شرط دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هیچ داوطلبی با نمره کل صفر و یا منفی واجد شرایط دعوت به مصاحبه نیست، چرا که شرط لازم برای دعوت به مصاحبه دارا بودن نمره کل مثبت همانند شرایط اعلامی سازمان سنجش آموزش کشور است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی علوی فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص شرط دعوت به مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد گفت: هیچ داوطلبی با نمره کل صفر و یا منفی واجد شرایط دعوت به مصاحبه نیست، چرا که شرط لازم برای دعوت به مصاحبه دارا بودن نمره کل مثبت همانند شرایط اعلامی سازمان سنجش آموزش کشور است.

وی افزود: یکسری مطالب توسط برخی مطرح می شود که همه داوطلبان در یک رشته به مصاحبه دعوت شده‌اند. این در حالیست که براساس الزام کسب نمره حدنصاب علمی، ظرفیت تعدادی از رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع دکتری به دلیل اینکه هیچکدام از داوطلبان حدنصاب لازم را کسب نکرده‌اند، خالی مانده است و کسی در این رشته‌ها دعوت به مصاحبه نشده است.

علوی‌فاضل درخصوص اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری سال 95 دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد برای رعایت حقوق داوطلبان و ایجاد شرایط مساوی برای مصاحبه شوندگان کارنامه نهایی را که حاصل جمع نمره کتبی و مصاحبه داوطلب است پس از انجام مصاحبه در اختیار آنها قرار خواهد داد

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص عدم انتشار کارنامه داوطلبان برخلاف رویه سال‌های گذشته، گفت: نتیجه نهایی پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه آزاد حاصل 75درصد نمره آزمون کتبی و 25درصد نمره سوابق علمی و پژوهشی و مصاحبه است، بنابراین یکی از عواملی که می‌تواند باعث تضییع حقوق داوطلبان در مرحله مصاحبه شود، اطلاع مصاحبه کنندگان و حتی سایر داوطلبان از نمره کل و رتبه مصاحبه شونده است.

وی گفت:بر این اساس این آگاهی نوعی پیشداوری درخصوص سطح علمی مصاحبه شونده و حتی نتیجه نهایی ایجاد می کند که می تواند مصاحبه فرد و در نتیجه نمره نهایی او را تحت تاثیر قرار دهد. لذا برای ایجاد شرایط برابر و رعایت عدالت در مرحله مصاحبه، دانشگاه آزاد انتشار کارنامه نهایی را که حاصل نمره آزمون کتبی و مصاحبه است را به پس از برگزاری مصاحبه موکول کرده است

علوی فاضل ادامه داد: به عنوان مثال فردی با اتکا به نمره کتبی بالا بدون احساس نیاز به آمادگی علمی در مصاحبه شرکت می‌کند و بدیهی است که در مصاحبه نمره مناسبی کسب نکند و انتظار دارد صرفاً براساس نمره کتبی بالا، پذیرش نهائی شود و برعکس فردی با نمره کتبی کمتر ولی با دارا بودن سوابق پژوهشی و آمادگی کامل علمی در مصاحبه شرکت می کند اما به دلیل نمره کتبی پایین‌تر، نگاه مثبتی به توان علمی داوطلبان در مصاحبه نشده و ممکن است شایستگی های او نادیده گرفته شود.

سخنگوی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه هر چند مصاحبه 25درصد نمره نهایی را تشکیل می‌دهد ولی به دلیل رقابت بالا و نزدیکی نمرات کتبی، از اهمیت و تاثیرگذاری بالایی در نتیجه نهایی داوطلبان برخوردار است، گفت: اعلام نمره و رتبه کتبی، قبل از مصاحبه می‌تواند باعث تأثیر در اعتماد به نفس فرد و حتی نظر گروه مصاحبه کننده شود. اعتراضات داوطلبان در سالهای گذشته و تقاضاهای مکرر آنها مبنی بر انجام مصاحبه مجدد و نیز نتایج نهایی پذیرفته شدگان در سالهای گذشته نشان می دهد که بهترین شرایط مصاحبه وقتی است که داوطلبان بدون پیش داوری و در شرایط یکسان در جلسه مصاحبه حضور یابد.

*کارنامه مردودین دوشنبه منتشر می‌شود

وی در خصوص دلایل تأخیر در انتشار کارنامه مردودین، گفت: به دلیل تراکم کار برای برنامه‌ریزی انجام مصاحبه های دوره دکتری پیش از آغاز ماه مبارک رمضان و همچنین برگزاری آزمون کارشناسی ارشد از فردا به مدت سه روز که فشار کاری فراوانی بر مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد وارد می‌کند، کارنامه های صادر شده برای داوطلبان مردودی بعد از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد از روز دوشنبه دهم خردادماه از طریق سامانه azmoon.com اعلام خواهد شد.

علوی‌فاضل در خصوص تفاوت‌های اعلام نتایج امسال کنکور دکتری تخصصی دانشگاه آزاد نسبت به سال گذشته و اینکه آیا ظرفیت دعوت به مصاحبه در آزمون امسال افزایش یافته است، گفت: آزمون دکتری سال 95 دو تفاوت از نظر رشته گرایش های امتحانی نسبت به سال 94 داشت؛ نخست اینکه براساس مصوبات وزارت علوم، تعدادی گرایش جدید در دوره دکتری تخصصی به مجموعه گرایش های موجود اضافه شد که این گرایش ها در شورای برنامه ریزی آموزشی دانشگاه مطرح و نسبت به اعمال گرایش های جدید در رشته های موجود در دفترچه آزمون براساس توان و ظرفیت علمی هر واحد اقدام شد. بنابراین تنوع بیشتری در گرایش های مقطع دکتری در سال 95 نسبت به سال گذشته ایجاد شد.

سخنگوی دانشگاه آزاد ادامه داد: از سوی دیگر برای نخستین بار آزمون دکتری تخصصی سال 95 دانشگاه آزاد به صورت مجموعه‌ای برگزار شد. به این معنی که گرایش‌های مختلف مرتبط با یک مجموعه امتحانی، با ضرایب دروس متفاوت متناسب با گرایش های آن مجموعه در دفترچه آزمون قرار گرفت، به عنوان مثال در گروه مهندسی برق که دارای چندین گرایش است، در سال گذشته برای هر رشته / گرایش دعوت به مصاحبه به صورت جداگانه انجام شد در حالی که در آزمون امسال دعوت به مصاحبه برای همه گرایش های مهندسی برق در یک مجموعه صورت گرفت.

وی گفت: این تغییرات در نحوه برگزاری آزمون دکتری موجب شد اینگونه تصور شود که تعداد زیادی برای مصاحبه در هر رشته دعوت شده‌اند، بنابراین بدون توجه به این دو تغییر، افزایش تعداد دعوت به مصاحبه شدگان در مجموعه ها مورد توجه قرار گرفته است.

علوی فاضل با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد براساس مجوز شورای گسترش وزارت علوم، نهایتا در هر رشته / گرایش 7 نفر می پذیرد، تصریح کرد: البته با توجه به افت تعداد ثبت نام شوندگان پس از اعلام نتایج نهایی ، مطابق عرف حداقل دوبرابر این تعداد در هر رشته / گرایش به مصاحبه دعوت می شوند.

سخنگوی دانشگاه آزاد به دلایل افت ثبت نام کنندگان پس از پذیرش نهایی اشاره کرد و افزود: اغلب داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی همزمان داوطلب پذیرش در دانشگاه های دیگر نیز هستند. بنابراین اگر یک فرد همزمان علاوه بر دانشگاه آزاد اسلامی در دانشگاه های دولتی هم پذیرفته شود، به دلیل عدم پرداخت شهریه در دانشگاه دولتی، اولویت انتخابی آنها در آن دانشگاه هاست.

وی افزود: بنابراین براساس تجربه سالیان گذشته، افتی بین 50 تا 60درصد پذیرفته شدگان در زمان ثبت نام نهایی در دانشگاه آزاد اسلامی داریم که لازم است این افت در ظرفیت های پذیرش دانشگاه لحاظ شود ولی در هر حال ظرفیت هر کلاس متناسب با ضوابط آموزش عالی خواهد بود که این موضوع هم به واحدهای دانشگاهی نه تنها طی بخشنامه‌ای ابلاغ شده است بلکه با جدیت هم نظارت می شود.

سخنگوی دانشگاه آزاد با اشاره به سیاست توسعه کیفی دانشگاه آزاد ، گفت: جذب اعضای هیات علمی جدید با مدرک دکتری، ارتقای اعضای هیات علمی فعلی و توسعه تحصیلات تکمیلی در اقصی نقاط کشور که باعث بومی گزینی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد شده است، در دستور کار قرار گرفته است و همین امر اقبال بیشتر دانشجویان به دوره های مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد را افزایش داده و امکان ادامه تحصیل در داخل کشور را تا عالی ترین سطوح آموزش عالی فراهم کرده که علاوه بر اثرات علمی و آموزشی و فرهنگی، نویدبخش جهش پژوهشی و فناوری کشور و تربیت نیروی انسانی موردنیاز فعالیت های دانش بنیان در راستای اقتصاد مقاومتی است.

 

شرط دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

مطالب پیشنهادی دیگر :

4 thoughts on “شرط دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

 • ژوئن 1, 2016 at 8:10 ب.ظ
  Permalink

  خوش بحال آقازاده ها و پارتی دارا تا کجا بهشون حال میدن..

  Reply
 • ژوئن 1, 2016 at 1:15 ق.ظ
  Permalink

  این کار صرفا جهت پارتی بازی….

  Reply
 • ژوئن 1, 2016 at 1:13 ق.ظ
  Permalink

  این کار فقط عوام فریبی و دست کاری د ر کارنامه ها جهت پارتی بازی و پذیرش آقازاده ها می باشد. دروغ گویی به این آشکاری نوبره.. کارنامه فقط برای خود شخص قابل دست یابی است لذا دلیلی نداره که اون فرد رو از داشتنش محروم کنید و بستگان و اقوام خود را جایگزین کنید… این چه بی عدالتی و ناجوانمردی است که می کنید…

  Reply
 • می 28, 2016 at 3:09 ب.ظ
  Permalink

  حرف دروغ – علوی فاضل تا کی می خواهی با دروغات سر مردم کلاه بزاری
  کلاس درس روش تحقیق در دهاقان 50 دانشجو داشته برادر

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید