مصاحبه با نفر اول دکتری مهندسی نفت-مخازن

مصاحبه با نفر اول دکتری مهندسی نفت-مخازن

بهروز حریمی متولد سال ۱۳۶۹، در سال ۸۷ وارد رشته کارشناسی مهندسی نفت، مخازن در دانشگاه صنعت نفت اهواز شده  و در سال ۹۱ با رتبه ۲ وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری شده‌ است. ایشان در شهریور ماه ۹۳ از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل خواهد شد.

در کنکور دکتری ۱۳۹۳ ایشان موفق به کسب رتبه ۱ در رشته مهندسی نفت، مخازن شده و پس از برگزاری مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه صنعتی شریف گردیده است.

مصاحبه کننده: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز نمودید؟

از آبان ماه شروع به مطالعه نمودم، اما مداوم و جدی نبود چون مشغول کار کردن روی پایان‌نامه ارشد بودم، همچنین با یک مؤسسه برای آزمون کارشناسی ارشد همکاری می‌کردم. دو ماه آخر مطالعه‌ام صورت جدی گرفت و به روزی ۵-۶ ساعت رسید.

مصاحبه کننده: انگیزه شما از آغاز مطالعه برای آزمون دکتری چه بود؟

با دوستانم مشورت کرده بودم. چون هنوز به خدمت نرفته بودم و به صورت جدی وارد بازار کار نشده بودم، تصمیم گرفتم بین تحصیلم وقفه نیفتد. ضمن این که به علت آمادگی خوبی که از کنکور ارشد داشتم و همکاری با مؤسسه کنکوری کارشناسی ارشد، شرایط مناسبی برای کسب آمادگی جهت آزمون دکتری داشتم.

مصاحبه کننده: بامنابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید؟

همان‌طور که می‌دانید رشته مهندسی نفت به لحاظ شغلی و دانشگاهی نسبت به رشته­هایی مثل مکانیک، عمران و … ‌ محدودیت دارد و لذا مسیر قبولی در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته بعضاً تدابیر خاصی می­خواهد. اما همین محدودیت در زمینه اساتید و منابع هم هست. به همین علت اگر بتوان منابع اصلی را به خوبی شناسایی کرد و مطالعه منسجمی داشت، می‌توان موفق بود.

بنده برای کنکور ارشد آمادگی خوبی داشتم، تعداد زیادی از منابع با کنکور دکتری مشترک بود، تنها سؤالات سخت‌تری از این منابع مطرح می‌شد که نیازمند مطالعه دقیق‌تر بود. سایر منابع را هم با پرس‌وجو از اساتید و رتبه‌های برتر سالیان گذاشته پیدا کرده بودم.

مصاحبه کننده: برای مطالعه دروس استعداد تحصیلی و زبان هم وقت گذاشته بودید؟

برای زبان از اواخر تابستان شروع به مطالعه کرده بودم، چون به نظرم خواندن زبان فرآیندی طولانی می‌طلبد. برای استعداد تحصیلی هم کتاب یکی از مؤسسات را مطالعه کرده بودم.

مصاحبه کننده: سوابق پژوهشی شما جهت مرحله مصاحبه چه بود؟

– یک مقاله ISI

– دو کتاب آموزشی کارشناسی ارشد (مؤسسه راهیان ارشد)

مصاحبه کننده: به کدام دانشگاه برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

چون دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد و در حال انجام پایان­نامه بودم، انتظار زیادی از من به جهت داشتن مقاله نبود. من ۵ دانشگاه برای مصاحبه انتخاب کرده بودم و در مصاحبه همه آنها شرکت کردم.

اولویت اول: دانشگاه صنعتی شریف

هر یک از اساتید برحسب تخصص خود ۱-۲ سؤال تخصصی می‌پرسید. سؤالات ساده نبود و جواب برخی را نمی‌دانستم و با صراحت می‌گفتم که «نمی‌دانم». به نظر می‌آمد این جواب بهتر از جواب‌های آنی و نه چندان منطقی بود. رزومه دانشگاهی من از قبیل دانشگاه‌های مقاطع قبلی، معدل، پایان‌نامه و اساتیدی که با آنها کار کرده بودم نیز مورد سؤال قرار گرفت.

اولویت دوم: دانشگاه تهران

مصاحبه‌ای منطقی داشت. بعد از سؤالات مقدماتی راجع به مقاطع قبلی تحصیلی‌ام در مورد پایان‌نامه ارشد از من سؤال شد. این بخش بیشترین زمان مصاحبه را به خود اختصاص داد. سپس در مورد انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری و نیز علایق آموزشی و پژوهشی‌ام در آینده سؤال شد.

اولویت سوم: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مصاحبه خاصی نبود و بیشتر شبیه به یک گپ دوستانه بود. نه سؤال علمی و نه سؤال خاصی در مصاحبه مطرح نشد. اما از برخی دوستان به زبان انگلیسی در مورد پایان‌نامه کارشناسی ارشد و نیز ترجمه متن سؤال شده بود.

اولویت چهارم: پژوهشکده انرژی وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر

با توجه به حوزه فعالیت پژوهشکده انرژی سؤالاتی که در مصاحبه مطرح شد بیشتر حول علایق و توانایی­های علمی و پژوهشی و کاری و ایجاد ارتباط با صنعت بود.

اولویت پنجم: دانشگاه صنعت نفت

مصاحبه‌ای منطقی بود. در مورد پایان‌نامه توضیحاتی خواسته شد و هر یک از اساتید برحسب تخصص خود ۱-۲ سؤال تخصصی نسبتاً معقول پرسیدند. به علت پرداخت کمک هزینه در طول دوران تحصیلی تأکید این دانشگاه بر عدم اشتغال در دوران تحصیل بود. ضمن این که به دلیل شرایط آب و هوایی اهواز در مورد امکان زندگی در این شهر نیز سؤال پرسیده می‌شد تا اطمینان لازم حاصل شود.

مصاحبه کننده: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب دکتری هستند دارید؟

به خاطر نوع مصاحبه علمی در آزمون دکتری، سعی کنند هیچ شانسی را در مصاحبه از دست ندهند. همچنین همه مصاحبه‌ها را جدی بگیرند و از دانشجویان دکتری در مورد مصاحبه هر دانشگاه اطلاعات لازم را به دست آورند.

مصاحبه کننده: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

مهندسی مخزن ۱ و ۲: جزوه دکتر مسیحی دانشگاه صنعتی شریف

جریان سیال در محیط متخلخل: جزوه دکتر غضنفری دانشگاه صنعتی شریف

شبیه‌سازی: جزوه دکتر رستمی دانشگاه تهران

چاه ­آزمایی: کتاب چاه ­آزمایی (جلد ۶ مهندسی نفت) انتشارات راهیان ارشد – کتاب آنالیز چاه ­آزمایی مدرن نوشته رولاند هورنه

Picture2

Picture1

 

مصاحبه با نفر اول دکتری مهندسی نفت-مخازن

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “مصاحبه با نفر اول دکتری مهندسی نفت-مخازن

 • دسامبر 26, 2014 at 3:51 ب.ظ
  Permalink

  بسیار عالی ماشالاه دروود فراوان در تمام مراحل موفق باشید

  Reply
 • سپتامبر 1, 2014 at 6:45 ب.ظ
  Permalink

  عالیه، اگه امکانش هست با رتبه های برتر حسابداریم مصاحبه ای داشته باشد. تشکر

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید