دانشگاه های آمریکا و جذب دانشجو از طریق فیس بوک !

بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی در دنیای آموزش
آکادمی‌های فیس‌بوکـی
 

دانشگاه های آمریکا
در دنیایی که ارتباطات افراد تا حد زیادی به فضاهای مجازی وابسته شده و از قضا نقش این فضاها در شکل‌گیری و تقویت ارتباط‌ها روزبه‌روز بیشتر هم می‌شود، جای تعجب نیست که مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها هم از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط بیشتر با دانشجویان استفاده کنند. بسیاری از نوجوانان و جوانان دنیای امروز، ارتباطات امروزی خود را مدیون سایت‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک هستند و تجربیات‌‌شان را از این طریق با هم در میان می‌گذارند. دست بر قضا تعداد این فضاهای اجتماعی که جوانان را از هر کشور و ملیتی در ارتباط با هم قرار داده، کم نیست.
از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین این شبکه‌های اجتماعی می‌توان به فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر اشاره کرد. حالا دیگر تقریبا در هر سایتی که وارد ‌شوید، نشانه‌های این سایت‌ها دیده می‌شود که با کلیک روی علامت هر شبکه، شما به‌عنوان طرفدار آن، در جریان همه خبرها و تازه‌های سایت مورد نظر قرار می‌گیرید و هیچ اتفاق تازه‌ای را از دست نمی‌دهید.
در این میان بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی زحمت زیادی به خود نداده، فقط به باز کردن یک صفحه در فیس‌بوک بسنده کرده‌اند و از همان طریق با دانشجویان ارتباط برقرار می‌کنند. بعضی دیگر اما خلاقیت بیشتری چاشنی کارشان کرده‌اند و سعی دارند جذابیت‌های ویژه‌ای برای صفحه‌شان ایجاد کنند. جست‌وجو برای یافتن چرایی این میزان اهمیت، ما را به این واقعیت می‌رساند که آنها شبکه‌های اجتماعی را ابزاری کاربردی تلقی کرده‌اند تا با ایجاد ترکیب‌های خلاقانه، دانشجویان بیشتری را جذب کنند.  محبوب‌ترین صفحه دانشگاهی

دانشگاه تگزاس اِی اَند اِم (به انگلیسی: Texas A&M University) دانشگاه مرکزی سامانه دانشگاه ای اند ام تگزاس است. این موسسه علوم عالی به عنوان هفتمین دانشگاه بزرگ ایالات متحده، ظرفیت پذیرش ۴۹۰۰۰ دانشجو در ده کالج مختلف را دارد. این دانشگاه در زمره بیست موسسه پژوهشی برتر امریکاست.
صفحه فیس‌بوک دانشگاه «ای ‌اند ‌ام تگزاس» در آمریکا، یکی از جذاب‌ترین صفحه‌های دانشگاهی در فیس‌بوک است. در این صفحه علاوه‌بر آخرین خبر‌ها در مورد اخبار، رسم و رسوم، برنامه‌های جدید، مناسبت‌ها، زمان‌بندی کلاس‌ها و امتحان‌ها، راه‌های زیادی برای امکان تعامل دانشجویان با یکدیگر و استفاده از تجربیات فارغ‌التحصیلان فراهم شده است. این صفحه تا امروز با 509 هزار و 952 طرفدار، یکی از محبوب‌ترین صفحه‌های دانشگاهی است.

دانشگاه تگزاس ای اند ام Texas A&M University
دانشگاه تگزاس ای اند ام
Texas A&M University

دانشگاه «میشیگان» در آمریکا هم در طراحی صفحه فیس‌بوکش، این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده که داستان‌های فارغ‌التحصیلان، استادها و کارکنان دانشگاه را بشنوند و از تجربه‌های آنها استفاده کنند. صفحه فیس‌بوک این دانشگاه با 321 هزار و 161 طرفدار تا به امروز، رسانه بصری جذابی برای دانشجویان ایجاد کرده است. تعریف دقیق از زندگی دانشجویان، راه‌های مختلف پذیرش گرفتن از دانشگاه، امکانات موجود و بسیاری اطلاعات مورد نیاز دانشجویانی که می‌خواهند ثبت‌نام کنند،در این صفحه وجود دارد. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند از طریق این صفحه به اطلاعات سایت یوتیوب دانشگاه دسترسی داشته و در گفت‌وگوهای دانشجویان و استادها در توییتر بپیوندند.

همچنین دانشجویان می‌توانند انتقادها، پیشنهادها و هر مورد دانشگاهی دیگری را که دوست دارند، در این صفحه به اشتراک بگذارند. براساس آخرین آمار رسیده از سایت خبری «یو ‌اس‌ نیوز»، دانشگاهیان بسیار زیادی این روزها به صورت کاملا هوشمندانه شبکه‌های اجتماعی را به خدمت خود درآورده‌اند.

10383122_10152833913093172_973463420238279529_n

  راه تعامل پس از فارغ‌التحصیلی
دانشگاه «سنت لوئیس» آمریکا یکی از این مراکز آموزشی است. این دانشگاه با افتتاح شبکه آکادمی اجتماعی مخصوص به خود با دانشجویانی که در دانشگاه درس می‌خوانند یا می‌خواهند ثبت‌نام کنند، ارتباط برقرار می‌کند. همچنین در کنار ارتباط تمام استادها و کارمندان دانشگاه با دانشجویان، شبکه دانشگاه سنت‌لوئیس، این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که یکدیگر را بشناسند و بتوانند تجربیات خود را با هم درمیان بگذارند.
علاوه‌بر این بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، با استفاده از محبوبیت این شبکه‌ها و مطالب جذابی که در آن قرار می‌دهند، برای جذب دانشجویان، تعامل و در ارتباط ماندن با آنها بعد از فارغ‌التحصیلی استفاده می‌کنند که این به پیشرفت و به‌روز بودن این مراکز بسیار کمک می‌کند.

 

ما و شــــبکه‌های اجتماعـــــی
انگار دانشگاه‌های کشورهای منطقه مانند ایران و ترکیه چندان هم به این مهم وقعی نمی‌نهند و ترجیح می‌دهند میزان استفاده‌شان از این شبکه‌های محبوب در همان حد خبررسانی‌های گاه به گاهی باشد. هرچند بعضی دانشجویان به این موضوع اکتفا نکرده و در تلاش هستند با راه‌اندازی صفحه‌های تخصصی‌تر در زمینه‌های مختلف فعالیت داشته باشند اما شاید اگر تاثیر استفاده از این شبکه‌ها به گوش دانشگاه‌های این کشورها هم برسد کاری کنند که کارستان باشد.

 

شبکه های اجتماعی اختصاصی
«سارا جونز»، مسئول روابط‌عمومی دانشگاه‌های آمریکا می‌گوید: «با توجه به اینکه شبکه‌های محبوبی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام امروز دیگر جزء اصلی زندگی دانشجویان شده است، دانشگاهیان باید با استفاده از این ابزار جای پای خود را در دل دانشجویان محکم کنند. مسلما منظور از این حرف تنها این نیست که هر دانشگاه صفحه‌ای راه بیندازد و از این طریق ادای دین کند.

بیشتر از مساله تبلیغات که حالا دیگر جای اصلی آن در صفحه‌های اجتماعی و سایت‌هاست، مسئولان می‌توانند از استادهای خود بخواهند مطالب علمی مرتبط و حتی غیرمرتبط دانشگاهی را در این صفحه‌ها به اشتراک بگذارند و از این راه خدمتی به مساله آموزش دانشجویان کنند. این برنامه چیزی است که تا به حال از طرف چند دانشگاه مختلف اجرایی شده و نتایج بسیار خوبی هم در بر داشته است.» در این میان بعضی دانشگاه‌ها، تنها به این شبکه‌های محبوب اکتفا نکرده و تصمیم گرفتند شبکه‌های اجتماعی تخصصی‌تری برای خود طراحی کنند.

 

شناسایی نقاط مثبت و منفی
«کایلا جرمن»، مسئول رســـانه‌های اجتماعی کالج «سنت رز» نیویورک می‌گوید: «رسانه‌های اجتماعی کلید اصلی موفقیت ما تا امروز بوده چراکه با استفاده از این شبکه‌ها نه‌تنها موفق به جذب بسیاری دانشجوی جدید در سراسر دنیا شده‌ایم، بلکه برنامه تبلیغی موثری برای پدر و مادرها هم داشته‌ایم.» زمانی که صحبت از تحقیق در مورد دانشگاه‌ها می‌شود، دانشجو به دنبال کسب اطلاعات مربوط به برنامه کلاس‌ها، اعضای هیات‌مدیره دانشگاه، استادها و پروفسورها، برنامه‌های پژوهشی و تفریحی دانشگاه‌ها، وضعیت خوابگاه‌ها و دانشکده‌های مختلف و راه‌های ارتباط آسان با کارمندهای دانشگاه، بدون نیاز به مراجعه به دانشگاه یا ساعت‌ها پای تلفن نشستن، می‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کند. همچنین دانشجویان می‌توانند با استفاده از فیلم‌ها، عکس‌ها و تجربیاتی که دانشجویان قدیمی در صفحه به اشتراک گذاشته‌اند، نقاط مثبت و منفی دانشگاه را بهتر بشناسند.
 

رسانه‌هایی که یکطرفه نیستند
«جیســـون بوشـــر»، مدیرمسئول رسانه‌های اجتماعی در دانشگاه «نیو همپشایر» آمریکا می‌گوید: «ما می‌خواهیم دانشجویان مطمئن باشند که صدایشان به همه خواهد رسید.» از همان ابتدا که پای رسانه‌های اجتماعی به دانشگاه‌ها باز شد، مسئولان فهمیدند که دانشجویان از این شبکه‌ها برای اظهارنظر در مورد مسائل مختلف استفاده می‌کنند و از اینکه می‌توانند به این ترتیب در بازخورد مطالب سهیم باشند، رضایت‌خاطر دارند. به این ترتیب دانشجویان رسانه‌های اجتماعی را راهی برای ارتباط با دانشگاه قرار دادند.
بوشر همچنین می‌گوید: «وجود این شبکه‌ها ما را ملزم می‌کند به سوالات و نظرات دانشجویان اهمیت بیشتری بدهیم، چراکه این رسانه‌ها زبان یکطرفه نیست. مثلا اگر دانشجویی موضوعی در مورد دانشگاه مطرح کند و ما به آن پاسخ ندهیم، این یک امتیاز منفی برای ما خواهد بود که به ضرر دانشگاه است.»

دانشگاه های آمریکا و جذب دانشجو از طریق فیس بوک !

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید