مشکلات ناشی از افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

رییس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد اعتبارات دانشگاه تخصیص نیافت، اظهار کرد: محدودیت‌های مالی کمر شکن دانشگاه، مدیریت آن را سخت کرده است.

دکتر محمدعلی زلفی‌گل تصریح کرد: با توجه به تورم بسیار شدید، توسعه بسیار جدی تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد دانشجویان اعتبارات دانشگاه در حدی است که عملا مدیریت در آن بسیار مشکل و سخت است.

وی ادامه داد: افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تجهیزات، آزمایشگاه و خوابگاه را طلب می‌کند که مقرر شده بود بر اساس ماده ۲۰ برنامه توسعه پنجم، بودجه دانشگاه به صورت سرانه دانشجویی پرداخت شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه، کارگاه‌ها و تجهیزات دانشگاه در شأن و منزلت اساتید و دانشجویان نیست، تصریح کرد: به طوری که یک نهضت تولید و تجهیز ملزومات آموزشی و پژوهشی در کشور ضروری است.

مشکلات افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

زلفی گل افزود: در حال حاضر شرکت‌های طرف قرارداد دانشگاه اعم از پخت و پز، ایاب و ذهاب، خدماتی، ادارات آب، برق، گاز، مخابرات در بحث تلفن و اینترنت مطالبات بسیار سنگینی از دانشگاه دارند، همچنین یارانه مواد غذایی از سوی صندوق رفاه حذف شده است.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه مطالبات بسیار زیادی از دانشگاه دارند، گفت: به گونه‌ای که اعضای هیات علمی سه ترم است حق‌التدریس، داوری پایان‌نامه، حق تالیفات، ماموریت‌ها و سایر مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کارکنان دانشگاه و شرکت‌های عمرانی نیز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند و فقط می‌توانیم بگوییم شرمنده‌ایم.

رییس دانشگاه بوعلی سینا افزود: امیدواریم دولت تدبیر و امید با تدبیر خود مشکلات دانشگاه‌ها را با متمم بودجه در سال ۹۲ و همچنین اصلاح بودجه دانشگاه‌ها در لایحه بودجه حل کند.

وی ادامه داد: جا دارد از دانشگاهیان صبور و موقعیت شنا و همچنین شرکت‌های طرف قرارداد دانشگاه و نهادها و سازمان‌های خدماتی نهایت تشکر و تقدیر را داشته باشم. اگر همراهی و همکاری‌های آنان نبود واقعا اداره خانواده بزرگ دانشگاه مقدور و میسر نبود.

اطلاعات دانشگاه از سایت ویکی پدیا:

دانشگاه بوعلی سینا در اسفند ۱۳۵۱ بر اساس معاهده مشترک دولت‌های ایران و فرانسه ساخته شد.

دانشگاه بوعلی دارای چهار مجتمع گسترش کشاورزی، علوم تندرستی، و علوم محیط زیست و علوم آموزشی بود. دانشگاه در سال ۱۳۵۳، با پذیرش دانشجو کار آکادمیک خود را آغاز نمود.

در حال حاضر دانشگاه دارای ۳۵۱ عضو هیات علمی تمام وقت، حدود ۱۴۰۰۰ دانشجو، ۳۷ گروه آموزشی با ۱۱۲ گرایش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد و در حدود ۵۰۰۰۰ دانشجو از دانشگاه دانش‌آموخته شده‌اند. این دانشگاه در سال 1392 رتبه یازدهم را در بین دانشگاه های جامع کسب کرده است. در دانشگاه بوعلی قرار شد که موزه ای به نام فرزانه ایرانی بوعلی سینا بنیان شود و کارهای این دانشمند در آن گردآوری و نگاهداری شود

رشته های معتبر

 • دپارتمان مهندسی مکانیک این دانشگاه دارای 15 استاد با مدرک دکتری می باشد که باعث شده است رشته مهندسی مکانیک این دانشگاه جزو بهترین ها در سطح کشور باشد.

پیشرفت های چشمگیر

پیشرفت های دانشگاه در سال های اخیر با سرعت زیادی همراه بوده به طوریکه طبق رتبه بندی اعلام شده وبومتریک دانشگاه بوعلی سینا طی چهار سال گذشته نزدیک به شش هزار رتبه در بین دانشگاه های جهان پیشرفت داشته است

دانشکده‌ها

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده هنر و معماری
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده پیرادامپزشکی
 • دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی نهاوند
 • دانشکده فنی تویسرکان
 • دانشکده فنی کبودرآهنگ
مشکلات ناشی از افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “مشکلات ناشی از افزایش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

 • دسامبر 4, 2014 at 10:23 ق.ظ
  Permalink

  ما مجبور هستیم تعداد پذیرش را بیشتر نماییم

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید