تجربه های سینا شهاب برای یک مصاحبه موفق دکتری

شهاب کارشناسی‌اش را در دانشگاه مازندران و با معدل 17 و نیم گذرانده و در دوره کارشناسی‌ارشد دانشجوی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و شاگرد اول این دوره بوده است.
سینا شهاب، رتبه اول آزمون دکتری امسال در رشته شهرسازی، این روزها مانند دیگر متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری، منتظر برگزاری مصاحبه و نتیجه نهایی این آزمون است.هر چند رتبه یک بودن در دو کنکور کارشناسی‌ارشد و دکتری به او کمک می‌کند، این روزها استرسی نداشته باشد، اما به هر حال او هم خود را برای مصاحبه آماده می‌کند و پیشنهاداتی دارد که برای انجام یک مصاحبه خوب مفیدند.
شهاب کارشناسی‌اش را در دانشگاه مازندران و با معدل 17 و نیم گذرانده و در دوره کارشناسی‌ارشد دانشجوی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و شاگرد اول این دوره بوده است.
1- شانس بیشتر در سال 92
امسال ضریب آزمون کتبی و مصاحبه یکسان در نظر گرفته شده و در نتیجه دانشجویانی که رتبه بهتری کسب کرده‌اند، شانس بالاتری در مقایسه با سال گذشته دارند. بنابراین باید برای سهم 50 درصدی مصاحبه در این آزمون خود را آماده کرد.

2-دسته‌بندی تالیف‌ها
در بحث کتاب و مقاله‌ و دسته‌بندی آن‌ها به ترتیب باید کتاب‌های تالیفی، ترجمه و گردآوری شده، مقاله‌های ISI، مقاله‌های منتشر شده در مجلات علمی- پژوهشی، مجلات علمی- ترویجی و مقاله‌های ارایه شده در کنفرانس‌های بین‌المللی خارجی و داخلی و کنفرانس‌های ملی را در نظر بگیرید.
3- رزومه پر و پیمان
برای سهم 50 درصدی مصاحبه می‌توان دو بخش 25 درصدی را در نظر گرفت. یک بخش رزومه تحصیلی، پژوهشی و حرفه‌ای دانشجو است. البته در این فرصت باقی مانده نمی‌توان چیز جدیدی به آن رزومه افزود، اما باید هر آن‌چه تاکنون انجام داده‌اید یا دارید گردآوری کنید تا بتواید آن‌ها را در جلسه مصاحبه به صورت مستند ارایه کنید. در این زمینه مشاهده فرم شماره یک جذب اعضای هیات علمی مفید است که می‌توانید آن‌را از سایت وزارت علوم دانلود و طبق موارد آن مستندات خود را آماده کنید.
4-سابقه تحقیق و تدریس
اگر سابقه کار پژوهشی یا تدریس آکادمیک دارید، یک معرفی‌نامه یا گواهی معتبر از آن‌ها تهیه کنید. البته به‌طورکلی بهتر است تمامی سوابق کاری خود را ارایه کنید. در این زمینه همکاری در طرح‌های پژوهشی از ارزش بالایی برخوردارند.
5-مدرک زبان رو کنید!
اگر مدرک زبان اعم از IELTS، TOEFL، GRE، یا TOLIMO یا هر مدرک دیگری در هر سطحی دارید بهتر است آن‌ را ضمیمه مدارک خود کنید. به هر حال داشتن هر مدرکی بهتر از نداشتن آن است.
6- روان‌شناس باشید!
25 درصد بعدی جلسه مصاحبه، روان‌شناسی این جلسه است. این کار هم دو بخش درونی و بیرونی دارد. بخش درونی بر مهارت‌های فردی شما و بخش بیرونی بر فضای حاکم بر جلسه و فضای فکری استادان تاکید می‌کند. در بخش بیرونی، ابتدا تشخیص درستی از محیط و فضای حاکم بر جلسه و روحیه استادان داشته باشید. برای این کار می‌توان اطلاعاتی را از قبل و درباره استادان هر دانشگاه از دانشجویان آن دانشگاه کسب کرد. شناخت استادان در پیشبرد روند مصاحبه خیلی موثر است؛ چرا که میزان رضایتمندی هر استاد از پاسخ دانشجو تا حدی به شخصیت او هم بستگی دارد. برخی از استادان می‌خواهند جسارت (در حد منطقی) را در دانشجو ببینند و برعکس، برخی دیگر می‌خواهند بیشتر از سوی دانشجو تایید شوند. بنابراین فرصت باقی‌مانده تا مصاحبه برای شناسایی استادان و دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اید زمان مناسبی است.
7- خودتان را کنترل کنید!
در بخش درونی روان‌شناسی جلسه مصاحبه باید تمرین کنید تا کنترل کافی بر خودتان‌ داشته باشید. اعتماد به نفس، خودباوری و نداشتن غرور کاذب از دیگر ویژگی‌های ضروری برای روز مصاحبه است.
8- مراقب عکس‌العمل‌های خود باشید
ممکن است تعمدا سوالی غیرمرتبط از شما پرسیده شود یا حتی با نقدی تند روبه‌رو شوید، اما مراقب باشید هیچ عکس‌العمل تندی نشان ندهید و جواب‌های شما کاملا منطقی و حساب‌شده باشد.
9- هدفمند باشید
در جلسه مصاحبه باید به نوعی برای همه سوال‌های احتمالی یک جواب در ذهن داشته باشید. به‌ویژه این که هدف شما از تحصیل در مقطع دکتری چیست و بعدش می‌خواهید چه کنید. سوال‌های احتمالی را به سادگی می‌توان از اینترنت استخراج کرد یا از تجربه‌های قبلی افراد استفاده کرد.

10-تمرین معلمی!
با توجه به این‌ که انتظار ‌می‌رود دانشجوی دکتری در آینده وارد حوزه کار آکادمیک شود پس باید علاقه خود را به تحقیق و پژوهش و داشتن توانایی تدریس نشان دهید. به عبارت دیگر ثابت کنید که می‌توانید معلم خوبی باشید.
11-پروپوزال خود را آماده کنید
در این مدت به رساله دکتری و این‌که می‌خواهید دقیقا چه کاری انجام دهید فکر و تلاش کنید پروپوزال خود را آماده کنید. در این زمینه باید توان کافی برای صحبت کردن در حد چند دقیقه داشته باشید. داشتن پروپوزال نشان‌دهنده هدف‌مند بودن شما و داشتن سوالی در ذهن برای ادامه‌ مسیر تحصیلی‌تان است. فراموش نکنید که این امر می‌تواند مانند یک برگ برنده و یا وتوکننده عمل کند.
12-نکته‌ای برای دانشجویان رشته شهرسازی 
با توجه به ادغام دو گرایش برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری در مقطع  دکتری در رشته شهرسازی (البته به استثنا دانشگاه شهید بهشتی که همچنان به صورت مجزا جذب دانشجو دارد)، در جلسه مصاحبه هم استادان گرایش طراحی و هم استادان گرایش برنامه‌ریزی حضور دارند و ممکن است بدون در نظر گرفتن گرایش‌ از شما سوالاتی پرسیده شود، بنابراین اطلاعات و تسلط کافی در این زمینه داشته باشید؛ چرا که آماده نبودن یک امتیاز منفی به حساب می‌آید.
13-تجربه گذشتگان مصاحبه دکتری
در نهایت برای سوالات احتمالی جلسه مصاحبه بهتر است از تجربه‌های دانشجویان سال‌های گذشته هر دانشگاه استفاده کنید.
تجربه های سینا شهاب برای یک مصاحبه موفق دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید