زمان انتشار کلید نهایی کنکور دکتری سراسری 93 و رسیدگی به اعتراضات داوطلبان

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به انتشار سئوالات آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 93 گفت: کلید اولیه پنجشنبه منتشر می شود و تمامی داوطلبان می توانند نظرات خود را به صورت اینترنتی اعلام کنند و اگر سئوالی نیاز به اصلاح داشته باشد، این کار انجام می گیرد.

وی افزود: دفترچه سئوالات کنکور دکتری 93 منتشر شده است و کلید سوالات هم در روز پنجشنبه 22 اسفندماه منتشر می شود و داوطلبان و اساتید می توانند نظر خود را اعلام کنند.

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: اگر سئوالی در رشته ای نیاز به اصلاح داشته باشد حتما اصلاح می شود. ضمن اینکه این کار به صورت اینترنتی صورت می گیرد و تمامی افراد در این حوزه می توانند نظر خود را به صورت اینترنتی ارسال کنند.

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره ویژگی اساتید طراح سئوال در آزمون دکتری خاطرنشان کرد: هر استاد طراحی سئوال که برای آزمون دکتری سئوال طراحی می کند حتما در دو ترم منتهی به زمان آزمون باید درس مربوطه را تدریس کرده باشد از این رو اساتید در این حوزه به اندازه کافی مسلط هستند.

وی درباره زمان انتشار کلید نهایی سئوالات آزمون دکتری 93 گفت: پس از بررسی نظرات داوطلبان و اساتید و اصلاحات احتمالی، در فروردین ماه 93 قبل از اعلام نتیجه اولیه، کلید نهایی منتشر می شود.

آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 93 در روز شانزدهم اسفندماه با رقابت 240 هزار و 367 داوطلب برگزار شد.

زمان انتشار کلید نهایی کنکور دکتری سراسری 93 و رسیدگی به اعتراضات داوطلبان

مطالب پیشنهادی دیگر :

3 thoughts on “زمان انتشار کلید نهایی کنکور دکتری سراسری 93 و رسیدگی به اعتراضات داوطلبان

 • آوریل 19, 2014 at 6:31 ق.ظ
  Permalink

  سوال 5 گزینه 3 ترجمه دقیقتر و درست به دلیل «تقف» به معنی «قرار گرفتن و ایستادن» است نه به معنی «دارای». همچنین در ترجمه گزینه 2 آمده «جنون هولناک قیمتهای بین المللی نفت» در حالیکه در متن عربی معادل کلمه «نفت» نیامده و این تطابق در گزینه 3 درست است بعلاوه «العالمیه» به معنی جهانی ترجمه بهتری است تا بین المللی. اما در کلید اولیه گزینه 2 اعلام شده که به این سه دلیل 100 درصد غلط است و هیچ ترجیحی نسبت به گزینه 3 ندارد.
  سوال 38 گزینه 3 درست است یعنی در صورت ظهور عیب شخص مطلقا خیار فسخ دارد و نیازی نیست که برای فسخ تعیین شود که مثلا چند درصد کالا معیوب است و مابه التفاوت سالم و معیوب تعیین شود. اما اگر بخواهد ارش بگیرد ناگزیر باید میزان معیوبیت تعیین شود و مابه التفاوت یعنی ارش بدون تعیین غیر قابل پرداخت است. لذا گزینه 3 درست است نه گزینه 1 که در کلید اولیه اعلام شده است.
  سوال 54 هم گزینه 2 صد در صد درست است زیرا اگر حل نزاع متوقف بر دو شاهد باشد آنگاه مسلم است اگر تعداد شهود بیش از دو نفر باشد، بنحو واجب کفایی بر دو نفر واجب است که شهادت دهند تا نزاع خاتمه یابد. اما در کلید اولیه گزینه 1 یعنی نزاع در اموری که اثباتش بیش از دو شاهد نمیخواهد این بدان معنی است که برای اثبات حداکثر دو شاهد لازم است اما در اینکه آیا با کمتر از دو نفر نیز ممکن است نزاع اثبات شود گزینه 1 سکوت کرده یعنی ممکن است حل نزاع با یک شاهد و مثلا یک قسم و یا حتی بدون شاهد و یا هر چیزی که سبب علم قاضی شود امکانپذیر باشد در این صورت چرا باید بر دو نفر از شاهدین واجب کفایی باشد تا قبول شهادت کنند درحالیکه با کمتر از دو شاهد نیز امکان اثبات نزاع و حل اختلاف وجود دارد بهر حال گزینه 2 صد در صد بر گزینه یک ترجیح دارد. زیرا هیچ دلیلی برای غلط بودن گزینه 2 بر خلاف گزینه 1 وجود ندارد.
  سوال 55 نیز گزینه 1 جواب معقولتری است تا گزینه 3 زیرا وقتی در لغت کلمه بیت استعمال شود مراد کل بنا و ساختمان است. اما وقتی غرفه استعمال شود مراد یک اتاق است که این اتاق میتواند در طبقه بالا باشد یا پایین، اما با توجه به ذیل سوال که گفته لأن صاحب البیت لا تعلق له به میتوان فهمید مراد از غرفه اتاق طبقه بالا است. بعلاوه وقتی یک دیوار از پایین خراب شود مسلما طبقه بالا نیز متضرر میشود اما اگر بالای یک دیواری خراب شود به پی و طبقه پایین آسیبی نمیرسد. پس دو نزاع متصور است یکی بر سر طبقه بالا به معنی اخص که صاحب غرفه بالا مقدم است و قسم میخورد و دیگری بر سر دیوار به معنی الاعم یعنی دیوار کل خانه که صاحب بیت که حیاط منزل نیز متعلق به اوست مقدم است و یحلف صاحب البیت لأن جدران البیت کالجزء منه.

  Reply
 • مارس 14, 2014 at 5:37 ب.ظ
  Permalink

  بنام خدا – عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت مسئولین محترم سازمان سنجش
  فرزند من درکنکور دکتری 93 رشته ی اقتصادکشاورزی شرکت نموده وپس ازانشار کلید اولیه دروس تخصصی مشاهده شد که پاسخ چند سئوال اشتباه می باشد مثلا یکی از سئولات است که سال 90 سئوال کنکورارشد همین رشته بوده که طبق کلید سئولات گزینه 4 درست بوده و این سئوال مجددا در آزمون اخیر دکتری 93 تکرار شده و گزینه ی 4به گزینه 2 انتقال یافته و اکنون جزء گزینه ی صحیح محسوب نشده است .از مسئولین بزرگوار خواهشمند است کلید مذکور را مجددا” بررسی نمایند لازم به توضیح است که کلید سئوالات زبان این رشته هم دارای اشتباهاتی می باشد .

  Reply
 • مارس 13, 2014 at 9:28 ق.ظ
  Permalink

  اشکالات سوالات و کلید مربوط به دفترچه اختصاصی رشته حقوق عمومی (2113) 223 F
  سوال 22 :عبارت اگر مورث وارث مسلمانی نداشته باشد ناقص است زیرا اینکه مورث مسلمان باشد یا غیر مسلمان باید تصریح شود و در هر صورت پاسخ متفاوت خواهد بود. در صورتی که مورث کافر باشد به شرط آنکه وارث مسلمانی نداشته باشد ورثه کافر از او ارث می برند و همچنین معتق و ضامن جریره بنابرین در این فرض پاسخ صحیح گزینه 4 است. (ص 567 فقه استدلالی و ص 197 ج 2 تحریر الروضه)
  سوال 32:گزینه های 3 و 4 هر دو صحیح می باشند زیرا مطابق متن شرح لمعه اظهار الکراهه و الاعراض عن المرتکب یکسان هستند (ص 136 ج 1 تحریر الروضه)
  سوال 55 گزینه1 صحیح است زیرا در موجزترین برداشت، اصل تناسب به معنای وجود ارتباط منطقی و توازن معقول میان اعمال اتخاذی مقامات عمومی و اهداف عمومی است. و اصل تناسب یکی از این اصول است که هدف برقراری توازن میان اعمال اقتدارات دولتی و محدودیت های وارد بر حقوق و آزادی های اشخاص را دنبال می کند. گزینه 4 نمی تواند صحیح باشد چون همیشه هدف عمل اداری منفعت عمومی نمی باشد چه انکه منفعت عمومی از نظم عمومی متفاوت است.
  سوال 60: بند 3 از اصل 10 قانون اساسی بر حذف تشکیلات غیر ضرور تاکید دارد و هیچ اشاره ای به شایسته سالاری ننموده است و چنین مفهومی هم از ان قابل برداشت نیست در حالی که نزدیک ترین گزینه به این بند تعیین حدود نفوذ مقامات سیاسی بر مدیران حرفه ای می باشد (فصل اول کتاب حقوق اداری دکتر طباطبایی موتمنی)
  سوال 62 گزینه 1 صحیح اعلام شده است در حالی که بسیار بدیهی است که در حقوق عمومی اصل عدم صلاحیت است و اداره نمی تواند به استناد سکوت قوانین و اصل اباحه اقداماتی انجام دهد بنابرین پاسخ صحیح گزینه 3 است. همچنین دیوان عدالت اداری، به عنوان یک «دادگاه عالی و عام اداری» که به موجب اصل 173 قانون اساسی تأسیس شده و مرجع تظلم‌خواهی مردم از اقدامات و تصمیمات واحدها و مأمورین دولتی، به منظور «احقاق حقوق آنها [مردم]» است و اجازه و امکان ابطال تصمیمات «غیرقانونی و خارج از حدود صلاحیت» اداره عمومی را داشته و می‌تواند مانع از «تجاوز و سوء‌استفاده از اختیارات » از سوی مقامات عمومی باشد، بنابرین درحقوق عمومیهیچ کس صلاحیت انجام امور عمومی را ندارد مگر اینکه طبق ضوابط و مقررات تصریح شود .
  سوال 79: صلاحیت وقتی اختیاری است که مامور دولت در مقابل امور معینی به نوعی حق اتخاذ تصمیم داشته باشد یعنی اینکه بتواند برای منافع عمومی به هر صورت که صلاح می داند عمل کند . این در حالیست که که اصل نود و چهارم قانون اساسی اشعار داشته شورای نگهبان موظف است در خصوص عدم مغایرت مصوبات با شرع و قانون اساسی اظهار نظر نماید و تشخیص مصلحت بر عهده این شورا قرار ندارد بنابرین گزینه 4 مطلقا نمی تواند صحیح باشد و تنها گزینه 1 دایر بر صلاحیت نمایندگی نمایندگان است که می تواند مقرون به صحت باشد چه انکه نمایندگان در اعمال صلاحیتهای خود نظیر استیضاح، سوال و… مختارند.
  سوال 80: حسب کلید اولیه نظارت قوه قضاییه بر حسن جریان امور ناشی از تفکیک قواست در حالیکه این نمی تواند صحیح باشد چون چنین صلاحیتی دقیقا در جهت عکس تفکیک قوا از هم عمل نموده و ناشی از نظارت و تعادل بین قوا می باشد که بنا بر اصل 156 قانون اساسی از وظایف قوه قضاییه بوده و تکلیف ان می باشد بنابرین گزینه دو صحیح است.
  سوال 82 گزینه 1 صحیح اعلام شده در حالی که مطابق اصل 85 قانون اساسی تشخیص عدم مغاریت تصویب اساسنامه سازمانهای دولتی به ترتیب مقرر در اصل 96 بر عهده شورای نگهبان می باشد بدون انکه نیاز به طرح شکایت باشد بنابرین گزینه 1 صحیح نیست و گزینه 3 صحیح است.
  سوال 84: حسب گزینه صحیح در کلید اولیه موجودیت شورای نگهبان تشریفاتی بوده و ضرور ی نیست! در حالیکه اصل نود سه صراحت براین دارد که مجلس شورا بدون وجود شورای نگهبان اعتبار ندارد.نا گفته پیداست که گزینه 2 صحیح نیست و گزینه 3 صحیح است.
  سوال 85: هر دو گزینه 1 و 4 صحیح است چون در رژیم پارلمانی پارلمان بر قوه مجریه نظارت مستمر دارد و از سویی مسلم است که قوه مجربه لااقل حق وضع آیین نامه اجرایی را دارد.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید