مصاحبه با معاون پژوهشی وزارت علوم درباره دکتری پژوهش‌محور

معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با فرهیختگان:
دکتری پژوهش‌محور نیاز روزکشور است

چه نیازی در کشور باعث شد که نهادهای آموزشی مانند وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی دست به تعریف دوره‌های دکتری پژوهش‌محور بزنند؟
اول اینکه قبل از ما جوامع توسعه‌یافته به این نتیجه رسیده بودند که بخشی از تولیدات علمی باید براساس نیاز معیشتی مردم تولید شده و در اختیار بخش‌های صنعتی قرار بگیرد. به این ترتیب کم‌کم مجریان آموزشی تصمیم گرفتند که با مطالعه و دریافت نیازهای صنعت و مردم به صورت هدفمند به پژوهش بپردازند. کم‌کم ورود به این عرصه در کشور ما هم ضروری به نظر می‌رسید چراکه وقتی بررسی می‌کردیم می‌دیدیم که هر سال تعداد زیادی مقاله تحقیقاتی و پروژه‌های پژوهشی در کشور انجام می‌شود اما اینها به صنعت راه پیدا نمی‌کنند و ما کماکان به تولیدات خلاقانه خارجی وابسته هستیم. بنابراین تصمیم گرفتیم که بخشی از نیرویی که صرف تربیت دانشمندان می‌کنیم هدفمند و مبتنی‌بر نیاز جامعه و صنعت باشد. مراکزی که توان اجرایی لازم را داشتند شروع به راه‌اندازی دوره‌های دکتری پژوهش‌محور کردند و نتایج خوبی هم حاصل شد تا جایی که می‌توان گفت آینده درخشانی را برای شیوه آموزشی پژوهش‌محور پیش‌بینی می‌کنیم.با این وجود برخی اعتقاد دارند نگاه مثبت وزارت علوم به دکتری پژوهش‌محور، تغییر کرده و مسئولان این وزارتخانه دیگر اعتماد سابق را به این شیوه ندارند.
مشکلاتی در اجرایی شدن این شیوه وجود داشت که ما  آنها را متذکر شدیم و تصمیم گرفتیم که با اصلاح کردن آنها از امسال با روشی بهتر در دکتری پژوهش‌محور دانشجو بپذیریم. این تصمیم‌ها هم به صورت یک تصمیم ناگهانی گرفته نشده است بلکه در مشورت با کارشناسان، ‌استادان و مسئولان دانشگاه‌ها احساس کردیم که باید دوره دکتری پژوهش‌محور تغییراتی داشته باشد.این ایرادها شامل چه مواردی می‌شدند؟
اول اینکه شیوه پذیرش دانشجوی پژوهش‌محور به دو روش انجام می‌شد که یک نوع آن پذیرش بدون آزمون بود. ما احساس کردیم که دانشگاه‌های دولتی ما توان اجرای صحیح این روش را ندارند و زیرساخت‌های علمی و اجرایی لازم برای آن وجود ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که دکتری پژوهش‌محور بدون آزمون را حذف کنیم. به این ترتیب تمام متقاضیان این شیوه آموزشی مانند متقاضیان سایر روش‌ها گزینش شده و ارزیابی می‌شوند. پذیرش داوطلبان از این طریق تنها مختص به آزمون نیست بلکه دانشجو باید زمینه علمی قابل قبولی داشته باشد و درصدی از نحوه پذیرش نیز به مصاحبه و سوابق دانشجو مربوط می‌شود.
براساس آیین‌نامه جدید پذیرش دانشجوی دکتری، نحوه پذیرش داوطلبان در دوره‌های پژوهش‌محور و آموزش‌محور تفاوتی ندارد بلکه ظرفیت دانشگاه‌ها و نوع ارائه پایان‌نامه متفاوت است که در دکتری پژوهش‌محور پایان‌نامه براساس طرح تحقیقاتی از طریق قرارداد با بخش‌های صنعتی ارائه می‌شود.

آیا انتقادها تنها متوجه شیوه پذیرش دانشجویان می‌شد یا در ساختارهای اجرای آن هم مشکلاتی وجود داشت؟
ایرادهای دیگری هم بود، مانند اینکه در شرایط قبلی خود دانشجو موظف بود با شرکت‌هایی که متقاضی پژوهش هستند قرارداد ببندد و آن را به دانشگاه معرفی کند اما با بررسی‌هایی به این نتیجه رسیدیم که واقعا این کار وظیفه دانشجو نیست و آسیب‌هایی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل دیگر دانشجو لازم نیست شرکت‌ها را برای انعقاد قرارداد متقاعد کند و این وظیفه برعهده دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی که دانشجو را پذیرش می‌کنند قرار گرفته است.

مصاحبه با معاون پژوهشی وزارت علوم درباره دکتری پژوهش‌محور

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید