فاجعه‌ای علمی به نام مدرک دکتری از کشور تاجیکستان

رئوف پیشدار خبرنگار سابق ایرنا در آسیای مرکزی در روزنامه اعتماد نوشت: در چند سال اخیر به‌ویژه در دوره‌یی چند ساله در دولت قبل که بنا بر ملاحظاتی عده زیادی باید مدارک تحصیلی دانشگاهی می‌گرفتند! این عده زیاد! با حضور و بی‌حضور در دانشگاه‌های تاجیکستان (‌و به آن دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان را نیز اضافه کنید) ثبت‌نام کرده و به ادعای خود مشغول به تحصیل شدند.

گذرنامه و سابقه ورود و خروج اغلب این افراد نشان می‌دهد که بسیاری از آنها در تمام طول تحصیل! یک یا حداکثر دوبار! یک بار برای ثبت‌نام و بار دوم برای دریافت مدرک! از ایران به مقصد تاجیکستان خارج شده‌اند، حال آنکه بنا بر مقررات ناظر بر تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، با فرض بر اعتبار علمی که مبنای سنجش وزارت علوم نیز هست، مدارک دانشجو زمانی برای ارزیابی‌های علمی پذیرفته خواهد شد (تاکید می‌کنم با فرض بر اعتبار دانشگاه) که دانشجو به صورت تمام وقت به تحصیل بپردازد.

دولت قبل به ترتیبی که برای همه دانش‌آموختگان دولتی! در دانشگاه‌های تاجیکستان، ایرانی‌های مقیم و قطعا نهادهای رسمی و ناظر! روشن و مبرهن است، تاجیکستان را (که نیاز نبود دانشجو حتی زحمت یادگیری زبان دیگری را به خود بدهد) به یک حیاط خلوت دانشگاهی مبدل کرد تا بتوانند به همه کسانی که لازم داشتن دکتر! شوند و به واسطه سطح پایین علمی حتی قادر به ورود به دانشگاه‌های بی‌حد و حصر! داخلی نبودند، مدرک بدهد.

i0

 

برای نهادهای مسوول ایرانی قطعا روشن است و باید باشد که: این افراد در اوایل بدون رفتن به سرکلاس و بعد که به ظاهر وادار به حضور شدند به ترتیباتی کاملا روشن از آن نیز فرار کردند که گذرنامه این افراد بهترین سند است و نویسنده لیستی از این افراد در اختیار دارد که نشان می‌دهد شمار زیادی از آنان حتی هم‌اکنون در تهران در مسند مقامات دولتی!! هستند و هر روز به سر کار هم می‌روند ولی در همین زمان دانشجوی دانشگاه خارجی هستند! در پشت صحنه این ماجرا چه دست‌هایی بود و چه منافعی جابه‌جا شد، حداقل برای ایرانی‌هایی که در تاجیکستان این مسائل را می‌دیدند، روشن است و این اقل انتظار است که وزارت علوم در مقام مدعی علمی کشور، و به عنوان یک حق و خواسته ملی! در راستای وظیفه ذاتی‌اش، جلوی یک فاجعه علمی درکشور را بگیرد.

این امر قطعا باید با بازبینی دقیق مدارک دانشگاهی تاجیکستان و دانشگاه‌های کشورهای مشابه آن و بررسی صلاحیت‌های علمی این مراکز و افرادی که در آنها تحصیل کرده‌اند، صورت گیرد. وزارت علوم حتما به این توجه ملزم است که در صورت هر گونه کنار آمدن با موضوع و بی‌اعتنایی یا حتی کم اعتنایی به آن، ابعاد فاجعه علمی در کشور را وسیع‌تر و عمق آن را بیشتر خواهد کرد. نگاهی به هویت علمی اکثریت دانش‌آموختگان با سمت دولتی یا شبه دولتی ایرانی در دانشگاه‌های تاجیکستان و جمهوری آذربایجان و شماری دیگر از کشورها که حتما در وزارت علوم ایران پرونده تحصیل دارند، نشان می‌دهد که اغلب آنها مدارک دانشگاهی ایرانی خود را هم از دانشگاه‌های داخلی در معرض انتقادهای بسیار مثل نداشتن هیات علمی کافی، سطح پایین آموزش، ‌نداشتن فضاهای آموزشی در حداقل قابل قبول، کسب کرده‌اند.

Fake-Degrees-480x238

آنها کسانی بوده‌اند که با همه حمایت‌های رسمی و غیر رسمی در این دانشگاه‌ها نیز عموما رتبه‌های پایینی داشته‌اند. پرونده آنها نشان می‌دهد که بارها در کنکور دانشگاه‌ها شرکت کرده و پذیرفته نشده‌اند و درعوض به جای اینکه با مطالعه و کسب آمادگی، بضاعت خود را افزایش دهند، صرفا به جهت اول رابطه! و دوم پول! به دانشگاه‌های فراوان! و روییده چون قارچ در سال‌های پس از فروپاشی شوروی و تماما بی‌هویت علمی تاجیکستان و صدالبته مانند آن در کشورهای دیگر منطقه به‌ویژه جمهوری آذربایجان ثبت‌نام کرده و مدرک چاپ شده! گرفته‌اند! امروز همه آن طفلکی‌هایی که باید مدرک می‌گرفتند، گرفته‌اند یا در حال دفاع از پایان نامه!! خود هستند.

 

چندی دیگر صدها دکتر!! دیگر به جامعه تحصیلکرده! کشور اضافه می‌شود. که امیدوارم مثل بعضی‌ها آنقدر پررو نباشند که برای خود کسوت هیات علمی قایل شوند. اینها کی هستند؟ سال‌ها بعد از این فاجعه علمی! حالا وزارت علوم آمده است و محدودیت‌ها و ملاحظاتی را برای ارزیابی دانشگاه‌های تاجیکستان ملاک عمل قرار داده است. این ملاحظات همه شامل کسانی می‌شود که از این به بعد می‌خواهند برای ادامه تحصیل به تاجیکستان بروند و باز امروز! کنسول ایران رسما اطلاع می‌دهد که دیگر بلیت نیم بها، حج بدون نوبت و کمک‌های نقدی به اساتید و مسوولان دانشگاه‌های موصوف نمی‌دهد! چرا؟ آیا دلیلش این نیست، همه کسانی که باید! مدرک می‌گرفته‌اند! گرفته‌اند؟ یا نه! مثل برخی از همین افراد سریعا مسیر را عوض کرده و سر از دانشگاه‌های امریکایی!! در آورده‌اند.

56

در جمهوری تاجیکستان مجموعا 28 دانشگاه و دانشکدۀ مستقل وجود دارد که از این تعداد 18 دانشگاه در شهر دوشنبه واقع شده است.نظام آموزشی دانشگاه های تاجیکستان منطبق با نظام آموزشی کشور روسیه می باشد که البته اخیرا برخی از دانشگاهها به نظام آموزشی بین المللی تغییر یافته اند و عمده زبان خارجی که در دانشگاهها تدریس می شود زبان روسی می باشد. لازم به ذکر است، اخیرا برخی دانشگاهها توجه خاصی به زبان انگلیسی معطوف نموده اند و دانشجویان ملزم به یادگیری دو زبان خارجی می باشند.

لیست مهمترین دانشگاه های تاجیکستان:

دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

دانشگاه اسلامی تاجیکستان
دانشگاه اسلاوی تاجیکستان و روسیه

دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان
دانشگاه تکنیکی تاجیکستان

دانشگاه دولتی طبی تاجیکستان

دانشگاه کشاورزی تاجیکستان
دانشگاه ملی تاجیکستان

منبع: سایت خبری فرارو

فاجعه‌ای علمی به نام مدرک دکتری از کشور تاجیکستان

مطالب پیشنهادی دیگر :

3 thoughts on “فاجعه‌ای علمی به نام مدرک دکتری از کشور تاجیکستان

 • می 24, 2014 at 6:13 ق.ظ
  Permalink

  با سلام. یک سوالی برای من پیش اومده و اون اینکه چرا بعضی از ما آدم ها به راحتی راجع به هر موضوعی اظهار نظر می کنیم. چرا با دیدن دو یا سه مورد تخلف، کل یه موضوع رو زیر سوال می بریم.آیا اینکه به برخی از هم وطنامون که با زحمت و به دلیل نداشتن ظرفیت کافی دانشگاه های داخل در چند سال قبل به خارج از کشور رفتن و درس خواندند میشه به راحتی تهمت بی سوادی زد؟ فکر کردیم اگه دل اون ها به درد بیاد حق الناسه و شاید نشه اونها رو پیدا کرد و حلالیت گرفت!

  Reply
 • می 7, 2014 at 10:54 ق.ظ
  Permalink

  ای بابا تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها حالا شاید برا شما اینطور نبوده ولی برا نور چشمیا فرق داشته دیگه؟!

  Reply
 • اکتبر 20, 2013 at 7:10 ب.ظ
  Permalink

  سلام
  مطالب فوق را که خواندم واقعا متاثر شدم که چرا بعضی از انسانها بدون تحقیق صحبت می کنند وزحمات عده ای را زیر سوال می برند.من دانشجوی دکتری تاجیکستان هستم از سال 2008 شروع کرده ام زمانی که درها در این بسته بوداز روزی که شروع کردیم همه زجروسختی بوده بخدا قسم از دانشگاه آزادخیلی سختر تمام دوستان ما که دوسال بعد از ما دردانشگاه آزاد پذیرفته شده اند حالا دارند نان دکتری خود را می خورند وما هنوز اسیریم .عید 90 پیش دفاع کرده ام و هنوز برای دفاع به ما وقت نمی دهند کجای ایران اینجوری است خواهشم می کنم با تحقیق حرف بزنید.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید