سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دنبال رسانه ای شدن حکم انفصال از خدمتش توسط 2 دانشجو توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد و گفت: آموزش عالی برای پذیرش دانشجو مقررات دارد و نمی توان از آنها سرپیچی کرد.

به گزارش مهر، فریدون مددی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورودی سال82 این دانشگاه است که سال 84 پایان‌ نامه کارشناسی ارشد خود با استاد راهنمایی دکتر علیرضا رهایی ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اتمام رسانده ولی از سال 85 تاکنون به دلیل ممانعت رئیس دانشگاه از برگزاری جلسه دفاعیه این دانشجو هنوز نتوانسته از پایان نامه خود دفاع کند.

وی به خبرنگار مهر اعلام کرد: برهمین اساس به دیوان عدالت اداری شکایت کردم و دیوان هم پس از بررسی مساله رای قاطع را صادر کرد که که من بتوانم از پایان نامه خود دفاع کنم که دکتر رهایی  تمکین نکرد برای همین 20 آذر91 به وزارت علوم مراجعه کردم که آنها نیز اعلام کردند رای باید اجرایی شود که باز دکتر رهایی تمکین نکرد و در نهایت در تابستان سال جاری اعلام کردند که می توانم از پایان نامه دفاع کنم بعد از واریز پول باز هم دکتر رهایی با حاضر نشدن در جلسه اجازه دفاع به من ندادند و حتی نگذاشتند استاد راهنمای دیگر در جلسه حاضر شوند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این درحالی است که خود دکتر رهایی پروپزال من را نوشته اند، خود وی پایان نامه من را مطالعه کردند و چند ایراد گرفتند که بعد از رفع ایرادات وقتی پایان نامه را به وی ارجاع دادم حدود دو سه سال هیچ توجهی نکرد. برای همین شکایت کردم، همچنین یک گزارش به دکتر زاهدی وزیر علوم وقت ارایه دادم، دکتر زاهدی  دستور دادند، کمیسیون موارد خاص 10 مراد 88 آن را بررسی کند، که دکتر رهایی تمکین نکرد.

سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

همچنین در دوره دکتر کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم از دکتر ملاباشی معاون دانشجویی وزارت علوم خواست این مساله را پیگیری کند که وی در تاریخ  15 مهر 89  نامه ای نوشتند و از دکتر رهایی خواستند که به رای کمیسیون موارد خاص را اجرایی کنند که وی نپذیرفت و تمکین نکرد.

بر همین اساس شعبه سوم دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه شماره301298 _1389.11.4حکم  انفصال از خدمت دکتر علی رضا رهایی به مدت دو سال را صادر کرد.

همچنین چندی پیش شعبه دوم دیوان عدالت اداری،‌ حکم انفصال از خدمت دکتر علی رضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر را پس از شکایت سینا صفایی دانشجوی پذیرفته شده مقطع دکترای مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر صادر کرد، براساس گفته های این دانشجو از سال 1388 تاکنون به دلیل ممانعت علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه اجازه ثبت نام و حضور در کلاس درس را نداشته است.

دکتر علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحاشیه برگزاری جشن دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص گفت: دانشگاه‌ها از یک سری مقررات پیروی می کنند که برای ورود به یک رشته و تحصیل درآن رشته، این مقرارت باید توسط مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه رعایت شود و اعضای هیات علمی و مسئولان باید برروی اجرایی شدن آن تاکید و پافشاری کنند.

وی افزود: داوطلبی که قصد داشته وارد دوره دکتری شود در مرحله اول پذیرفته شده ولی در مرحله مصاحبه تخصصی پذیرفته نشده برهمین اساس برخی از افراد به دیوان  عدالت اداری و یا بخش های دیگر مراجعه کرده شکایت می کنند که احکامی برای آنها صادر می شود اما دانشگاه برای این احکام لایحه های دفاعی خود و استدلال های خود را مبنی بر تاکید بر مقررات آموزشی ارایه کرده که رسیدگی می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص این سئوال که اعلام شده که دانشگاه امیرکبیر بعد از 20 روز، درخواست تجدید نظر خود را ارایه کرده است، گفت: خیر، در موعد مقرر ارایه شده و دربخش تجدید نظر در حال رسیدگی است و در زمان خود نتیجه اعلام می شود.

وی افزود: ما استدلال‌های خود را در لایحه دفاعیه ارایه کرده ایم و فکر می کنم مسئولان دیوان نیز به مقرارت آموزش عالی توجه می کنند به هرحال یک سری مقررات برای ورود و پذیرش داریم که نمی تواند به یک سری استثنائات تبدیل شود.

سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

مهر نیوز هم خبر داد:

سرپرست وزارت علوم: مشکل انفصال از خدمت رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر حل شد

پیش از این جعفر توفیقی – سرپرست وزارت علوم در گفتگویی با مهر از حل شدن مشکل انفصال از خدمت رئیس دانشگاه امیرکبیر خبر داده بود.

سرپرست وزارت علوم درباره انفصال از خدمت رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به محل کارش بازمی گردد و مشکل حل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از شکایت یک داوطلب پذیرفته شده در آزمون دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و عدم موافقت رئیس این دانشگاه با تحصیل، این دانشجو به دیوان عدالت اداری شکایت می کند و پس از بررسیهای صورت گرفته، علیرضا رهایی حکم انفصال از خدمت به مدت دو سال دریافت کرد.

در همین باره، جعفر توفیقی – سرپرست وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: طبق رایزنیهای صورت گرفته، مشکل حل شده است.

وی تاکید کرد: رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشکلی برای ادامه فعالیت بر اساس این رایزنیها، ندارد.

چندی پیش حسین نادری منش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت رسیدگی به اعتراضات داوطلبان کنکور دکتری در وزارت علوم گفته بود: : داوطلبان در این زمینه مشکلی پیدا نکرده اند و کار خلاف قانونی انجام نشده است.

وی درباره این موضوع که عده ای از معترضان به کنکور دکتری به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند، گفت: اگر به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند باید دید دیوان حقی برای آنان قائل می شود یا نه و بقیه موارد را باید سازمان سنجش آموزش کشور بررسی کند.

این مقام مسئول وزارت علوم درباره رسیدگی به اعتراضات این داوطلبان، تاکید کرد که سازمان سنجش سایت دارد و افراد می توانند اعتراضات خود را به منظور بررسی در این سایت، مطرح کنند.

نادری منش درباره آخرین وضعیت بررسی این اعتراضات به مهر گفت: با بررسیهای ما در وزارت علوم مشخص شد که هیچ کاری خلاف آیین نامه صورت نگرفته و ایرادی به نحوه معرفی داوطلبان کنکور دکتری به دانشگاهها وارد نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی ادامه اعتراض داوطلبان دکتری که برای مصاحبه به دانشگاهها معرفی نشده اند، عده ای از آنان مراتب اعتراض خود را به دیوان عدالت اداری مطرح کردند و عده دیگری از این داوطلبان همچنین اعتراض خود را به برخی نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بیان کردند.

منبع:  مهر نیوز

سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “سرانجام شکایت یک داوطلب دکتری به دیوان عدالت اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید