مهارت‌های درس خواندن : استفاده از اختصارها

مهارت‌های درس خواندن : استفاده از اختصارها در مطالعه
 

همه افرادی که سودای در دست داشتن مدارک آکادمیک را در سر می‌پرورانند، با هزار امید و آرزو راهی دانشگاه می‌شوند و می‌خواهند برای خودشان فرد مهمی شوند. بعضی‌ها دل‌خوش به لقب‌هایی هستند که انتظارشان را می‌کشند و این القاب را هدف خود قرار داده‌اند.

آنان  با رویای مهندس یا دکتر شدن، راه دانشگاه را پیش می‌گیرند. بعضی دیگر اما کاری به اسم و رسم ندارند بلکه‌ درآمدزایی بالا در آینده را هدف اصلی قرار می‌دهند.

هدف از تحصیل در دانشگاه و مراکز آموزشی هر چه باشد، دغدغه اصلی همه دانشجویان خواندن مباحث درسی در طول زمان تحصیل است که دردی مشترک به حساب می‌آید. معمولا روال به این قرار است که هر دانشجویی سبک و سیاق خاص خود را برای درس خواندن دارد و سعی می‌کند از روش مورد علاقه خود استفاده کند. یکی از روش‌هایی که دانشجویان بسیار از آن استفاده می‌کنند، به کار بردن اختصارهاست. این شیوه معمولا گونه‌های گوناگونی دارد؛ بعضی برای حفظ کردن جملاتی که چند مورد متفاوت دارند، ابتدای هر کدام از آنها را به یکدیگر می‌چسبانند و کلمه جدیدی می‌سازند.

این افراد با به خاطر سپردن آن کلمه، هر بار که در مورد آن موضوع سوال می‌شود، ابتدای هر جمله‌ یا کلمه‌ای که باید بگویند را از روی کلمه مربوطه تشخیص می‌دهند و آن را به خاطر می‌آورند. بعضی دیگر روی کاغذ موضوع مشخصی را می‌نویسند و موارد مختلف را با خط‌هایی که از آن بیرون می‌کشند معلوم می‌کنند. بعد از آن زیر هر کدام از خط‌ها یک کلمه نشانه در مورد توضیحی که باید بدهند، می‌نویسند. مشاوران این روش را معمولا با نمودار درختی می‌شناسند. در این روش کلمه اصلی مرکز درخت است و هر کدام از موارد که از آن بیرون زده می‌شود شاخه‌های آن.

راه دیگر استفاده از نمودار عنکبوتی است. در این روش هم سوژه اصلی در مرکز قرار می‌گیرد و بقیه موارد با استفاده از خط‌هایی به نقطه وسط مرتبط می‌شوند. به این ترتیب بین موارد مرتبط با موضوع نموداری رسم می‌شود که با یکدیگر ارتباط داشته و فرمی عنکبوتی دارد. مخالفان و موافقان استفاده از این روش بسیار زیادند و هر کدام نظر مخصوص به خود را دارند.

بعضی به این باورند که به خاطر سپردن همان اختصارها هم برای خودش داستانی دارد و به سادگی صورت نمی‌گیرد.

موافقان اما معتقدند حفظ کردن یک کلمه که گویایی چند مورد مختلف بوده و زیرشاخه‌های زیادی در خود دارد، به مراتب راحت‌تر است و می‌تواند بسیار کارساز باشد. اگر نظر موافقان و مخالفان را کنار بگذاریم، بسیاری از دانشجویان این روزها از شیوه اختصارنویسی استفاده می‌کنند و این روش را بسیار قبول دارند.

مساله بسیار مهمی که در مورد استفاده از این روش وجود دارد آن است که دقت شود کلمه‌‌ای که برای نشان اختصار استفاده می‌شود باید به‌گونه‌ای باشد که به راحتی در ذهن بماند و خودش بار سنگینی به حافظه اضافه نکند.

مهارت‌های درس خواندن : استفاده از اختصارها

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید