شاگرد اول‌های سرباز چه می‌گویند

شاگرد اول‌های سرباز چه می‌گویند
پوتین‌پوشان نخبه
نویسنده : پیوند نیک‌پی

«ما هم مثل بقیه سرباز‌ها به صف می‌شویم و لباس سربازی به تن می‌کنیم، اما تا بخواهیم به این لباس خو کنیم دوره آموزشی تمام می‌شود و باز برمی‌گردیم به تحقیق و پروژه‌هایمان». اینها گفته‌های فرهاد صفایی، یکی از اعضای بنیاد ملی نخبگان است که از شرایط خاصی که این بنیاد در زمینه خدمت سربازی برای اعضایش ایجاد کرده است، استفاده می‌کنند. شاگرد اول کلاس که باشی عنایت استاد بیشتر شامل حالت می‌شود، می‌توانی اسم‌ورسمی در دانشگاه به هم بزنی و پیشانی بلندتری برای پیدا کردن شغل در دنیای کسب‌وکار یا در دیگر مراحل زندگی داشته باشی. همین نام‌ونشان زیر پرچم و با پوتین هم شرایط خاصی را برای اولی‌ها ایجاد کرده است که عده‌ای از آن راضی هستند و عده‌ای دیگر با نارضایتی و گفتن اینکه نخبه بودن را در حق‌مان تمام نکردند، گلایه می‌کنند. سربازی نخبه‌ها و کش‌وقوس‌هایی که آنها در جریان خدمت 13 ماهه خود می‌کشند، موضوعی است که فرهیختگان در این گزارش به آن پرداخته است.
دانش‌آموختگان برتر، برندگان المپیادهای علمی و مخترعینی که در جشنواره خوارزمی بتوانند رتبه کسب کنند می‌توانند از شرایط و امتیازهای بنیاد نخبگان برای خدمت سربازی استفاده کنند؛ امتیازی که اعضای بنیاد برای به دست آوردن آن سال‌ها تلاش کرده‌اند و بعد از اینکه از این شرایط برای سربازی‌شان استفاده کردند، انتظار داشتند که شرایط بهتر از آنچه هست، باشد. دانش‌آموختگان برتر تسهیلاتی دارند که بر اساس گفته ایشان استفاده از بقیه امتیازها برایشان به‌صرفه نیست و بیشتر آنها در ترم آخر تحصیلشان تلاش می‌کنند که عضو این بنیاد شوند تا بتوانند حداقل نخبه بودن را برای این موضوع خرج کنند. سامان ابراهیم پور یکی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاه شهید بهشتی است. او توانست با ثبت‌نام در سامانه ثریا بنیاد نخبگان شرایط لازم برای استفاده از کسر خدمت نخبگان را به دست بیاورد. او که روزهای آخر دوره آموزشی 45 روزه‌اش را می‌گذراند می‌گوید: «در دوره تحصیلم با وجودی که عضو این بنیاد بودم از هیچ تسهیلات ویژه‌ای برخوردار نبودم اما می‌توانم بگویم تنهایی جایی که در آن احساس می‌کنم نخبه هستم همین پادگان است. آن هم نه به‌خاطر اینکه ما از بقیه سربازها جدا هستیم فقط چون بیشتر به من مرخصی می‌دهند. انگار نخبگان کشور خیلی کم‌توقعند که همین‌ها دلشان را خوش می‌کند. با توجه به احساسی که نه‌تنها من بلکه 399 نفری که این بار به‌عنوان نخبه در این دوره آموزشی هستیم داریم.»
هادی قدیمی از مخترعانی است که در جشنواره خوارزمی رتبه کسب کرده و با استفاده از شرایط سربازی نخبگان دوره آموزشی را به پایان رسانده است و اکنون در پروژه‌ای با وزارت دفاع مشغول به کار است تا بتواند دوره سربازی‌اش را به پایان برساند. او درباره دوندگی‌هایی که برای پروژه‌اش دارد می‌گوید: «برای انتخاب پروژه گزینه‌های انتخابی زیادی نداشتم و بعد از اینکه موضوع را انتخاب کردم نمی‌توانستم استاد راهنمایی را که بتواند در این حوزه به من کمک کند پیدا کند.index
این پروژه کل وقتم را در طول روز می‌گیرد و چه بهتر آنکه من سرباز بودم و از ساعت شش صبح تا دو ظهر در پادگان بودم و بعد به کارهای خودم می‌رسیدم تا اینکه همه وقت و انرژی‌ام را روی پروژه‌ای بگذارم که خدا می‌داند چه تاثیری روی رزومه‌ام دارد.»
اما محمدجواد طاعتی یکی از برندگان المپیاد علمی رشته عمران سال 90 است. او از سربازی‌اش و پروژه‌ای که با نیروهای مسلح دارد راضی است کما اینکه همان پروژه باعث شد حوزه کاری مشخص خود را در زمینه رشته‌اش پیدا کند و هنوز هم با این نهاد همکاری می‌کند. او در این باره می‌گوید: «با توجه به آنکه در 45 روز دوره آموزشی به دنبال پیدا کردن مدارک بودم نمی‌دانم چطور گذشت. در پادگان اصلا به ما سخت نمی‌گرفتند و بعد از آن هم به راحتی پروژه‌ام را انتخاب کردم و مشغول به کار شدم. بعد از یک سال یکی از پروژه‌ها تمام شد و بعد از داوری و با توجه به اینکه دو ماه از سربازی‌ام مانده بود پروژه دیگری را شروع کردم و حتی حالا که دوره سربازی‌ام تمام شده همچنان در حال تکمیل آن هستم و فکر می‌کنم با همین مجموعه بمانم.»
البته ناهماهنگی میان تصمیمات بنیاد ملی نخبگان و سفت و سخت بودن قوانین در سازمان نظام وظیفه مساله‌ای است که چند وقت پیش در رسانه‌ها بیشتر نمایانگر شد. اینکه بتوانید عضو بنیاد ملی نخبگان شوید و از این شرایط استفاده کنید بخشی است که مربوط به آیین‌نامه‌های این بنیاد است ولی آسانگیری این بنیاد که نوید جدید مسئولان آن است باعث شده است سازمان نظام وظیفه در این باره ابراز نگرانی کند و باز کردن راه‌های میانبری را که این دانشجویان را از خدمت زیاد معاف کند، اصولی نمی‌داند. همین موضوع باعث شده است برخی از نخبگانی که در دوره جدید مشغول گذراندن دوره آموزشی‌شان هستند بگویند وضعیت‌شان فرقی با دیگر سربازان ندارد.
امیرحسین الیاسی‌نژاد یکی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاه امیرکبیر است. او که اکنون در حال گذراندن دوره آموزشی است در این‌باره می‌گوید: «من فرقی با دیگر سربازان ندارم فقط جالب است که دوستانی دارم که می‌توانم درباره کاری که به آن علاقه دارم صحبت کنم و برای طرح‌های پژوهشی که خودمان هم نمی‌دانیم چه هستند بحث می‌کنیم وگرنه نه مرخصی‌ام بیشتر است و نه اینکه نگاه متفاوتی به ما دارند.
این درحالی است که چنان درباره سربازی نخبگان و شرایط راحتش می‌گفتند که فکر می‌کردم لااقل اینجا بتوانیم از امتیازهای بنیاد استفاده کنیم وگرنه کمک‌هزینه با سود سه درصد و دیگر تسهیلاتی که تا آخر عمرم باید قسط‌شان را پس بدهم در دوره تحصیلی دردی از من دوا نکرد.»
یکی دیگر از مسائلی که سربازان نخبه به آن اشاره کردند محدودیت انتخاب درباره پروژه‌های سربازی‌شان است. از آنجا که این دانشجویان برای عضویت در بنیاد چندین مقاله علمی پژوهشی یا اختراع داشته‌اند و در حوزه‌های خاصی دارای تجربه هستند، وقتی برای انتخاب پروژه اقدام می‌کنند نمی‌توانند از رزومه کاری‌شان بگویند و باید از میان همان پروژه پیشنهادی که در برخی از موارد زمینه تحقیقاتی‌شان نبوده است دست به انتخاب بزنند. شاهرخ مینایی در این باره می‌گوید: «من در دوره تحصیلم با یکی از استادانم در زمینه بتن کار می‌کردم ولی برای انتخاب پروژه چنین گزینه‌ای نداشتم و به همین دلیل مشکلات زیادی داشتم و مجبور شدم استاد راهنمایم را عوض کنم که هیچ یک از این موارد به نفع من نیست چراکه حوزه تخصصی کار من چیز دیگری است و این پروژه در رزومه من بی‌ربط است.»

شاگرد اول‌های سرباز چه می‌گویند

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید