ضمانت شغلی دانشگاه‌های بریتانیا : تحصیل با شما، کار از ما

نویسنده : صدف فاطمی
شکی نیست که پیدا کردن شغل مناسب بعد از تمام شدن دوران تحصیل، موضوعی است پردغدغه که معمولا بسیاری از دانشجویان با آن درگیرند. حتی با نگاهی ریزبینانه‌تر به این واقعیت می‌رسیم که داستان کار دانشجویان در دوران تحصیل خود پرونده‌ای است طولانی که برای بسیاری از دانشجویان مشغولیت‌های فکری زیادی را به همراه دارد.

شکی نیست که پیدا کردن شغل مناسب بعد از تمام شدن دوران تحصیل، موضوعی است پردغدغه که معمولا بسیاری از دانشجویان با آن درگیرند. حتی با نگاهی ریزبینانه‌تر به این واقعیت می‌رسیم که داستان کار دانشجویان در دوران تحصیل خود پرونده‌ای است طولانی که برای بسیاری از دانشجویان مشغولیت‌های فکری زیادی را به همراه دارد. متاسفانه تنها توجه به اینکه فردی در یک دانشگاه معروف با رتبه خوب درس بخواند، موضوع اشتغال او را در آینده تضمین نمی‌کند.

 

در این میان بعضی از دانشگاه‌ها طبق آمار به‌دست آمده کارنامه قابل قبولی هم در مورد حمایت شغلی از دانشجویان‌شان و هم در زمان تحصیل و هم بعد از فارغ‌التحصیلی داشته‌اند. این دانشگاه‌ها برای آینده دانشجویان خود ارزش زیادی قائل هستند و سعی می‌کنند با برنامه‌ریزی‌های اقتصادی دقیق و مشاوره با افراد کارآمد، موقعیت شغلی دانشجویان خود را در سیستم داخلی دانشگاه فراهم کنند. چنین عملکردهایی علاوه‌بر اینکه باعث می‌شود دانشجویان با موضوع اشتغال در زمان تحصیل مشکلی نداشته باشد، در گردش مالی دانشگاه نیز تاثیر بسزایی دارد و در نتیجه سابقه کاری کسب شده برای آینده شغلی دانشجو بسیار با اهمیت و به درد بخور خواهد بود. مسلما وجود چنین ضمانت‌هایی موجب می‌شود دانشجویان برای درس خواندن در آن مراکز آموزشی بیشتر ترغیب شوند و به تبع برای دانشگاه اعتبار بیشتری به همراه می‌آورد که این خود در مسائل اقتصادی دانشگاه نیز تاثیر بسزایی دارد. شکی نیست که هرچقدر هم داستان درس خواندن و کسب علم و دانش مهم و باارزش باشد، نمی‌توان منکر لزوم وجود امنیت شغلی در زندگی افراد شد.

با توجه به اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که بدون داشتن کاری مطمئن، ادامه حیات سیر نزولی پیدا می‌کند، در نتیجه دانشجویان فاکتورهایی این چنینی را بسیار مد نظر قرار می‌دهند. مطلب زیر وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان بریتانیایی را از دانشگاه‌های این کشور نشان می‌دهد؛ اینکه در پس مدرک‌های آکادمیک از دانشگاه‌های این کشور چه ضمانتی برای استخدام وجود دارد.
دانشگاه رابرت گوردن: دانشگاهی است عمومی که سال 1992 در انگلیس تاسیس شد و هم‌اکنون بیش از 15 هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد. «گوردن» در حالی که رتبه بالایی در سیستم‌های رتبه‌بندی معتبر جهانی ندارد اما با 6/ 97 درصد ضمانت شغلی، از دانشجویان خود بیشترین حمایت کاری را می‌کند. این درصد بالا علاوه‌بر اینکه امنیت شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کرده، اعتبار و محبوبیت زیادی را برای این دانشگاه به همراه آورده است.

 

دانشگاه دربای: سال 1992 دربای با عنوان رسمی دانشگاه کار خود را در انگلیس آغاز کرد. این دانشگاه با 23 هزار دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های این کشور است. با وجود اینکه این مرکز آموزشی در رتبه‌بندی‌های جهانی رتبه زیر 100 ندارد اما با ضمانت 96 درصدی، موقعیت‌های شغلی مناسبی برای دانشجویانش در دوران تحصیل و بعد از فارغ‌التحصیلی مهیا کرده است. وجود چنین ضمانتی دانشجویان زیادی را جذب این دانشگاه کرده است.
دانشگاه گلاسکو کالدونین: این دانشگاه سال 1875 تاسیس شده و کار خود را به صورت رسمی در سال 1993 در انگلستان شروع کرد. «کالدونین» با بیش از 18 هزار دانشجو، یکی از پرطرفدارترین مراکز آموزشی انگلیس است. در سیستم «تایمز هایر»، که از معتبرترین‌های دنیای آکادمیک است، در سال 2013 یازدهمین دانشگاه برتر انگلیس بوده و با 96 درصد ضمانت شغلی امکان مناسبی را برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود در بازار کار فراهم کرده است.
دانشگاه نیوکسل: دانشگاهی است عمومی که سال 1834 در انگلستان تاسیس شد. «نیوکسل» حدود 20 هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد و براساس اعلام سیستم «تایمز هایر»، رتبه 180 را در سال 2013 از آن خود کرده است. این دانشگاه با 5/ 95 درصد حمایت شغلی، کارنامه خوبی در بازار کار برای دانشجویانش در زمان تحصیل و همچنین بعد از فارغ‌التحصیلی فراهم کرده است. وجود چنین امکانی دانشجویان زیادی را به سمت این مرکز آموزشی می‌کشاند.
دانشگاه متروپولین کاردیف: این دانشگاه سال 1865 با عنوان مدرسه هنر و طراحی در انگلستان شروع به کار کرد. «متروپولین» بیش از 12 هزار دانشجو دارد و با حدود 95 درصد ضمانت شغلی کارنامه خوبی در حمایت شغلی دانشجویانش ارائه کرده است. این دانشگاه با اینکه در سیستم‌های رتبه بندی معتبر جهانی رتبه زیر 100 ندارد اما به واسطه حمایت‌های کاریش بین دانشجویان از محبوبیت بالایی برخوردار است.
دانشگاه کمبریج: این دانشگاه عمومی سال 1209 در انگلستان تاسیس شد و جز قدیمی‌ترین مراکز آموزشی این کشور است. حدود 19 هزار دانشجو در این مرکز مشغول تحصیل هستند و نام آشنایی برای دانشگاهیان در تمام دنیا به حساب می‌آید. «کمبریج» در رتبه‌بندی سال 2013 سیستم «تایمز هایر» با رتبه 3 بسیار خوش درخشید که این در نوع خود بی‌سابقه است. این دانشگاه با 95 درصد حمایت شغلی که برای دانشجویانش فراهم کرده، بین مراکز آموزشی بریتانیایی بسیار قابل اعتماد است.
دانشگاه بریستول: این دانشگاه سال 1876 در شهر «بریستول» انگلستان کار خود را آغاز کرد و هم‌اکنون حدود 19 هزار دانشجو دارد. «بریستول» براساس رتبه‌بندی «تایمز هایر» در سال 2013 رتبه 96 را داشته است.این مرکز آموزشی با 94 درصد حمایت کاری که برای دانشجویانش فراهم کرده، محبوبیت زیادی دارد و مورد اعتماد است. بریستول ابتدا با هفت کارمند کار خود را آغاز کرد، اما امروزه بیش از 25 مدرسه علمی مختلف دارد که در زمینه‌های علمی مختلف مشغول به فعالیت هستند.
دانشگاه کنتربری کریست چرچ: دانشگاهی است عمومی که سال 1962 به‌عنوان کالج تربیت مدرس کار خود را شروع و سال 2005 به شکل رسمی درآمد. این دانشگاه هم‌اکنون حدود18هزار دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دارد. دانشگاه «کنتربری» در شهر «کنت» انگلستان قرار دارد و حدود 94 درصد از دانشجویانش در زمان تحصیل و بعد از فارغ‌التحصیلی حمایت شغلی می‌کند. این عدد برای دانشگاهی با این میزان سابقه کاری درصد قابل قبولی است.
دانشگاه یورک: این دانشگاه با جمعیتی حدود 16هزار دانشجو در شهر «یورک» انگلستان قرار دارد.«یورک» کار خود را از سال 1963 به‌عنوان یک دانشگاه عمومی آغاز کرد. رتبه این مرکز آموزشی سال 2013 براساس رتبه‌بندی سیستم «تایمز هایز» 100 بوده است.94 درصد از دانشجویان این دانشگاه در زمان تحصیل یا بعد از فارغ‌التحصیلی بلافاصله مشغول به کار شده‌اند. «یورک» موفق شده است تا امروز سابقه بسیار چشمگیری برای استخدام فارغ‌التحصیلانش از خود ارائه دهد.

 

دانشگاه استریلینگ: دانشگاهی است عمومی که سال 1967 در شهر «اسکاتلند» انگلستان شروع به کار کرد. حدود 12هزار دانشجو در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند. «استریلینگ» سال 2013 براساس اعلام سیستم «تایمز هایر»، رتبه 61 را کسب کرد. تعداد دانشجویانی که ضمن تحصیل در محیط داخلی دانشگاه کار کرده یا بعد از فارغ‌التحصیلی به راحتی کار پیدا می‌کنند حدود 94 درصد است.

مهندس‌پروری انگلیسی
 در حالی که ظرفیت صندلی‌های دانشگاهی رشته‌های مهندسی در ایران به بیشترین حد خود رسیده، بریتانیا تلاش می‌کند جوانان را به این سمت و سو سوق دهد. خوشبختانه در ایران رشته‌های مهندسی سال‌ها مد روز بوده و همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است. اما در بریتانیا گویا جوانان علاقه زیادی به این‌گونه رشته‌ها ندارند تا جایی که روزنامه گاردین بر آن شد برای تشویق انگلیسی‌ها به خواندن رشته‌های مهندسی راهکارهایی را پیشنهاد دهد. دیوید دلپی، مدیر شورای تحقیقاتی علوم و مهندسی بریتانیا می‌گوید: «ابتدا باید سیستم آموزشی دانشگاه‌ها را تغییر دهیم.
اگر روش‌ انتخاب رشته به این ترتیب باشد که ابتدا همه دانشجویان سال اول واحدهای عمومی مشترک را بگذرانند و بعد از آن درباره گرایش مورد علاقه خود تصمیم بگیرند، نتیجه بهتری حاصل می‌شود. به این ترتیب دانشجو با بستری مناسب، آماده وارد شدن به مرحله بعدی می‌شود. همچنین دیدگاه جوانان در این‌باره باید تغییر کند. مهندسان افرادی نیستند که فقط در مورد خرابی پل‌ها یا خطوط راه‌آهن جلسه بگذارند‍.
تا زمانی‌که دانشجویان شناخت درستی از این رشته‌ها نداشته باشند، ما نیروی جوان‌مان را از دست می‌دهیم.» به توصیه گاردین، بالا بردن دستمزد مهندسان هم ایده‌ای است که می‌تواند برای جذب نیروی جوان مفید باشد. جالب آنکه دانشگاهیان بریتانیا برای دستیابی به این مهم با وزرای اقتصادی این کشور به بحث نشسته‌ و پیشنهادات زیادی ارائه کرده‌اند. روش موثر بعدی بالا بردن نرخ استخدام زنان در این حوزه است. تینا روز، استاد مدل‌سازی دانشگاه ساتمتون می‌گوید: «ما به زنان بیشتری در این زمینه نیاز داریم.
حل مساله نمی‌تواند تنها با افکار مردانه صورت بگیرد. امروز در دنیا زنان بسیار موفق هستند و در حوزه‌های مختلف خود را ثابت کرده‌اند. ایجاد تنوع جنسیتی در کنار تنوع نژادی و حرفه‌ای می‌تواند بسیار مفید واقع شود. ایده‌های خلاقانه‌ای که زنان در موارد مختلف تا امروز از خود نشان داده‌اند، مهر تاییدی بر لزوم حضور پررنگ‌شان در دنیای مهندسی می‌زند.»

 

ضمانت شغلی دانشگاه‌های بریتانیا : تحصیل با شما، کار از ما

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید