بلاتکلیفی دانشجویان دکتری ایرانی در تاجیکستان

در صورت موافقت وزارت علوم ایران ، دانشجویان دکتری با انجام پیش دفاع و آزمون جامع در تاجیکستان ، دفاع نهایی خود را می توانند در ایران به انجام برسانند!!

دانشجویان ایرانی مقطع دکتری به علت بی توجهی مسوولان وزارت معارف تاجیکستان ،همچنان گرفتار کابوس فارغ التحصیلی در تاجیکستان هستند.نظام صدور مدارک تحصیلی دانشگاهی و شوراهای دفاع از رساله های دانشجویی تاجیکستان با وجود گذشت بیش از ۲۲ سال از استقلال تاجیکستان از شوروی سابق همچنان در روسیه انجام می شود که این موضوع به مشکلی حادی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است.

یک مقام کنسولگری ایران به ایرنا گفت:حدود 1700  دانشجوی ایرانی در تاجیکستان در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند.

علی اصغر شعردوست سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان خرداد ماه امسال به ایرنا گفته بود با پیگیری های انجام شده با مقام های تاجیکستان، مشکلات دفاع از رساله های مقطع دکتری دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در این کشور بزودی رفع می شود.

وی  اعلام کرده بود با رایزنی با مقام های مسوول مقرر شد شوراهای دفاع از رساله دکتری فعال شوند.

دانشجویان ایرانی می گویند وعده های مسوولان تاجیکستان در مورد رفع مشکلات آنها برای دفاع از رشته تحصیلی خود هنوز محقق نشده است.

اسدی دانشجوی دوره دکتری در رشته فلسفه می گوید: دانشجویان پیش دفاع و جامع که از مراحل دوره دکتری است را انجام داده اند و منتظر مرحله نهایی یا همان دفاع از ساله هستند اما به خاطر بسته بودن شورای دفاع تحصیل بلاتکلیف مانده اند.

وی گفت: این دانشجویان بیم آن را دارند که این موضوع به درازا بکشد و آنها برای ارزشیابی مدارک خود دچار مشکل شده و در نهایت به خاطر بالا رفتن سن، از برخی مزایای قانونی مدرک خود نیز محروم شوند.

یک دانشجوی ایرانی دوره دکتری مقیم تاجیکستان نیز گفت:

مدت زیادی است که شورای دفاع که مهمترین مرحله تحصیلی برخی از رشته های دانشجویان دکتری در این کشور است ، تعطیل شده و برغم رایزنی ها دانشجویان و قول های مساعد مسوولین ایرانی و تاجیکی، هنوز این مشکل مرتفع نشده است.

مرتضی اشرافی می گوید:

مسوولین وزارت علوم و نهاد ریاست جمهوری، کم کاری متولیان امور دانشجویان در تاجیکستان را برای انعکاس به موقع و درست مشکلات ،عامل اصلی بروز این مسئله می دانند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، در طول سال گذشته، بارها با وزیر معارف، متولی اصلی دانشگاه های این کشور ملاقات کرد ، اما مسوولان تاجیکستان فقط قول و قرار های بدون عمل دادند و اکنون با شرایط جدید و تغییرات مدیریتی در سفارت ایران و همچنین تشکیل دولت جدید در تاجیکستان ، مشکل دانشجویان ایرانی حادتر شده است.

در اوایل سال تحصیلی 91 و قبل از آن، بحث هایی درباره احتمال بسته شدن شورا های دفاع به دلیل نقص قوانین توسط دانشگاه های تاجیکستان مطرح بود و این اتفاق در شهریور سال گذشته عینیت یافته و بسیاری از شورا ها تعطیل شدند.

بنا به اعتراف استادان و کادر اداری دانشگاه های تاجیکستان، این کشور توانایی جذب این تعداد دانشجوی دکتری از ایران را نداشت، اما به دلیل مشکلات مالی طرف تاجیکی، تمامی مراجعه کنندگان را به امید مرتفع شدن مشکلات جذب کرد تا شاید در سالهای بعد که این دانشجویان تمامی شهریه تحصیلی و سایر مخارج اجباری را پرداخت کردند، آن موقع تصمیم مورد نظر گرفته شود.

سید احمد بهشتی دانشجوی دوره دکتری در تاجیکستان نیز گفته است :

برخی دانشجویان از سال 2009 آماده دفاع هستند اما به خاطر بسته بودن شورای دفاع تاکنون موفق به ارائه رساله خود نشدند.

وی گفت با توجه به اینکه مجوز شورای دفاع کشور تاجیکستان همچنان از روسیه صادر می شود ، وزارت معارف تاجیکستان در این مورد پیگیری لازم را انجام نداده است.
یک مقام آگاه در تاجیکستان به ایرنا گفت: نبود رایزن علمی برای پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی باعث شده است تا دانشجویان با مشکلات متعددی از جمله برای دفاع از رساله خود روبرو باشند.

وی به ایرنا گفت: از سال 2013 از سوی وزارت علوم ایران مدارک تحصیلی کشورهای آسیای میانه و قفقاز از جمله تاجیکستان به دلیل آنچه که کیفیت پایین آموزشی در این کشورها عنوان شد، ارزشیابی نمی شود و فاقد اعتبار اعلام شده است.

کارشناس فرهنگی سفارت ایران نیز گفت: بسته بودن شورای دفاع به خاطر مشکلی است که بین وزارت معارف تاجیکستان و وزارت علوم روسیه بوجود آمده است.

اصغری افزود: در سفر هفته گذشته حجت الا سلام نظام زاده نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی مقیم آسیا و اقیانوسیه برای رفع این مشکل، پیشنهاد داده ایم که دانشجویان دکترای شاغل به تحصیل در تاجیکستان دفاع از رساله خود را در ایران به انجام برسانند.

وی با بیان اینکه که وزارت معارف تاجیکستان نیز با این پیشنهاد موافق است ،گفت:

در صورت موافقت وزارت علوم ایران ، دانشجویان دوره دکتری با انجام پیش دفاع و آزمون جامع در تاجیکستان ، دفاع نهایی خود را می توانند در ایران به انجام برسانند

بلاتکلیفی دانشجویان دکتری ایرانی در تاجیکستان

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید