اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها برمی‌گردد !!

با وجود برگزاری آزمون دکتری سال 94 به روش قبلی
اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها برمی‌گردد
نویسنده : فاطمه رجبی


درست در روز 22 شهریور سال 1389 وزارت علوم دولت دهم تصمیم گرفت نحوه جذب دانشجوهای دکتری را تغییر دهد. بسیاری از کسانی که سال‌هاست مسائل آموزش عالی را رصد می‌کنند این تغییرات را سرآغاز تخلفات آتی وزارت علوم وقت درباره دانشجویان مقطع دکتری می‌دانند. ماجرا از این قرار بود که تا سال 89 جذب و پذیرش دانشجویان دکتری برعهده دانشگاه‌های واجد شرایط بود و دانشگاه‌هایی واجد شرایط محسوب می‌شدند که دارای هیات ممیز و استانداردهای تعیین‌شده توسط وزارت علوم باشند.

اما ناگهان این وزارتخانه که آن زمان توسط کامران دانشجو اداره می‌شد اعلام کرد که این روش اصلا عادلانه نیست و بستر پارتی‌بازی دانشگاه‌ها و اعضای هیات‌علمی برای جذب دانشجویان مورد علاقه خودشان را فراهم می‌کند. این حرف در ابتدا منطقی به‌نظر می‌آمد مخصوصا که بررسی‌ها نشان می‌داد دانشگاه‌ها به ندرت دانشجویی غیر از دانشجویان دوره کارشناسی‌ارشد خودشان را می‌پذیرفتند، این اتفاق باعث می‌شد دانشجویان امیدی به ارتقای محل تحصیل‌شان در دوران دکتری نداشته باشند.

 

به این ترتیب آیین‌نامه‌ای منتشر شد که طبق آن، آزمون دوره دکتری باید نیمه‌متمرکز برگزار می‌شد. بر پایه این آیین‌نامه، نخست داوطلبان با یک آزمون (با نام آزمون عمومی) توسط سازمان سنجش ارزیابی می‌شدند. به این ترتیب داوطلبان دارای شرایط بر پایه ۸۰ درصد آزمون عمومی و ۲۰ درصد معدل تراز شده کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، به دانشگاه‌ها معرفی می‌شدند. در اینجا نوبت به دانشگاه‌ها می‌رسید، آنها با توجه به سوابق آموزشی، علمی، پژوهشی و فناوری دانشجو، نمره‌ای منظور می‌کردند و در پایان، سازمان سنجش آموزش کشور بر پایه مجموع نمرات، گزینش نهایی را انجام می‌داد.
در همان زمان بسیاری از استادان دانشگاه‌ها و کارشناسان به این آیین‌نامه اعتراض کردند اما وزارت علوم وقت این اعتراض را نشانه به خطر افتادن منافع افراد اعلام کرد و بر روش جدید پا فشرد. همه چیز روی کاغذ منطقی به نظر می‌رسید و به این ترتیب متقاضیان دوره دکتری سال 89 براساس آیین‌نامه وزارت علوم راهی دانشگاه‌ها شدند، در این مرحله بود که بسیاری فهمیدند از اهداف هشتگانه‌ای که وزارت علوم در آیین‌نامه تغییر روش جذب دانشجویان دکتری مطرح کرده بود بیش از همه هدف چهارم مد نظر بوده است یعنی «هماهنگی دانشگاه با سیاست‌های وزارت علوم در پذیرش دانشجو». چرا بسیاری از دانشجویانی که در آن سال و یکی دو سال بعد جذب شدند دارای کارنامه‌های عجیب و غریبی بودند؟ این مساله بعد‌تر در زمینه اعطای بورس دکتری به برخی‌ها، آن هم براساس روابط و نه ضوابط، بیشتر خودش را نشان داد. با تغییر دولت و روی کار‌آمدن افراد جدید در وزارت علوم، ‌برگرداندن حق جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها یکی از وعده‌هایی بود که به گوش می‌رسید اما باز هم برای سال‌های 93 و 94 این آزمون متمرکز وزارت علوم بود که دانشجویان دکتری را انتخاب می‌کرد. ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش دلیل ادامه روند قبلی را اینگونه توضیح می‌دهد:

اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها برمی‌گردد !!

«برای سال 94 به دنبال تغییر در نحوه پذیرش دانشجویان‌ ارشد و دکتری بودیم اما متاسفانه تغییراتی که می‌خواستیم اعمال کنیم برای سال ۹۴ انجام نمی‌شود و این کنکورها بدون تغییر در بهمن و اسفند برگزار خواهند شد. شاید یکی از دلایل این موضوع عدم ثبات مدیریت کلان در وزارت علوم بوده است. به هر حال برای واگذاری پذیرش به دانشگاه‌ها برنامه جدی داریم و خواستار همراهی مجلس در ساماندهی قوانین مربوط به این موضوع هستیم.»
به نظر می‌رسد دانشگاهیان هم با این تغییرات موافق باشند. مهدی احسان استاد‌تمام دانشگاه صنعتی شریف که از ابتدا یکی از منتقدان جذب متمرکز دانشجویان دکتری بوده است درباره لزوم بازگشت روش قبلی می‌گوید: «باید ببینیم کشورهایی که در امر آموزش عالی موفق هستند از چه روش‌هایی استفاده می‌کنند، نمی‌شود که همه‌چیز را خودمان آزمون و خطا بکنیم. اگر روشی در برخی ابعاد آسیب‌زا است اما در جهان به‌عنوان یک روش استاندارد شناخته می‌شود، باید اشکالاتش را برطرف کنیم نه اینکه از نو طرحی دربیندازیم و
همه چیز را به هم بریزیم.»
احسان ادامه می‌دهد: «به نظرم تصمیم وزارت علوم برای بازگرداندن اختیار جذب دانشجوی دکتری به خود دانشگاه‌ها اتفاق بسیار خوبی است و حتی می‌تواند به افزایش اعتماد دانشگاهیان به وزارت علوم کمک کند.»
او قبلا در اعتراض به آیین‌نامه وزارت علوم گفته بود: «برگزاری امتحان تستی و بعد از آن امتحان زبان و تست هوش نمی‌تواند سنجش مناسبی برای پذیرش دانشجوی دکتری باشد، پس از برگزاری این آزمون، با ضریب چهار دروس تخصصی و ضریب یک درس زبان و هوش، دانشجویان نمره‌هایی را کسب می‌کنند و درصورت کسب حدنصاب برای مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.

متاسفانه این گونه گزینش، شیوه مناسبی برای تفکیک دانشجویان دکتری نیست. متقاضیان دوره دکتری در این مرحله معمولا از هوش کافی برخوردار هستند و برگزاری یک امتحان تستی برای درس‌های تخصصی نیز قدرت تشخیص و تمیز دانشجویان را ندارد، در حالی که فاکتورهای اساسی و مهم‌تری در گزینش دانشجوی دکتری وجود دارد.»

طبق نظر سنجی سایت مرجع آزمون دکتری که بیش از 2000 نفر در آن شرکت کرده اند 73 درصد با دادن اختیارات بیشتر به دانشگاه ها برای جذب دانشجوی دکتری مخالفند

این نظر سنجی در منوی سمت چپ سایت قرار دارد

اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها برمی‌گردد !!

مطالب پیشنهادی دیگر :

10 thoughts on “اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها برمی‌گردد !!

 • فوریه 18, 2015 at 6:52 ق.ظ
  Permalink

  با سلام
  ای کاش می شد سرنوشت دانشجویان مملکت رو با سیاست عجین نکرد. وزن بالای 70 درصد مصاحبه به نظر خود مسئولین آیا دادن اختیار تام به دانشگاه ها نیست؟!!! که مسئولین به فکر حذف اوم 30 درصد باقی مانده هستند! تنها 30 صدر فرصت برابر برای دانشجویان دانشگاه های دیگر بخصوص برای کسانی که قصد تغییر رشته در مقطع دکتری دارند وجود دارد که مسئولین دلسوزانه درصدد حذف آن هستند!!

  Reply
 • فوریه 2, 2015 at 7:20 ق.ظ
  Permalink

  با سلام به دوستان فرهیخته

  من نیمدونم برگرداندن اختیار جذب دانشجوی دکتری به دانشگاه ها جز پارتی بازی و تضعیف حق دانشجویان نخبه سایر دانشگاه ها، چه نتیجه دیگری دارد. واقعا که . ایا فقط دانشجویان دانشگاه های تهران نخبه هستند؟

  Reply
 • ژانویه 31, 2015 at 5:57 ق.ظ
  Permalink

  نظر دوستان کاملا درسته اینکه این روش جذب ممکن اشتباه باشه دلیلی بر صحیح بودن روش قبلی نیست چون متاسفانه بی عدالتی در پذیرش دانشجو به علت اعمال سلایق شخصی در دانشگاهها واقعا و قطعا وجود داشت

  Reply
 • ژانویه 30, 2015 at 7:47 ب.ظ
  Permalink

  تمام دانشجویانی که با ازمون موفق به کسب رتبه های برتر می شوند دارای استعداد و تخصص کافی بوده اند که این موفقیت را کسب کرده اند و اینکه از نظر سوابق پژوهشی و آموزشی مصاحبه شوند درست است ولی بدون آزمون اعمال سلیقه در انتخاب دانشجو زیاد خواهد شد. چون من خودم در دکتری 93 با رتبه عالی با رزومه بسیار خوب به دلیل اینکه دانشجوی هیچ کدام از اساتید نبودم و از دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران هم بودم پذیرفته نشدم و با ان همه علاقه و استعداد نه از نظر مالی و از نظر روحی آمادگی ادامه تحصیل در دانشگاه ازاد را هم ندارم پس تکلیف ما چیست؟ خودم در دانشگاه تدریس می کنم و واقعا به عنوان یک استاد بین دانشجوهایم هیچ تعصبی را درست نمی دانم.به نظرم وزن مصاحبه و آزمون 50% عادلانه تر است.

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 7:57 ب.ظ
  Permalink

  با این چند سالی که کنکور برگزار شده و کسایی که نباید وارد دانشگاه می شدن با چارتا تست الان دارن دکتری!!!! می خونن. واقعا باید واسه آموزش عالی گریست.
  الانم اگه سیستم مثه قبل درست بشه حق کسایی که تو این سال ها ضایع شده چی میشه؟؟!!!

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 4:52 ب.ظ
  Permalink

  با سلام
  به نظر من هنوز هم داریم آزمون و خطا می کنیم. نه شیوه اختیار تام دادن به دانشگاهها شیوه چندان خوبی برای جذب دانشجوی دکترا بود و نه شیوه نیمه متمرکز. این دو شیوه هر دو نه واقعاً عادلانه بود و نه می تونه به نحو درستی به ارزیابی دانش متقاضی ورود به دوره دکترا بپردازه. به نظر من حتی در شیوه نیمه متمرکز هم باز پارتی بازی می شه. شاید بهتر باشه که مسئولان چند سالی رو به بررسی این قضیه بپردازند و بعد دست به تغییر بزنند. مطالعه بهترین شیوه ها برای جذب دانشجوی دکتری و سپس اقدام بر اساس شرایط و ویژگی های کشور می تونه راهکار مناسب تری باشه.

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 1:42 ب.ظ
  Permalink

  با سلام
  بنده دانشجوی دکتری ورودی سال 91 هستم. و به شدت با برگشتن جذب دانشجویان دکتری به رویه قبل موافقم. سیستمی که از سال 89 روی کار آمد، سیستم مناسبی نیست. بارها به تستی بودن کنکور کارشناسی انتقاد شده است و داریم به سمت حذف کنکور کارشناسی پیش می رویم در صورتی که این سیستم را در مقاطع بالا برقرار کردند. دانشجوی دکتری باید تانایی تجزیه و تحلیل مسائل مرتبط در زمینه رشه تحصیلی خود را داشته باشد نه صرفا توانایی جواب دادن به سوالات تستی.
  متاسفانه علاوه بر تغییر رویه جذب دانشجویان دکتری، درهای تمام دانشگاه ها بر روی دوره دکتری باز شد و در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه های ما تنها با داشتن استادیار و در برخی از دانشگاه ها که وضعیت بهتر است ، با وجود یکی دو تا دانشیار ، تعداد زیادی دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل اند. چه کسی مسئول تدریس و پژوهش های این دانشجویان است؟ افرادی که سطح سوادشان هم سطح داشجویانشان است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مهم کیفیت آموزش است و نه تعداد مدارک دانشگاهی. درست است که یکی از معیارهای مهم در رتبه بندی کشورها از لحاظ توسعه یافتگی سطح آموزش و سواد کشور است، ولی بهتر است مسئولان ما بجای اینکه آموزش را مرکز توسعه قرار بدهند به سایر ملاک ها هم توجه داشته باشند. این نحوه پذیرش دانشجو و بعد از آن هم تقدیم مدرک دکتری به دانشجویان در دانشگاه ها نه تنها به پیشرفت کشور منجر نخواهد شد بلکه فقط سطح توقع افراد را بالا برده و در مرحله بعد امید به ادامهع تحصیل را از بین می برد.
  بنده به عنوان یک دانشجوی دکتری هیچ گونه امیدی به آینده پس از تحصیل خود ندارم . و این عدم اطمینان و ناامیدی در بین تمامی دانشجویان دکتری در تمامی دانشگاه ها و رشته های تحصیلی بیداد می کند. مهمترین مسئله دغدغه فکری دانشجویان دکتری است. دانشجویانی که پس از گذشت سه دهه از عمر خود، نه به شغل آینده امیدی دارند و نه در حال تحصیل منبع درآمدی، چگونه می خواهند به داد مملکت خویش رسیده و گره ای از کار بگشایند.

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 1:03 ب.ظ
  Permalink

  لطفا بزارید همیت روش بمونه. دانشگاههای ما باند بازی شده بخدا.

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 8:07 ق.ظ
  Permalink

  روش قبل یعنی برگزاری از طریق ازمون بسیار عادلانه بود چرا که بسیاری از دوساان با استعداد خودم از دانشگاه ازاد توانستند جذب دانشگاههای سراسری در مقطع دکتری شوند و این نشان میدهد که همه چیز بر اساس توانایی انها بوده و نه پارتی . این حالت جدید دست استادان را برای گرفتن دانشجوهای خودشان باز میکند و هر کس که پارتی یا زبان چرب و نرمی در مصاحبه داشته باشد به دوره دکتری راه پیدا میکند. روز به روز بجای پیشرفت داریم پسرفت میکنیم. فقط صرف مخالفت سیاسی با دولت های پیشین تمام طرح های درستش را زیر سول میبریم.

  Reply
 • ژانویه 29, 2015 at 7:43 ق.ظ
  Permalink

  با سلام
  مقایسه دانشگاههای ما با کشورهای پیشرفته موقعی صحیحی هست که اساتید ما هم مانند اساتید دانشگاههای برتر جهان صرفا بر اساس قابلیتها و تواناییهای فرد اقدام به پذیرش کنند و نه اینکه مسایل و تمایلات شخصی رو ملاک عمل قرار بدهند.
  مصداق این رویکرد هم در دانشگاههای ما فراوان است.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید