سخنان هاشمی رفسنجانی درباره دانشگاه آزاد : سنتی‌ها حاضر به پذیرش نوآوری‌ها نیستند

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی :
از بودجه دولتی، رقیبی با کیفیت پایین به وجود آوردند تا این دانشگاه را از ورود دانشجویان جدید و توسعه کمی و کیفی محروم سازند.
 
 

شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس هیات‌موسس و هیات امنای این دانشگاه، حمید میرزاده رئیس دانشگاه، عبدالله جاسبی رئیس اسبق، تمام معاونان و روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگان تام الاختیار رئیس دانشگاه در هیات‌های امنای استانی آغاز به کار و راس ساعت 9 با ورود آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به سالن شهید مطهری کلید خورد.
حمید میرزاده که در کنار آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نشسته بود ابتدا برای آغاز اجلاس پشت تریبون رفت. او از تمام مسئولان حال حاضر و گذشته دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرد. پس از پایان یافتن صحبت‌های میرزاده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به بالای سن رفت و گفت با شنیدن گزارش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امیدم به آینده این دانشگاه افزایش پیدا کرد. او در همان آغاز سخنان خود از خداوند خواست تا کاری کند که حسودان و کم خردان مانع حرکت دانشگاه آزاد اسلامی نشوند. البته او گفت که این دانشگاه نواقصی هم دارد اما وعده داد که با حل این نواقص، تبدیل به یکی از سرمایه‌های عظیم امت اسلامی شویم.
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از اینکه در این اجلاس حضور پیدا کرده است ابراز خرسندی کرد و گفت که انصافا دانشگاه آزاد اسلامی نتیجه زحمات شبانه‌روزی همه مسئولان، مدیران و کارکنان این دانشگاه است که مجموعه علمی بی‌نظیری را برای انقلاب اسلامی و کشور خلق کرده‌اند.
او در این فرصت از زحمات عبدالله جاسبی رئیس اسبق این دانشگاه تشکر کرد و گفت: «مسئولیت نگارش تاریخ این دانشگاه را برعهده دکتر جاسبی گذاشته‌ایم و مدیران واحدها و مراکز آموزشی نیز باید تاریخچه واحد خود را تهیه کنند. جاسبی کار بزرگی را شروع کرده و برای جمع‌آوری تاریخ دانشگاه، نیاز به همکاری و همیاری تمام اعضای این خانواده بزرگ دارد.»

دانشگاه آزاد اسلامی به دولت کمک می‌کند
او تاکید کرد که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی بدون اینکه هزینه‌ای برای بیت‌المال داشته باشد، تاسیس شد و مالیات کسر شده از حقوق کارکنان این دانشگاه، حتی کمکی برای دولت است که توانسته در زمینه‌های اشتغال‌آفرینی و عمران و آبادانی کشور به دولت کمک کند و مهم‌تر از همه بار سنگینی است که در ایجاد فضاهای آموزشی جدید از دوش آموزش عالی کشور برداشته است.
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به تلاش هشت ساله بدخواهان برای نابودی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «از بودجه دولتی، رقیبی با کیفیت پایین به وجود آوردند تا این دانشگاه را از ورود دانشجویان جدید و توسعه کمی و کیفی محروم سازند که خوشبختانه موفق نشدند، اما آمارها نشان می‌دهد که ما به اندازه‌ای که در برنامه پیش‌بینی کرده بودیم، دانشجو جذب کرده‌ایم. وام‌های خوبی هم برای دانشجویان در نظر گرفته شده تا در پرداخت شهریه با مشکلی مواجه نشوند.»
او گفت در زمان تاسیس این دانشگاه رشد جمعیت ما 4 درصد بود و ایجاد فضای آموزشی یک خدمت بزرگ به جامعه محسوب می‌شد و اینک این دانشگاه شکل گرفته و دیگر کسی نمی‌تواند آن را نابود کند.
او تاکید کرد که امروز دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان است. او از زحمات فرجی دانا تشکر کرد و افزود: «با رشته‌هایی که اخیرا با حمایت دکتر فرجی دانا در دانشگاه ایجاد کرده‌ایم، امیدواریم بتوانیم دانشجویان بیشتری را بپذیریم و همچنین با توجه به اینکه دکتر هاشمی وزیر بهداشت خود عضو هیات‌علمی دانشگاه است، ان‌شاءالله در بخش‌های پزشکی نیز با ایجاد مراکز درمانی – آموزشی به مردم خدماتی ارائه خواهیم داد و مطمئن هستم که مردم نیز در این زمینه به ما کمک خواهند کرد.»
 

با کمک گرفتن از خیرین، شرایط تحصیل برای همگان فراهم شود
هاشمی به بحث کیفیت و کمیت دانشگاه آزاد اسلامی هم اشاره کرد و گفت؛ «زمانی که روی کمیت تمرکز کرده بودیم این موضوع ضرورت داشت، چراکه آن زمان که ما شروع کردیم، کرسی تحصیلی کم بود و امام (ره) قبول کرد که با کمک مردم کرسی‌های تحصیلی جدید راه‌اندازی کنیم. اما خوشبختانه امروز هرکسی علاقه‌مند تحصیلات دانشگاهی باشد، این امکان برای او آماده است.»
او تاکید کرد که دانشگاه‌های غیردولتی هم هستند که فعالند، پس دیگر در زمینه کرسی دانشگاهی، دچار کمبود نخواهیم شد و حالا باید کاری کنیم که افراد کم بضاعت هم بتوانند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند، چراکه در میان آنها استعدادهای درخشانی وجود دارد و می‌توان با ایجاد یک صندوق و کمک گرفتن از خیرین، شرایط تحصیل را برای همگان فراهم کرد و مطمئنم این صندوق به اندازه کافی منابع جذب خواهد کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مدیران و برنامه‌ریزان آموزشی گفت: «شما باید رشته آینده‌پژوهی را ایجاد و دانشجویان را در این زمینه آموزش دهید تا آنها بتوانند با محاسبات علمی 20 سال آینده را پیش‌بینی کنند. این مبحث از ضرورت‌های یک ملت زنده است و آن آینده‌پژوهی و آینده‌نگری است. الان دانشمندان به تولید نفت از خاک‌های رس دست یافته‌اند؛ چیزی که در گذشته تصور نمی‌شد ولی در حال حاضر اتفاق افتاده و ما نیز باید برای سال‌های آتی، آینده‌پژوهی کنیم. آینده پژوهی، آینده‌نگری و به استقبال آینده (زمان) رفتن از وظایف دانشگاه‌هاست.
او در ادامه به تفاوت‌های تحول در گذشته و حال هم اشاره کرد و گفت که در گذشته در هر قرن یک اتفاق بزرگ رخ می‌داد؛ در حالی که امروزه در هر سال شاهد یک تحول و اتفاق عظیم علمی هستیم و با گسترش اینترنت و وسایل ارتباط جمعی، دنیا روزبه‌روز کوچک‌تر می‌شود و هیچ راز و رمزی باقی نمی‌ماند و درنهایت واقعا دنیا به یک دهکده‌ کوچک جهانی تبدیل می‌شود.
هـاشـمـی‌رفسنجانی گفت: «جهانی شدن در کشور ما جدی گرفته نشده است. در نمازجمعه هم زمانی این بحث را مطرح کردم که با واکنش‌هایی هم مواجه شد.»
او با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی به قیمت تضعیف حکومت‌ها، کم کم بخشی از تصمیمات جامعه بشری را مدیریت می‌کنند و اختیارات حکومت‌ها کم می‌شود گفت: «دنیا در حال حرکت به سمت تشکیل یک حکومت واحد جهانی است. ما باید در بخش‌های آموزشی و دانشگاهی‌مان بتوانیم آینده را ترسیم کنیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.»
رئیس هیات‌موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به آیه‌ای گفت: «تعبیر «ظالم لنفسه» شاید به کسانی اطلاق می‌شود که مرتجع هستند و می‌خواهند سنتی زندگی کنند؛ مانند تکفیری‌ها که تفکرات سلفی دارند و خیال می‌کنند باید مانند زمان رسول‌الله(ص) زندگی کنند. در کشور ما هم زمانی بود که با دستاوردهای بشری مقابله می‌کردند.»
هاشمی ادامه داد: «زمانی که ما جوان بودیم رادیو و بلندگو در ابتدا حرام محسوب می‌شد و وقتی ما در زندان می‌خواستیم با رادیو اخبار گوش کنیم، برخی آهنگ اول اخبار را حرام می‌دانستند. تکفیری‌ها و داعشی‌ها امروز همین‌طور فکر می‌کنند و خیال می‌کنند هرچیزی که از غرب می‌آید، حرام است.»
او افزود: «اسلام یک دین جهانی است و ما که می‌خواهیم اسلام را به جهان معرفی کنیم، باید به زندگی امروزی و رابطه با جهان باور داشته باشیم. نمی توان دنیا را تحریم کرد و به دین جهانی فکر کرد.»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مدیران دانشگاه آزاد اسلامی حاضر در اجلاس گفت: «رشته‌ای به نام آینده‌پژوهی ایجاد کنید، زیرا ما باید نیروهایی در این زمینه تربیت کنیم و مطلع هستم برخی افراد در کشورمان هستند که در این رشته تحصیل کرده‌اند که می‌توانیم از آنها هم استفاده کنیم واگر لازم شد حتی می‌توانیم استاد از خارج از کشور بیاوریم.»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که باید از فناوری‌های نوین استفاده شود و کشور ما هم ظرفیت بهره‌برداری از این مساله را دارد.

 

بحث آموزش جوش و گداخت هسته‌ای در مذاکرات ایران و 1+5
بخش دیگر سخنان هاشمی درباره مبحث گداخت هسته‌ای بود. او گفت: «امروز در زمینه گداخت هسته‌ای فعالیت‌هایی در حال انجام است و حتی در فرانسه نیروگاه گداخت هسته‌ای در حال ساخت است. سیستم جوش هسته‌ای اگر به سرانجام برسد دیگر منابعی مانند انرژی‌های فسیلی به کار نخواهند آمد.
بالاخره روزی که انرژی‌هایی مانند منبع تولید انرژی خورشیدی در جامعه بشری ایجاد شود بسیاری از انرژی‌ها به کنار خواهد رفت. البته در این زمینه تا جایی که من اطلاع دارم از دانشگاه آزاد اسلامی نیز برای تحقیقات در این زمینه از سوی مجامع جهانی دعوت به همکاری شده است. در مذاکرات هسته‌ای هم یکی از پیشنهادات به ما از طرف مقابل ایجاد امکان آموزش جوش هسته‌ای و گداخت هسته‌ای در مقابل اعمال محدودیت‌هایی است.»
او تاکید کرد دانشگاه آزاد اسلامی باید دانشجو محور باشد، چراکه معتقد است اصل هدف تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویان بودند، پس باید تمام تلاش‌های ما در خدمت به دانشجو باشد.
 

***

 

حاشیه‌های اجلاس 69

شصت‌ونهمین اجلاس مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در ساختمان مرکزی این دانشگاه از ساعت 7:30 دقیقه صبح به شکل غیررسمی آغاز شد و تا حوالی 8:30 صبح ورود میهمانان دعوت‌شده به مراسم ادامه داشت که با استقبال گرم دانشگاهیان و جامعه فرهنگی کشور همراه بود.
آغاز رسمی راس ساعت 9 با ورود آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به سالن شهید مطهری کلید خورد.
در ابتدای این مراسم پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، کلیپی درباره دانشگاه آزاد اسلامی به نمایش درآمد که به تاریخچه این دانشگاه و به بخشی از خطبه‌های نمازجمعه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی موسس دانشگاه، در سال 1361 در مورد تشکیل دانشگاهی که در سراسر کشور شعبه داشته باشد، اشاره شد.
عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، فاطمه طباطبایی عروس امام خمینی(ره)، محمد دادگان معاون ورزشی، باقر لاریجانی قائم مقام امور پزشکی، علی عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی علوی‌فاضل معاون سنجش و پذیرش این دانشگاه، رضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، حسین غریبی معاون آموزشی، طه هاشمی معاون فرهنگی، جواد انگجی معاون بین‌الملل، محسن هاشمی معاون عمرانی، فریدون رهنمای‌رودپشتی معاون اجرایی، سعید کاردان معاون دانشجویی، محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، عبدالله جاسبی رئیس اسبق دانشگاه و… از افراد حاضر در این همایش بودند.
اسماعیل آذر شاعر و مجری برنامه بود که در ابتدای سخنان خود بخشی از اشعار شکسپیر را خواند.
نخستین سخنران جلسه فریدون رهنمای‌رودپشتی دبیر جلسه بود که گزارشی از پیگیری مصوبات اجلاس 68 ارائه کرد.
حمید میرزاده که در کنار آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نشسته بود برای آغاز اجلاس و سخنرانی پشت تریبون رفت و با قرائت ابیاتی از شیخ اجل «تا کی آخر جفا بری سعدی؟/چه کنم پایبند احسانم/ کار مردان تحمل است و سکون/ من کی‌ام خاک پای مردانم»، سخنان خود را به پایان رساند.
پس از حمید میرزاده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تشویق ممتد حضار در ساعت 10:25 پشت میکروفن رفت و در سخنان خود که حدود 50 دقیقه به طول انجامید نکات مهمی را برای هدف‌گذاری در دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد و سخنان خود را با تشویق حضار و صلوات به پایان رساند.
از رسانه‌های مختلف در این مراسم بیش از 20 عکاس و فیلمبردار و بیش از 50 خبرنگار در سالن حضور داشتند.
پس از پایان سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، کلیپی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی پخش شد و در ساعت 11:20 مراسم افتتاحیه اجلاس 69 به پایان رسید.

سخنان هاشمی رفسنجانی درباره دانشگاه آزاد : سنتی‌ها حاضر به پذیرش نوآوری‌ها نیستند

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید