تقبل نیمی از هزینه دانشجویان دکتری دربخش صنعت و خدمات

دکتر میرزاده از جذب دانشجوی دکتری از بخش صنعت و خدمات خبر داد و گفت:اگر از بخش صنعت یا خدمات دانشجوی دکترا جذب کردیم و آنها ۵۰ درصد هزینه های تحقیقاتی خود را متقبل شدند، دانشگاه نیز مابقی هزینه را می پردازد.

میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین جلسه هیات امنای یزد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت امام حسن عسگری(ع) و گرامیداشت قیام 19 دی سال 1356 شهر قم، گفت: تاثیر تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و نقش آن در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور در طول 30 سال گذشته بر همگان روشن است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به ویژگی های دانشگاه آزاد اسلامی یزد اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون بیش از 70 هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، مسلما وجود این تعداد فارغ التحصیل نقش بسزایی در حل مسائل افتصادی و اجتماعی استان یزد داشته است.

وی نسبت استاد به دانشجو را در واحد یزد نسبت به دیگرواحدهارقم قابل قبولی دانست و خاطر نشان کرد: در طول سه دهه گذشته توجه به مسائلی مانند زیربناها، تاسیس فضاهای علمی- تحقیقاتی و … جزو الزامات به شمار می رفت اما اکنون زمان حرکت در مسیر توسعه کیفی دانشگاه فرا رسیده و این امر یک ضرورت به شمار می رود.

میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به توسعه مراکز رشد اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با همه موفقیت های انکار ناپذیری که تا کنون کسب کرده، اما متاسفانه توفیق چندانی در تبدیل علم به ثروت نداشته است.

دکتر میرزاده  به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی یزد توصیه کرد: مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد بکوشند راه های تبدیل علم به ثروت را از طریق مشارکت فارغ التحصیلان و دانشگاهیان این واحد فراهم کنند.

وی در ادامه با بیان این که افزایش متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، هزینه های بسیاری را به کشور تحمیل  می کند،  اظهار داشت: براساس أعلام وزارت علوم در سال گذشته 150 هزار نفر به منظورادامه تحصیلات تکمیلی درخارج از کشوراقدام  کرده اند، از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که هزینه تحصیل هر فرد در ایران از مقطع ابتدایی تا کارشناسی ارشد حدود یک میلیون دلار برای اقتصادملی هزینه دارد و این به معنای آن است که سالانه15میلیارددلار ارز از کشور خارج می شود.

وی با بیان این که تعداد مراکز آموزش عالی موجود در کشور پاسخگوی نیاز متقاضیان تحصیلات تکمیلی نیست، افزود: در کشور تعداد٢۵١۵مرکز آموزش عالی وجود دارد و این در حالی است که مجموعه آن ها از میان یک میلیون متقاضی تحصیلات تکمیلی نمی توانندبیش از 300 هزار نفر را جذب کنندبنابراین همه ساله نزدیک به ٧٠٠ هزارنفرشانس آدامه تحصیل درایران را ازدست میدهند و تعداد قابل توجهی ازانان که حد اقل دارای تحصیلات عالی هستندبرای آدامه تحصیل ناچاربه خارج میروند،

دکتر میرزاده همچنین گفت: دانشگاه آزاد اگر بخواهد به حیات خود ادامه داده و نقش موثری در تولید علم داشته باشد، باید در مسیر توسعه تحصیلات تکمیلی گام بردارد.

شایان ذکراست در این نشست علاوه بر اعضای هیأت امنا، آیت الله ناصری نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، دکتر محمدرضا عارف، دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر امراللهی، دکتر عباس پاک نژاد و مهندس بیطرف نیز که عضو هیأت امنا استان یزد هستند،حضور داشتند.

نشست معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با مسوولان واحدهای استان یزد

همزمان با سفر رئیس و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی به یزد، مسوولان واحدهای دانشگاه آزاد در استان یزد، در نشستی با حجت الاسلام دکتر سید طه هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، به بحث و بررسی درباره مشکلات و مسائل فرهنگی این واحدها پرداختند.

در این نشست، علاوه بر مسوولان کلیه 11 واحد دانشگاه آزاد اسلامی در استان یزد، معاونان فرهنگی و مسوولان دفاتر فرهنگی این واحدها نیز حضور داشتند.

میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی از جذب دانشجوی دکترا از بخش صنعت و خدمات خبر داد و گفت: طبق مصوبه هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی، اگر اساتیدبتواننداز بخش صنعت یا خدمات دانشجوی دکترا جذب کنندوان بخش 50 درصد هزینه های تحقیقاتی دانشجوی خود را متقبل شود، دانشگاه ازاداسلامی نیز مابقی هزینه را می پردازد

وی با بیان این که واحد یزد می تواند به عنوان پایلوت این طرح انتخاب شود، اظهار داشت: با توجه به استعدادهای طبیعی بویژه ظرفیت های معدنی که در این استان وجود دارد، پیشنهاد می شود شرکت های دانش بنیان مرتبط با معدن دراستان یزد راه اندازی شود.

دکتر میرزاده همچنین به نقش هیات امنای استانی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه خود جایگاه مناسبی را برای هیات امنای استانی قائل شده است به گونه ای که کلیه اختیارات اعم از مالی، اداری، تشکیلاتی و … به آنها سپرده شده است.

بر اساس این گزارش، در این جلسه آیین نامه داخلی هیات امنای استانی یزد، ترکیب اعضای کمیسیون دائمی و ترکیب کمیته نظارت بر حسن اجرای مصوبات هیات امنای استان یزد به تصویب رسید.

تقبل نیمی از هزینه دانشجویان دکتری دربخش صنعت و خدمات

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید