دانشگاه‌های برتر اتاق فکر وزارت علوم شدند

۱۳ دانشگاه برتر کشور در سال گذشته با تشکیل جلسات منظم و بررسی موضوعات روز آموزش عالی تبدیل به اتاق فکر وزارت علوم برای تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های این نهاد شدند.

 ۱۳ دانشگاه برتر کشور در سال ۹۴ تصمیم به تشکیل اتحادیه گرفتند که این اجلاس با هدف بررسی موضوعات و اولویت های روز آموزش عالی حدود هفت جلسه برگزار کردند در این جلسات مسائل فرهنگی، آموزشی، سیاسی و دانشجویی دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت.

یکی از مهم ترین برنامه های روسای دانشگاه های برتر کشور سفر به روسیه و بازدید از مراکز آموزشی و دانشگاه های این کشور بود که در این سفر دانشگاه های برتر با دانشگاه های مهم و بزرگ کشور روسیه تفاهم نامه همکاری منعقد کردند.

همچنین در این سفر موضوع تشکیل اتحادیه مشترک بین المللی میان دو کشور ایران و روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بررسی نحوه پذیرش دانشجوی دکتری در جلسه روسای دانشگاه ها

از دیگر موضوعات مورد بررسی در جلسه روسای دانشگاه های برتر موضوع نحوه پذیرش دانشجوی دکتری بود که نظرات ارائه شده در این جلسه جمع بندی و برای اعمال در آیین نامه پذیرش دانشجوی دکتری که درحال تدوین در وزارت علوم است ارسال شد.

این آیین نامه قرار بود در اسفندماه سال ۹۴ نهایی و تصویب شود اما به دلیل ارائه نظرات دانشگاه ها تصویب این آیین نامه به سال ۹۵ موکول شد.

تصمیمات انتخاباتی در جلسه روسای دانشگاه ها

باتوجه به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در اسفندماه سال ۹۴ برگزار شد بنابراین یکی از جلسات روسای دانشگاه های برتر کشور مربوط به موضوعات انتخاباتی و آیین نامه ابلاغی وزارت علوم در این حوزه بود. در این جلسه نقش دانشگاه ها در خصوص انتخابات با حضور معاون فرهنگی وزارت علوم بررسی و آیین نامه وزارت علوم با محوریت برنامه های انتخاباتی دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت و بر اجرای کامل این آیین نامه تاکید شد.

برنامه ریزی دانشگاه های برتر برای بین المللی شدن

بین المللی سازی موضوع دیگری بود که سال گذشته در جلسه روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور با حضور قائم مقام وزیر علوم بررسی شد و تدوین برنامه ای هماهنگ در این حوزه از نتایج این جلسه بود.

روسای دانشگاه های برتر کشور در این جلسه به این توافق رسیدند که رویکردی خاص و برنامه ریزی دقیق و مشخص برای حرکت در حوزه بین المللی سازی را دنبال کنند.

حضور معاونان دانشگاه های برتر در تصمیمات آموزش عالی

جلسات ۱۳ دانشگاه برتر کشور در سال گذشته تنها مختص روسای این دانشگاه ها نبود و معاونان فرهنگی و پژوهشی این دانشگاه ها نیز در این راستا اقدام به تشکیل جلسه کردند و موضوعات اولویت دار حوزه های خود را مورد بررسی قرار دادند.

در جلسات معاونان فرهنگی و پژوهشی نیز مسئولان وزارت علوم حاضر شدند تا نتایج جلسات به عنوان پیشنهاد برای فعالیت های وزارت علوم لحاظ شود.

در این جلسات موضوع بازنگری آیین نامه های پژوهشی دانشگاه ها، یکسان سازی آیین نامه های پژوهشی دانشگاه ها، ادغام معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها و برنامه های انتخاباتی دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت.

دانشگاه‌های برتر اتاق فکر وزارت علوم شدند

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “دانشگاه‌های برتر اتاق فکر وزارت علوم شدند

 • مارس 21, 2016 at 6:13 ب.ظ
  Permalink

  سلام
  اگر ممکن است اسامی 13 دانشگاه برتر کشور را ذکر کنید. باسپاس

  Reply
  • مارس 22, 2016 at 9:56 ق.ظ
   Permalink

   دانشگاه صنعتی اصفهان
   دانشگاه امیرکبیر
   دانشگاه صنعتی شریف
   دانشگاه تبریز
   دانشگاه علم وصنعت
   دانشگاه تهران
   دانشگاه شهید بهشتی
   دانشگاه تربیت مدرس
   دانشگاه شیراز
   دانشگاه فردوسی مشهد
   دانشگاه آزاد علوم وتحقیقات تهران
   دانشگاه علوم پزشکی تهران
   دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید