نخبه‌ها زیر پرچم ! نگاهی به تحولات در تسهیلات سربازی نخبگان

نگاهی به تحولات رخ‌داده در تسهیلات سربازی نخبگان
نخبه‌ها زیر پرچم
نویسنده : فاطمه رجبی

سربازی گاهی برای خیلی از پسرها مخصوصا آنهایی که برای تمام روزهای زندگی‌شان برنامه مشخصی دارند، دردسرساز می‌شود. قاعدتا بچه درس‌خوان‌ها جزء همین دسته محسوب می‌شوند و حاضرند برای اینکه این دو سال از هدف خود دور نشوند تمام تلاش‌شان را بکنند. البته سازمان نظام وظیفه هیچ استثنایی قائل نیست و خیلی خودش را درگیر برنامه افراد برای روزهای زندگی‌شان نمی‌کند. با این حال چند سالی است که راه‌حلی پیش پای بچه درس‌خوان‌ها گذاشته، برای اینکه مدت کمتری خدمت کنند و همین مدت کم را هم مشغول کار مورد علاقه‌شان یعنی پژوهش باشند.

دانشجوهایی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند که نخبه محسوب شوند، البته تایید خود و خانواده‌شان برای استفاده از تسهیلات نخبگی کافی نیست بلکه این امتیازها حاصل تلاش و رایزنی‌های بنیاد ملی نخبگان با سازمان نظام‌وظیفه است و دانشجویان برای اینکه بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند از آنها استفاده کنند باید تایید این بنیاد را داشته باشند. بنیاد هم برای تایید نخبگی افراد شروطی گذاشته است، شرط‌هایی که معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان به تازگی خبر از اعمال تغییراتی در آنها داده است. اغلب خبرگزاری‌ها حرف‌های غلامعلی منتظر را با تیتر «سربازی نخبگان نصف شد» منتشر کردند اما بسیاری از آنها فراموش کردند که این بخش حرف‌های او اصلا تازگی نداشته بلکه شروط تسهیلات نظام‌وظیفه نخبگان مساله‌ای بوده که تغییر کرده است.

یکی از اصلی‌ترین تغییراتی که از امسال شاهدش خواهیم بود این است که دیگر قرار نیست فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی از تسهیلات نخبگی استفاده کنند و از این به بعد فقط نخبه‌های دارای مدرک کارشناسی‌ارشد یا دکتری برای سربازی پژوهشی- تحقیقاتی به نظام‌وظیفه معرفی می‌شوند. البته فکر نکنید که تمام حرف‌های معاون بنیاد ملی نخبگان ناراحت‌کننده بوده است چون او خبرهای خوبی هم داده مثل اینکه قرار است ظرفیت استفاده از طرح سربازی نخبگان بیشتر شود، این حرف یعنی دست بنیاد برای معرفی افراد به‌عنوان نخبه بازتر خواهد بود.
از طرفی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور هم حرف‌های امیدوار‌کننده منتظری را تکمیل کرده و گفته است: «شرایط خدمت سربازی برای نخبگان راحت‌تر می‌شود. آیین‌نامه ارائه تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به‌طور کامل تا پایان سال تغییر می‌کند، بخشی از این آیین‌نامه‌ها از ابتدای مهرماه تغییر کرده و در حال اجراست و بخشی دیگر نیز در دست بررسی و تغییر است.» قسمت بهتر حرف‌های سورنا ستاری مربوط به احتمال حذف شرط معدل برای احراز نخبگی است: «نوع رویکرد ما در بنیاد در حال تغییر است؛ شرط معدل یکی از مفاد آیین‌نامه فعلی بنیاد است که تا آخر سال بسیاری از این آیین‌نامه‌ها اصلاح می‌شود.» جالب این است که حرف‌های مطرح‌شده درباره شرایط سربازی نخبگان واکنش مسئولان سازمان نظام‌وظیفه را هم به دنبال داشته است، به‌عنوان مثال جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح دو روز بعد از انتشار خبرهای جدید مربوط به کسر خدمت نخبه‌ها اعلام کرد: «در بحث اخبار و موضوعات مرتبط با سربازی نظیر بخشش‌ها، آیین‌نامه‌ها و قوانین جدید و… تنها مرجع رسمی اطلاع‌رسانی و تصمیم‌گیری ستادکل نیروهای مسلح است، بنابراین خواسته ما این است که افراد غیرمسئول از بیان مطالبی که ممکن است با قوانین سربازی چندان سنخیتی نداشته باشد، خودداری کنند.»
جدا از این هشدار محکم، بقیه حرف‌های سردار موسی کمالی منافات چندانی با خبرهای منتشر شده ندارد: «برابر قوانینی که در حال حاضر داریم و در حال اجراست، نخبگان و استعدادهای برتر خدمت سربازی خود را به شکل متداول انجام نمی‌دهند یعنی این روند که به آموزشی رفته و سپس به یگان‌های نظامی منتقل شود درباره آنان اعمال نمی‌شود. برای آن دسته از نخبگان و استعدادهای برتر که شرایطش در قانون آمده و بنیاد ملی نخبگان نیز آنان را تایید کرده است نحوه سربازی به این شکل است که آنان باید یک پروژه تحقیقاتی در موضوعات لشکری و کشوری را انجام داده و پس از آن با گذراندن یک دوره آموزشی کارت پایان‌خدمت بگیرند.   البته ارائه پروژه در موضوعات لشکری و کشوری دارای شرایطی است که یکی از آنها این است که حداقل یک سال مراحل تحقیقاتی این پروژه طول بکشد و این‌طور نباشد که فردی بیاید و پروژه‌ای را یک ماهه انجام بدهد و کارت پایان‌خدمت بگیرد.»

 

هفت‌خوان رستم
حالا اگر تا اینجای مطلب را خوانده‌اید و هنوز هم احساس می‌کنید نخبه‌ای هستید که می‌تواند از تسهیلات بنیاد استفاده کند باید به محض فارغ‌التحصیلی یا حتی قبل از آن برای این کار برنامه‌ریزی کرده و شرایط لازم را به دست بیاورید. البته توجه داشته باشید که اگر دانشجوی دانشگاه‌های خارجی هستید حتی اگر می‌خواهید بقیه عمرتان را در ایران بگذرانید به هر حال نمی‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید. از طرفی پروژه‌هایی که در دوران تحصیل رویشان کار کرده‌اید و مدت زمان انجام پروژه‌های دانشگاهی‌تان به هیچ‌وجه جزء زمان خدمت وظیفه‌تان محسوب نمی‌شود و شما باید همان پروژه‌ای را انجام دهید که هنگام سربازی از شما خواسته می‌شود.

 

شرایط  استفاده نخبگان از تسهیلات سربازی برای مقاطع مختلف

شرایط دوره کارشناسی‌ارشد:  معدل حداقل 17 یا دانش‌آموخته رتبه اول رشته،  ارائه توصیه‌نامه از استادراهنمای دوره کارشناسی‌ارشد و یک توصیه‌نامه از یک عضو هیات‌علمی دانشگاه محل تحصیل،  احراز یکی از شرایط زیر:
 انتشار یا پذیرش نهایی یک مقاله کامل به عنوان نفر اصلی
 مشارکت در نظریه‌پردازی با اعلام مراجع ذیصلاح و تایید بنیاد
 داشتن نقش موثر در حل یک معضل راهبردی یا کاربردی موردنیاز کشور

 

شرایط دوره دکتری:  معدل حداقل 17 در دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری، ارائه یک توصیه‌نامه از استادراهنمای دوره دکتری،  احراز یکی از شرایط زیر:
 انتشار یا پذیرش نهایی دو مقاله کامل مرتبط با رساله دکتری
 مشارکت موثر در نظریه‌پردازی
داشتن نقش برجسته در حل یک معضل کاربردی یا راهبردی مهم در موردنیاز کشور

نخبه‌ها زیر پرچم ! نگاهی به تحولات در تسهیلات سربازی نخبگان

مطالب پیشنهادی دیگر :

Tagged on:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید