تحصیل در مقطع دکتری دانشجویان ایرانی در لبنان

 مزایا و معایب تحصیل در مقطع دکتری در کشور لبنان

حدود ۸۰ درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در لبنان که حدود تقریبا ۲۰۰ نفر از آنها دانشجوی مقطع دکتری هستند بعداز اتمام تحصیلات به ایران باز می گردند  اما عده‌ای هم برای رفتن به کانادا و اروپا برنامه ریزی می کنند. این افراد به دلیل اینکه گرفتن روادید از آمریکا و کانادا زمان بر است، در مقطع فوق لیسانس در لبنان تحصیل می کنند و هم زمان برای گرفتن روادید تحصیلی از این کشورها اقدام می کنند. به همین منظور این افراد ترجیح می دهند که در دانشگاه های امریکایی و فرانسوی در لبنان تحصیل کنند تا بعد راحت تر بتوانند از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند.
بدون شک بسیاری ازدانشگاههای ایران سطح علمی بالاتری نسبت به دانشگاههای منطقه دارند،ولی چراحضوردانشجویان ایرانی دردانشگاههای خارجی ازجمله لبنان،درسالهای اخیرافزایش چشمگیری یافته است؟ برای یافتن علل آن ونیزآگاهی ازوضعیت دانشجویان ایرانی در لبنان باچند تن از آنهابه گفت وگو می نشینیم.

به گزارش ایرنا از بیروت،‌ هم اکنون بیش از ۳۱۳ دانشجوی ایرانی در لبنان در دانشگاه های مختلف این کشور به ادامه تحصیل مشغول هستند که تقریبا ۲۰۰ نفر از آنها دانشجوی مقطع دکتری هستند.

در زمان حاضر دانشجویان ایرانی در دانشگاه های امام اوزاعی، سنت ژوزف، دانشگاه آمریکایی بیروت، دانشگاه اسلامی و دانشگاه ملی لبنان مشغول به تحصیل هستند.

بر اساس آمارهای اعلام شده دانشگاه اسلامی متعلق به مجلس اعلای شیعی لبنان بیشترین متقاضیان ایرانی را دارد، پس از آن به ترتیب دانشگاه امام اوزاعی و دانشگاه یسوعیه (سنت ژوزف) و دانشگاه ملی لبنان قرار دارد.

** درد دل های دانشجویان

یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لبنان به خبرنگار ایرنا گفت: ما توقع زیادی از مسوولان نداریم وقتی قبول کردیم که بیاییم در کشور دیگری تحصیل کنیم، خیلی از شرایط و سختی ها را قبول کردیم، اما انتظار تحقیر هم نداریم.

‘مریم سلیمی ‘ افزود: برخی از مسئولان ایرانی گمان می کنند که ‘افراد تنبلی که موفق به ورود به دانشگاه های کشور نشدند به لبنان آمده اند.’

این دانشجو افزود: این طرز تلقی نادرست است درواقع بسیاری از کسانی که لبنان را برای تحصیل انتخاب می کنند، می خواهند با زبان قرآن بیشتر آشنا شوند و با جریان ‘مقاومت’ علیه رژیم صهیونیستی احساس نزدیکی بیشتری می کنند.

**وضعیت اعزام دانشجویان

تعداد انگشت شماری از دانشجویان ایرانی در لبنان بورسیه هستند و بقیه با هزینه شخصی تحصیل می کنند.

حدود ۸۰ درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در لبنان بعداز اتمام تحصیلات به ایران باز می گردند اما عده‌ای هم برای رفتن به کانادا و اروپا برنامه ریزی می کنند. این افراد به دلیل اینکه گرفتن روادید از آمریکا و کانادا زمان بر است، در مقطع فوق لیسانس در لبنان تحصیل می کنند و هم زمان برای گرفتن روادید تحصیلی از این کشورها اقدام می کنند. به همین منظور این افراد ترجیح می دهند که در دانشگاه های امریکایی و فرانسوی در لبنان تحصیل کنند تا بعد راحت تر بتوانند از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند.

**هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه های لبنان برای دانشجویان بومی و غیربومی یکسان است اما دانشگاه‌های آمریکایی و فرانسوی در این کشور شهریه بیشتری دریافت می‌کنند.

دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در لبنان، گرانی شهریه را عاملی چندان بازدارنده نمی دانند بلکه تامین هزینه های زندگی وهزینه های جانبی (رفت و آمد، آب و برق ، بیمه) را از مشکلات مهم برای ادامه تحصیل می دانند.

 

** وضعیت اقامتی و اسکان دانشجویان ایرانی در لبنان

به لحاظ اقامتی، داوطلبان تحصیل در لبنان در بدو ورود با روادید گردشگری یک ماهه و در موارد اندکی با روادید سه ماهه به این کشور می روند زیرا از ابتدا روادید تحصیل واقامت به آنان داده نمی شود.

داوطلبان می باید یک نوبت برای ارائه مدارک و تایید آنها به لبنان بروند و مجددا به کشور بازگردند.

در مرحله دوم و پس از تایید مدارک، دانشجو مجددا با یک روادید گردشگری یک ماهه به لبنان می رود. در این مرحله، دانشجو می باید پس از تایید مدارک و ثبت نام در دانشگاه وگرفتن گواهی از وزارت علوم این کشور، به دنبال کسب مجوز اقامت باشد.

دراین میان دانشجویان مقطع دکتری تا تایید موضوع پایان نامه‌هایشان که زمان طولانی نیز صرف آن می شود؛ نمی توانند مجوز اقامت بگیرند واین امر یکی ازمشکلات اساسی آنهاست. البته گاهی با همکاری مسوولان سفارت و دانشگاه های مربوطه گواهی موقت برای دانشجویان صادر می‌شود ولی گاه دانشجو برای تعیین وتصویب موضوع پایان نامه دکتری، ۷ یا ۸ ماه معطل می شود.

اکثر دانشجویان ایرانی به دلیل گران بودن هزینه اجاره منزل در بیروت، در شرایط سختی زندگی می کنند و خواستار تامین خوابگاه‌های دانشجویی هستند.

** تلاش برای جذب دانشجو

لبنان تلاش ویژه ای برای جذب دانشجو از ایران نمی کند زیرا قرابت فرهنگی و مذهبی بین دو کشور معمولا بسیاری از افراد را برای تحصیل به این کشور می کشاند.

هم اکنون دانشگاه های آمریکایی و فرانسوی در لبنان به دلیل استقبال دانشجویان ایرانی برای تحصیل دراین دانشگاه ها برخی از رشته ها را به زبان عربی ارائه می کنند اگرچه اکثر دانشجویان ایرانی به خاطر ناآشنایی با زبان، عمدتا دچار مشکل می شوند.

 

** نگاه جامعه علمی و فرهنگی لبنان به دانشجویان ایرانی

سلیمی که سالها در لبنان زندگی کرده و در زمان حاضر دانشجوی مقطع دکتری مطالعات و پژوهش های اسلامی است، گفت: جامعه علمی و فرهنگی لبنان نگاه مثبتی نسبت به دانشجویان ایرانی دارد و معمولا آنان را مورد تشویق قرار می دهد.

سلیمی با اشاره به تاسیس انجمن دانشجویان اسلامی ایران در لبنان که درماه اخیر صورت گرفت، گفت: امیدارم با تشکیل این انجمن به صورت هدفمند در کمک به دانشجویان و انسجام برنامه های علمی و فرهنگی بیش ازگذشته فعال باشیم.

سلیمی در ادامه صحبت هایش از سختی هجرت و تحصیل در یک کشور بیگانه سخن گفت و یادآورشد: دانشجویی که بار سفر می بندد و سختی دوری از وطن و بستگان را متحمل می شود، در واقع استعداد جدیدی از خود بروز می دهد و برای کسب علم و تجربه جدید در یک کشور غریب ، تنها به لطف خداوند و زحمت خودش متکی است هرچند ممکن است با نمره متوسط تحصیلاتش را ادامه دهد.

سلیمی ادامه داد: برای مثال اگر کسی سالیان سال در رشته زبان و ادبیات عرب درس بخواند مثل کسی که در یک کشور عربی زبان تحصیل کرده است، نمی تواند این زبان را خوب درک و با آن صحبت کند.

‘لیلا عابد’ دانشجوی دکترای زبان و ادبیات عربی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تحصیل درکشوری بیگانه و به زبانی غیر از زبان مادری، تنها راه تسلط کامل به یک زبان بیگانه است.

عابد گفت:‌متاسفانه در ایران اکثر دانشجویان ادبیات عرب به زبان فارسی تحصیل می کنند وحتی پایان نامه های خود را هم به فارسی می نویسند و تنها خلاصه ای از آن را به زبان عربی ارائه می کنند. به این ترتیب نمی توانند تسلطی برروی نکات ریز اما مهم زبان مورد یادگیری داشته باشند.

وی ادامه داد:‌درایران فقط یک دانشگاه تحصیل به زبان عربی را به صورت کامل اجرا می کند که به علت ظرفیت محدود آن امکان تحصیل در این دانشگاه برای همه علاقه مندان میسر نیست.

وی درمورد دانشگاه آمریکایی لبنان گفت: تعداد زیاد متقاضیان برای ورود به این دانشگاه، سبب شده است که این دانشگاه بیشتر برای خود بازارگرمی کند و با گرفتن دو مرحله شهریه برای پیش ثبت نام و ثبت نام اصلی، به نوعی بازاری برای خود دست و پا کرده است.

‘جاهد جوکار’ دانشجوی دکتری زبان و ادبیات عرب نیز معتقد است دانشجویان ایرانی عمدتا در رشته هایی که زیرمجموعه علوم انسانی هستند، همچون ادبیات عرب، علوم سیاسی، روابط بین المللی و حقوق تحصیل می کنند زیرا این رشته ها را وزارت علوم، تحقیقات وفناوری ایران نیز تایید می کند.

جوکار بیشترین مشکلات دانشجویان ایرانی درلبنان را مسائل مالی عنوان کرد و گفت:عمده ترین مشکل برای دانشجویان نداشتن منابع درآمدی مستقل است زیرا طبق قوانین لبنان، دانشجویان خارجی حق کار در این کشور را ندارند و آنها به ناچار باید با پولی که از سوی خانواده فرستاده می شود گذران کنند.

وی گفت: مدت تحصیل در مقطع دکتری ۳تا ۵ سال است که از زمان تصویب نهایی موضوع پایان نامه آغاز می شود و دراین مدت دانشجو می تواند به صورت مکاتبه‌ای و اینترنتی بادانشگاه مربوطه در ارتباط باشد اما طبق قوانین وزارت علوم ایران، در مقطع دکتری حداقل ۲۷ماه از سه سال و در مقطع کارشناسی ارشد حداقل ۱۸ماه از دو سال، دانشجو باید در محل تحصیلش حضور داشته باشد تا مدرکی که اخذ می کند از سوی وزارت علوم ایران پذیرفته شود.

وی افزود:‌دانشجویی مثل من که برای عضویت در هیات علمی دانشگاه های ایران تلاش می کند،‌ می بایست مدت قانونی اعلام شده را در لبنان حضور داشته باشد تا مدرکش مورد قبول قرار گیرد.

این دانشجوی ایرانی درمورد تحصیل در دانشگاه آمریکایی لبنان گفت: هزینه این دانشگاه بیش از ۵ برابر سایر دانشگاه های لبنان است و بیشتر دانشجویان ایرانی که قصد زندگی در کشورهای اروپایی یا امریکایی را دارند، دراین دانشگاه تحصیل می کنند.

‘امین نجار’‌ دانشجوی دکتری فلسفه در دانشگاه سنت ژوزف معتقد است اطلاعاتی که به دانشجویان داوطلب تحصیل در کشورهای خارجی داده می‌شود، باید به روز باشد و یک ارگان دولتی مسوولیت این مهم را برعهده بگیرد.

وی افزود: پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری دارای اطلاعات کلی است و در برخی موارد به روز نیست که این امر به لحاظ مادی و معنوی زیان های بسیاری را بر دانشجو تحمیل می کند.

نجار گفت: مواردی پیش آمده که دانشجو بعداز یک سال تحصیل متوجه شده است که دانشگاه یا رشته، آن موردی نبوده که می خواسته و اطلاعات ناصحیح در باره آن داشته و ناچار است که دانشگاه یا رشته را تغییر دهد که سبب هدر رفتن یک سال از عمر و پولش می شود.

وی هم چنین از ارگان ها و موسسات دولتی در لبنان خواست اهمیت بیشتری به دانشجویان ایرانی بدهند چرا که این امر نه تنها سبب می‌شود که دانشجو با انگیزه بالاتری به کسب علم و دانش بپردازد بلکه تعهد بیشتری برای بازگشت به کشور و خدمت پیدا می کند.

**جای رایزن علمی در لبنان خالی است

شناسایی دقیق استعدادها و امکانات علمی موجود و ایجاد زمینه های لازم برای بهره‌برداری مناسب از آنها و برقراری همکاری علمی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی میهن اسلامی و همچنین در امر سرپرستی دانشجویان، تعامل و ارتباط نزدیک با دانشجویان ایرانی، اهتمام در رفع مشکلات آنها، رسیدگی به امور فرهنگی و آموزشی آنان و پیگیری امور اعزام دانشجویان و نیز انتقال مشکلات صنفی دانشجویان به مسئولان وزارت علوم از جمله وظایف رایزنی علمی است که جای آن در لبنان خالی است.

خبرنگار ایرنا در بیروت به دلیل نبود رایزن علمی ایران در لبنان به سراغ رایزن فرهنگی رفت و درمورد دانشجویان ایرانی در لبنان سوال کرد.

حجت الاسلام سیدمحمدحسین رییس زاده گفت: رایزنی فرهنگی همواره از انسجام برنامه های دانشجویان مسلمان حمایت و از تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لبنان پشتیبانی کرده است.

به گفته وی، این انجمن در روشنگری افکار دانشجویان غیر ایرانی درمورد شناختن هرچه بیشتر و بهتر جمهوری اسلامی ایران تاثیرگذار است.

رییس زاده تاکید کرد که اکثر دانشجویان ایرانی در لبنان را جوانان مومن، مذهبی و پایبند به نظام تشکیل می‌دهند و به دلیل شیعه بودن جمعی از جمعیت این کشور و قرابت فرهنگی و مذهبی ، لبنان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند.

**سفارت وظیفه رایزن علمی را انجام می دهد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: توجه به وضعیت دانشجویان ایرانی در لبنان در اولویت برنامه های ما قرار داشت که با برگزاری جلسات ماهانه‌ بیشتر مشکلات آنها برطرف شد.

‘غضفنر رکن آبادی’ افزود: بحث اقامت از مشکلات دیرینه دانشجویان بود که درحال حاضر این مشکل کلا برطرف شده و دانشجویان در کمتر از یک ماه مجوز اقامت می گیرند.

وی گفت: درمورد دختران دانشجو،‌تاکید شده که هیچکدام به دوایر دولتی لبنان مراجعه نکنند و تمامی مراحل کار توسط سفارت انجام می‌شود و درمورد پسران نیز هماهنگی های لازم صورت می گیرد تا آنان بتوانند در کمتر از یک ماه برای خود و خانواده‌هایشان مجوز اقامت بگیرند.

وی گفت: خلا نبود رایزن علمی درلبنان را با دادن مشورت های ضروری به دانشجویان و اقدام برای حل مشکلات و مسائل آنها تاحدودی پر کردیم، اما طبیعتا وجود فردی که تمام وقتش را صرف این مهم کند، بهتر است.

رکن آبادی افزود: در جلساتی که با مسوولان وزارت علوم داشتیم بر وجود یک رایزن علمی در لبنان برای تحت پوشش قرار دادن دانشجویان منطقه از جمله سوریه واردن تاکید کردیم که امیدوارم هرچه زودتر به نتیجه برسد.

منبع: عصر ایران

تحصیل در مقطع دکتری دانشجویان ایرانی در لبنان

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید