سردرگمی داوطلبان آزمون دکتری

به نقل از سایت خبری تابناک:

سردرگمی داوطلبان آزمون دکتری به خاطر سنگین تر شدن وزن مصاحبه

چند سالی است که آزمون ورودی دکتری در کشور، توسط سازمان سنجش و ‌نیمه متمرکز برگزار می‌شود. هرچند این شیوه، در آغاز مطرح شدن، امید‌ها را برای برخورداری از عدالت بیشتر در ادامهٔ تحصیل دانشجویان و همچنین پایان سلیقه‌گرایی مصاحبه کنندگان در آزمون‌های دکترای دانشگاه‌های مختلف زنده می‌کرد، اما کم کم و با تغییر هر سالهٔ شیوهٔ برگزاری آزمون بیش از آنکه موجبات آسودگی خاطر داوطلبان را فراهم آورد، موجب سردرگمی داوطلبان شده است.

تغییر ضریب آزمون کتبی و مصاحبه‌ که ابتدا به صورت ۳۰ درصد نمره کتبی و ۷۰ نمره درصد مصاحبه بود، به ضرایب برابر ۵۰، ۵۰ از مواردی بود که امید بهبود شرایط را می‌داد.

ولی، امروز، بار دیگر با انتشار اطلاعیه ‌نام‌نویسی آزمون دکترای نیمه متمرکز در فاصلهٔ زمانی کمتر از چهار ماه به برگزاری آزمون‌ و مشخص شدن تغییر دوباره در روند برگزاری و سنجش در این آزمون، و ضریب ۷۰ درصدی نمرهٔ مصاحبه، که مجددا برای این آزمون در نظر گرفته شده است، تنها به دانشگاه‌ها این امکان را می‌دهد که طبق سلیقهٔ مصاحبه کنندگان، دانشجویان را گزینش نمایند و باز هم عده‌ای از داوطلبان که از لحاظ علمی نمره و پیشینهٔ خوبی دارند، بر اساس سلیقهٔ مصاحبه کنندگان از ادامهٔ تحصیل باز بمانند! !

داوطلبان آزمون دکتری

آنچه باید مورد سوال قرار می‌گیرد آن است که داوطلبان آزمون دکترا در فاصلهٔ زمانی کمتر از چهار ماه تا آزمون چرا باید با تغییر در روند گزینش و همچنین روند برگزاری آزمون نسبت به سال‌های گذشته مواجه شوند؟

سردرگمی داوطلبان آزمون دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید