 at 1:33 ب.ظ
  Permalink

  من هم دهه شصتی هستم با نظرات دوستان موافقم

  Reply
 • اکتبر 15, 2014 at 7:38 ق.ظ
  Permalink

  من فقط از این می ترسم بخوایم بمیریمم قبر نباشه خاکمون کنن کسی هم که نیست سر خاکمون گریه کنه!

  Reply
 • ژوئن 29, 2014 at 7:24 ق.ظ
  Permalink

  خوبه باز دهه 40 و 50ها، ازدواج کردن. ما ازدواجم نکردیم… اینو به کی بگیم؟؟؟
  تو کنکور با درصدای بالا، تونستیم دست و پا شکسته یه جا قبول شیم، از بس صندلی کم بود!!!…حالا هم که که یه عالمه صندلی خریدن، کسی نیست بره روشون بشینه و اضافه اومدن… با رتبه اول فارغ التحصیل شدیم. رفتیم برا ارشد، اونم با رتبه اول فارغ التحصیل شدیم…اما حالا دکترا…چرا همیشه وقتی نوبت ماست، همیشه از همه چی کم میاد!؟!؟!؟
  بچه بودیم، شیر خشک نبود بخوریم
  بعدش لباس نبود و مجبور بودیم لباس های تاناکورا بپوشیم
  بعد تو کلاسای 40-50 نفره بشینم
  اون از کنکور و ورود به دانشگاه
  حالا هم که برا دکترا صندلی کم آوردن برامون…
  ازدواج و خونه و کار و …
  بازم بگم؟!؟!؟
  اینا برام سواله، چرا همیشه برای ما دهه شصتی ها همه چیز کمه!؟

  Reply
  • مارس 9, 2015 at 6:20 ق.ظ
   Permalink

   تا میان شغل هم ایجاد کنن شرایط سنی میذارن که به ما دهه شصتیا نمیخوره
   آزمون دکتری هم که شده برا دهه هفتادیا، چون دیگه توانی در ما نمونده از این همه ناملایمات!!

   Reply
 • می 19, 2014 at 6:15 ق.ظ
  Permalink

  واقعا من هم داغ دلم تازه شد
  من تازه ارشد گرفتم دهه 50 هم هستم پشت دکتری موندم
  نمیدونم چیکار کنم این سد رو بشکنم – همه زندگیم شده دکتری و قبولی در این آزمون نه به خاطر شغل و مقام و اسمش به خاطر این که خیلی علاقه دارم کارهایی انجام بدم که به درد نسل های بعد خودم بخوره – الان هم یه مقاله می نویسی باید حتما مدرک دکتری داشته باشی تا ارزش و اعتبار داشته باشه – من که موندم چیکار کنم – برام دعا کنید

  Reply
 • دسامبر 21, 2013 at 4:31 ق.ظ
  Permalink

  سلام.درددل بیننده الف راخواندم وداغ دلم تازه شد.مامتولدین ده 40و50کهدوران تحصیلی پرمخاطره ای راداشتیم،ونبردسختی درورودبه دانشگاه داشتیم که حتی برای ورودبه دانشگاه آزادهم بایدسخت مبارزه می کردیم وباتوجه به تعدادخواهران وبرادران باید ازآن هم صرف نظرمی کردیم.تااین که شاغل شدیم،ازدواج کردیم،بچه دارشدیم،بچه هارابه دانشگاه فرستادیم…وحالافرصت پیداکردیم به آرزوی دیرینه خودبرسیم….باجوانان تازه نفس رقابت کردیم ووارددانشگاه شدیم.کارشناسی رابارتبه ممتازپشت سرگذاشته وواردمقطع کارشناسی ارشدشدیم.ارشدراهم ممتازشدیم،حالاپشت کنکوردکتراماندیم ودرگیرزبان انگلیسی واستعدادتحصیلی شدیم،بدون آزمون هم نمی توانیم شرکت کنیم ،جراکه شرط سن داردومابیش از35سال داریم.هرچندکه اطلاعات وپشتکاربیشتری ازبعضی ازجوانان داریم. باتشکر:ازاینجامانده وازآنجارانده.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید