مصاحبه : دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند

 دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند

شرکت‌هایی که پایان‌نامه و مقاله به شما می‌فروشند در خیابان‌های اطراف دانشگاه‌های بزرگ و همین طور در فضای مجازی به سادگی قابل دسترس هستند.

یکی از این شرکت‌ها که نام یکی از دانشگاه‌های بزرگ را هم در قسمتی از عنوانش برای خود درج کرده، چند ساعتی درگیر یک پایان‌نامه خیالی بود. پایان‌نامه‌یی که ما سفارش داده بودیم تا از چند و چون روال کار این شرکت باخبر شویم. تلفن گویا تلاش دارد گستردگی دفتر و دستک شرکت را تصویر ‌کند. عدد یک برای ارتباط با دپارتمان مقاله، عدد دو برای دپارتمان پایان‌نامه، عدد سه برای دپارتمان ترجمه و عدد چهار برای دپارتمان چاپ کتاب.

شرکتی با چهار دپارتمان لابد پر از متخصص و کارشناس است که آماده پاسخگویی به درخواست شما هستند و البته آماده فراهم کردن زمینه ارتقای شما در دانشگاه. گرچه اگر کسی کنجکاوی به خرج بدهد و ارتباط را با دو دپارتمان برقرار کند، می‌بیند که تلفن هر دو بخش را همان یک نفر پاسخ می‌دهد. با فشار دادن عدد دو وارد دپارتمان پایان‌نامه می‌شویم. کارشناسان در هر شاخه‌یی (فنی، علوم انسانی و…) که بخواهیم آماده نگارش پایان‌نامه برای ما هستند.

شاخه مد نظر را که انتخاب می‌کنیم به خانم منشی شرکت می‌رسیم که با سلام و احوالپرسی گرمی به استقبال تماس‌گیرنده آمده. قرار نیست پاسخگوی پرسش‌های یک روزنامه‌نگار باشد، پس از راه دیگری وارد می‌شویم؛ و در جایگاه یک دانشجو.

برای پایان‌نامه مزاحمتون شدم. رشته من روان‌شناسی است و پایان‌نامه ارشد باید بنویسم. اصلا فرصت نداشتم به موضوع فکر کنم. می‌خواستم موضوع را هم شما پیشنهاد بدهید.
گرایشتان را بفرمایید.

گرایشم بالینی است.
پس شما الان یک موضوع پیشنهادی می‌خواهید و اینکه یک پروپوزال برای‌تان نگارش شود. ببینید در موسسه ما پیشنهاد موضوع رایگان است. هزینه نگارش پروپوزال 100هزار تومان است. شما 90 هزار تومان مبلغ اولیه را واریز می‌کنید. کارتان که شروع شد پیش استادتان می‌برید، اگر تایید شد ادامه کار انجام می‌شود، اگر نشد یک پروپوزال دیگر به شما می‌دهیم.

موضوع را چه کسی پیشنهاد می‌دهد؟
ما از متخصصانی که رشته‌شان روانشناسی بالینی است استفاده می‌کنیم. آنها موضوع را تعیین می‌کنند و بعد خودشان برای‌تان نگارش می‌کنند.

مصاحبه : دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند
مصاحبه : دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند

دانشجو هستند یا استاد؟
همه جوره داریم. معمولا بیشتر فارغ‌التحصیلان دکترا و ارشد هستند.

پس به موضوع مسلط هستند؟
بله. پایان‌نامه زیاد کار کرده‌اند.

من می‌توانم بخواهم که کارم را حتما یک استاد معتبر انجام بدهد؟
باید یک سرچی بکنم و ببینم که برای رشته شما استاد داریم یا نه.

کلا تا آخر کار چقدر باید هزینه کنم؟
الان نمی‌توانم نظر قطعی بدهم. متخصص بررسی می‌کند که چقدر منابع کارتان در دسترس هست و به چه میزان وقت و انرژی می‌برد و آن موقع تعیین قیمت می‌شود. اما در کل برای علوم انسانی رنج قیمت از 800-700هزار تومان هست تا دو میلیون و خرده‌یی.

با کسی که قرار است کار را انجام دهد می‌توانم ملاقات حضوری داشته باشم؟
ایشان در موسسه نیستند. یک دکتر بالینی پیدا کردم که کارتان را قبول می‌کند. بعد از آن می‌توانم هماهنگ کنم که با ایشان تلفنی صحبت کنید.

در سایت‌تان نوشته بودید که در مورد اینکه کار چه طور انجام شده آموزش می‌دهید تا روند کار را بدانیم؟
بله. توضیحات به شما داده می‌شود که برای دفاع مشکلی نداشته باشید. معمولا این کار تلفنی انجام می‌شود چون بعضی استادان شهرستانی هستند و اینجا نیستند. اما اگر خیلی ضروری بود که حضوری ببینید می‌توانید تشریف بیاورید توضیح بدهیم.

اگر کار میدانی هم لازم باشد ایشان انجام می‌دهد؟
باید بپرسم اگر قبول کنند مساله‌یی نیست. شاید قبول نکنند.

من کمی نگرانم از بابت اینکه متوجه شوند کار را خودم انجام نداده‌ام؟
شما هر مقاله‌یی که مدنظرتان است به آن ارجاع داده شود ارسال کنید به ما. هر نکته‌یی که هست بفرمایید در کار درج شود که مشخص باشد کار مال خودتان است.

چند دقیقه بعد کنفرانس تلفنی برقرار می‌شود. آقای الف دانشجوی دکترا روی خط است. از او می‌پرسیم:

موضوع پیشنهادی شما چیست؟
شما فیلد خاصی اگر در نظر دارید بفرمایید که بر اساس آن بگویم.

فکر می‌کنم در حوزه کودکان موضوعات جالب‌تری باشد.
آهان… اگر به کودکان استثنایی علاقه دارید کار کمی سخت‌تر می‌شود. مثلا برای کودکان اوتیسم اگر کار کنید باید کیس استادی (مطالعه موردی) انجام بدهید که خیلی کار می‌برد و ممکن است برای پایان‌نامه ارشد از شما قبول نکنند. به نظر من شما می‌توانید در حوزه‌های نقاشی درمانی و شعر درمانی کار کنید. بازی درمانی هم هست که کمی سخت‌تر است.

بله نقاشی درمانی خوب است.
من سرچ می‌کنم با توجه به پیشینه کارهایی که انجام شده فردا موضوعی پیشنهاد می‌کنم و هر وقت اوکی بدهید ظرف یک هفته پروپوزال حاضر می‌شود.

بیش از این نباید وقت آقای دکتر را گرفت. مسوول موسسه مکالمه با آقای الف را تمام می‌کند و خودش روی خط می‌آید:

برای شروع کار شما 90 هزار تومان به حساب من می‌ریزید و از فردا استارت زده می‌شود.

با تمام شدن مکالمه در عرض چند دقیقه تنها 90هزار تومان با اولین مرحله نگارش پایان‌نامه فاصله داریم. بعد از آن می‌ماند تایید استاد مربوطه و ادامه کار در موسسه‌یی که با کمی هزینه زحمت را از روی دوش‌مان برم

لایحه مقابله با پایان نامه های تقلبی روی میز دولت

تهران- ایرنا- معاون پارلمانی و حقوقی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از تدوین لایحه مقابله با پایان نامه های تقلبی خبر داد و گفت: این لایحه 31 تیرماه تقدیم معاون اول رییس جمهوری شده و هم اکنون در کمیسیون های دولت در دست بررسی است

سعدالله نصیری قیداری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا افزود: در بحث پایان نامه های تقلبی و جعلی دو بخش مصرف کننده و تولید کننده داریم.

وی دانشجویان متخلف را مصرف کننده پایان نامه های تقلبی و شرکت ها، افراد و موسسات را تولید کننده این پایان نامه ها عنوان کرد و گفت: دانشجویان متخلف در درون آموزش عالی و تولیدکنندگان در بیرون از آموزش عالی هستند.

معاون وزیرعلوم درباره نحوه برخورد با دانشجویان متخلف نیز توضیح داد: کمیته های انضباطی درون دانشگاه ها می توانند با این دانشجویان و همچنین استادانی که نظارت لازم را در زمان ارائه پایان نامه های نمی کنند، برخورد کنند.

به گزارش ایرنا ، سه شنبه هفته گذشته، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از آنچه که تحت عنوان «پایان نامه فروشی» و یا «کپی برداری متون علمی» از آن یاد می شود، گفته بود: شان علمی کشور به هیچ وجه نباید زیر علامت سوال قرار گیرد و لذا دستگاه های مرتبط باید برای مقابله با این گونه اقدامات فعال شوند.

قیداری مشکل اصلی درباره پایان نامه های تقلبی را متوجه بیرون از آموزش عالی و شرکت ها، افراد و موسساتی دانست و گفت: آنها با درج آگهی و تبلیغات مشغول این کار هستند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد پایان نامه فروشی نوعی از سرقت علمی و تخلف است که باید با آن برخورد شود.

معاون پارلمانی وزیر علوم ابراز امیدواری کرد لایحه مقابله با پایان نامه های تقلبی هرچه سریع تر در کمیسیون های مربوطه دولت بررسی و برای تبدیل شدن به قانون به مجلس شورای اسلامی فرستاده شود.

مصاحبه : دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند

مطالب پیشنهادی دیگر :

5 thoughts on “مصاحبه : دکتر‌هایی که پایان‌نامه می‌نویسند

 • دسامبر 6, 2014 at 3:28 ب.ظ
  Permalink

  کاملا با نظرات همه موافقم خصوصا با نظر ناشناس ، راست میگن چه خبر هست که فقط به فکر افزایش کمیت هستند و اساتید هم به دانشجو میگند پایان نامه بده برو قید جواب ندادن کارت رو بزن. الان دانشگاه دولتی بدتر از آزاد است خصوصا که شبانه هم میگیرند در حالی که کار نیست میخوان با افزایش ظرفیت سر جوانها رو گرم کنند تا سر درخوندن پیر بشند و دیگه ادعا نکنند جوانیم و بیکار اون وقت خود کارمندان دولت با مدرک کاردانی کارمند میشند بعد راحت مدرک دکترا میگیرند و میشند مسول و رییس. حلا ما هی درس بخونیم و عینکی بشیم.

  Reply
 • نوامبر 19, 2014 at 6:37 ب.ظ
  Permalink

  وقتی دانشگاه آزاد در یک گرایش خاص عمران و دریک واحد نیمه بزرگ بدون کنکور 150 دانشجو میگیرد، فکر میکنید اشکال از دانشجویان بیکار دکتری می باشد یا از مدیران دانشگاهی خودتان!؟؟این کسان را محاکمه نکنید و مدیران خودتان را به چالش بکشید که چگونه فله ای دانشجو میگیرند؟آیا تخلف انان از پایاننامه نویسی کمتر است که فقط به فکر سوددهی وکمیت دانشگاهشان هستند؟

  Reply
 • نوامبر 18, 2014 at 10:37 ق.ظ
  Permalink

  آقایان بالا دستی نشستن و فقط لایحه می دن بیرون یکی نیست بهشون بگه وقتی شما به فکر جوان ها نیستید معلومه که باید خودشون نون دربیارن آقا محمد با نظرت کاملا موافقم.

  Reply
 • نوامبر 17, 2014 at 4:46 ب.ظ
  Permalink

  سلام
  در قبول کردن اینکه مسئله پایان نامه نویسی رواج پیدا کرده و کار اشتباهی هست، اصلا شکی وجود ندارد، و اینکه این افراد نویسنده پایان نامه حداقل نیمچه تخصصی در رشته و زمینه خودشان دارند که می توانند پایان نامه نگارش کنند یک امر معلوم است. پس برای حل معضل به جای اینکه به ظاهر مسئله بپردازیم بهتر است به اصل مطلب و ضعف سیاستهای دولت که باعث این امر شده بپردازیم. به جای اینکه برای این افراد و نویسنده ها اشتغال ایجاد کنیم، بجای اینکه از این نیروهای انسانی در صنعت استفاده کنیم، به حال خود رها کرده ایم، معلوم است هرکسی در سن 25 یا بیشتر برای امرار معاش هم که شده مجبور است به نحوی به فکر گذران زندگی و کسب پول باشد، و زمانی که بستر برای اشتغال نیست مجبور است به این راه کشیده شود، من 99 درصد افرادی که پایان نامه نگارش میکنند را مقصر نمیدانم، مقصر کسانی هستند که برای این طیف افراد در حد تحصیلات و تخصص و آموخته هایشان ایجاد اشتغال نکرده اند.

  Reply
 • نوامبر 17, 2014 at 1:57 ب.ظ
  Permalink

  ای بابا
  شما برای فارغ التحصیل دکترا و کارشناسی ارشد اشتغال ایجاد کنید، این تخلفات ریز و درشت خود به خود حل می شوند.
  به هر حال وقتی فردی 30-35 سال دارد و 20-25 سال برای درس زحمت کشیده، نمی توان از او انتظار داشت که همچنان پول توجیبی اش را از پدر بازنشسته اش بگیرد و تقوا پیشه کند !!!!
  تازه اگر پدری و یک حقوق بازنشستگی بخور و نمیر، درکار باشد!!!!

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید