میرزاده: با ظرفیت سازی صحیح می‌توان جلوی خروج داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری را گرفت

جلسه هیات امنای استان قزوین به منظور بررسی و تصویب بودجه سال 94 با حضور حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاون رییس جمهور علی اکبر صالحی، استاندار قزوین، معاونین دانشگاه آزاد، اعضای هیئت امنای استان و سایر مسئولین برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، در این جلسه بودجه استان قزوین از حیث درآمد 159 میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف 200 میلیارد تومان به تصویب رسید با اصلاحاتی در بخش درآمدی از جمله جلب کمک های مردمی و همچنین فعالیت های دانش بنیان و از حیث هزینه ای با رویکرد مدیریت هزینه نظیر اصلاح بودجه پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی به تصویب رسید.

برنامه اصلاحی استان نیز با تمرکز بر ارتقای کیفیت و تعالی واحدهای دانشگاهی مستقر در استان و شرکت های دانش بنیان، تجاری سازی تحقیقات، طرح های فرهنگی ماندگار، تامین منابع خارج از شهریه و ساخت پارک علم وفناوری با اصلاحاتی به تصویب رسید.

همچنین مقرر شد در کمیسیون دائمی این استان ها اصلاحات مورد توجه قرار گیرد و نسخه نهایی به معاونت برنامه ریزی ارسال شود.

گفتنی است، در این جلسه حسابرس، خزانه  دار، اعضای کمیسیون دائمی و بخشی از اعضای کمیسیون نظارت هر دو استان به تایید رسید.

شایان ذکر است در این جلسه با پیشنهاد استاندار قزوین پیشنهاد تاسیس شهرک تحقیقاتی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب رسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیات امنای استان قزوین با بیان اینکه  هیات های امنای استانی در سراسر کشور تشکیل شده است، گفت: در حال حاضر 496 نفر عضو هیات امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی هستند و در این مجموعه با ما همکاری می کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مجموعه هیات امناهای اسلامی شامل دانشمندان، فرهیختان، علما، صاحب نظران و مدیران سطح بالای استانی است. هیات امناها به هیچ عنوان جنبه تشریفاتی نداشتته و در تمام زمینه های دانشگاه دخیل هستند.

وی خاطر نشان کرد: هیات امناهای استانی حالت تمرکز گرایی تصمیمات مرکزی را از بین برده و باعث تمرکز زدایی شده اند و بیشتر امورات در استان ها توسط هیات مناها انجام می شود.

وی با اشاره به شاخص های عملکردی در رابطه با انتصاب روسای واحد ها گفت: انتخاب روسای واحد ها باید کمیسیون های نظار ت بر آن توجه کنند که یکی از آن بحث ها اجرای سیاست های دانشگاه، در خصوص توسعه تحصیلات تکمیلی، جذب استاد، جذب دانشجو در همه مقاطع، اجرای برنامه های دانشگاه ، وصول در آمده های غیر از شهریه و اجرای طرح های فرهنگی ماندگار، ایجاد مراکز رشد، توسعه شرکت های دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه این شاخص ها، شاخص های جدیدی هستند که در برنامه مصوب هیات موسس در سال 88 وجود نداشت گفت: این شاخص ها با توجه به مسائل به وجود آمده در دانشگاه آزاد تعریف شده است.

میرزاده عنوان داشت:  هر سال یک گزارش رتبه بندی و کارایی به هیات موسس گزارش می کنیم.

میرزاده با اشاره به مشارکت مردم در ساخت و تامین بودجه دانشگاه ها افزود: وابستگی شهریه  در بودجه 99 درصد بوده است و با توجه که وضیعت کشور در کاهش رشد جمعیت جوان کشور 500 هزار صندلی خالی در کارشناسی و کاردانی وجود دارد.

وی افزود: بیان این مطلب در حالی است که وابستگی دانشگاه های پیشرفته جهان به شهریه 25 درصد است. ما هم در همین راستا به این نتیجه رسیدیم که سالی 10 تا 12 درصد از این وابستگی را کم کنیم و این میزان را به 90 درصد رساندیم و قصد داریم این مقدار را تا سال 96 به 60 درصد برسانیم.

او افزود: به همین دلیل روی کمک های مردمی، فروش اموال مازاد، اجرای طرح های ماندگار، اجرای طرح های دانش بنیان و اقتصادی اقداماتی را انجام داده ایم.

میرزاده در ادامه با اشاره به فعالیت گسترده دانشگاه آزاد اسلامی در تحصیلات تکمیلی افزود: مانند اوایل انقلاب که خیل عظیمی از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه ها پشت در کنکور مانده بودند. حالا هم 8 درصد در دکتری و 26 درصد در ارشد را جذب کرده ایم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: وزارت علوم در سال 91 اعلام کرده است که 50 هزار پرونده برای خروج از کشور تشکیل شده است.

او افزود: باید ظرفیت سازی شود و دانشگاه ها با کمک های مردمی به سمت آباد شدن برود.

میرزاده عنوان داشت: برنامه های دانشگاه آزاد اول کاهش وابستگی به شهریه، دوم درآمد از اقدامات غیر شهریه در کنار افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی است. زیرا با ظرفیت سازی صحیح می‌توان جلوی خروج داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری را گرفت.

میرزاده در ادامه گفت: 340 هزار نفر متقاضی دکتری داشته ایم که در حدود 22 هزار نفر آن جذب شده اند و حدود 320 هزار نفر پشت کنکور مانده اند و باید با ظرفیت افزایی، جذب استاد و تجهیز کارگاه های خود بتوانیم دانشجویان بیشتری جذب کنیم.

میرزاده: با ظرفیت سازی صحیح می‌توان جلوی خروج داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری را گرفت

مطالب پیشنهادی دیگر :

Tagged on:

One thought on “میرزاده: با ظرفیت سازی صحیح می‌توان جلوی خروج داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری را گرفت

  • ژوئن 29, 2016 at 5:18 ق.ظ
    Permalink

    سطح علمی رو نابود نکنید

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید