نظر سامانه نمایه WOS درباره دانشگاه آزاد

رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم در دنیا از نظر سامانه نمایه WOS به زیر 1000 رسیده است. سامانه WOS مقالات علمی ISI دانشگاه‌های سراسر جهان را نمایه می‌کند و از معتبرترین سامانه‌های نمایه تولیدات علمی در دنیاست.
وب‌سایت وب‌ او ساینس، وب‌سایتی متعلق به موسسه تامسون رویترز است که نمایه کردن مقالات علمی و تعیین اعتبار آنها را برعهده دارد. در واقع هر مقاله‌ای که این پایگاه نمایه کند مقاله ISI محسوب می‌شود. رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در این وب‌سایت براساس میزان تولید مقالات علمی ISI آنهاست.

 براساس تازه‌ترین رتبه‌بندی این وب‌سایت دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین تولید مقالات معتبر علمی را در ایران و رتبه 903 در میان دانشگاه‌های دنیا را دارد. فرهاد حسین‌زاده‌لطفی، رئیس واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام این خبر می‌گوید: «WOS یکی از معتبرترین نمایه‌های مجلات علمی در دنیا است. بهترین مجلات دنیا در آن نمایه می‌شوند و اغلب ضریب تاثیر و سابقه علمی زیادی دارند. مجموع مقالات چاپ شده استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه که در این سامانه نمایه شده‌اند باعث شده که رتبه دانشگاه در این نمایه ارتقای چشمگیری داشته باشد.»
او افزود: «به‌عنوان یک دانشگاه حالا رتبه مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی زیر 1000 جهانی است. دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به 10 هزار مقاله در این سامانه ثبت کرده است». رتبه 903 بهترین رتبه دانشگاه‌های ایران تاکنون محسوب می‌شود.
البته بنا به گفته باقر لاریجانی، دانشگاه آزاد اسلامی برای بهبود رتبه برنامه‌ریزی کرده است. او در اختتامیه جشنواره علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که دو روز پیش برگزار شد گفت: « رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم 900 دانشگاه‌های دنیاست. دور نیست که با اقدامات رئیس دانشگاه به رتبه 500 دنیا برسیم. حتی اگر اسنادی که هم‌اکنون در اختیار ماست را تنظیم کنیم رتبه ما به حدود 500 تولید علم دنیا ارتقا پیدا خواهد کرد. امیدوارم روش جدیدی در پژوهش دنبال کنیم و تولید علمی را به صورت هدف‌مدار پیش ببریم.»
رتبه‌‌های زیر 500 در چهار بخش
رتبه زیر 500 البته دور از دسترس دانشگاه آزاد اسلامی هم نیست. این دانشگاه در چهار رشته در همین پایگاه رتبه‌هایی خوب دارد و صاحب جایگاه است. دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌ شیمی رتبه 329، در رشته‌های مهندسی رتبه 238، در رشته علم مواد رتبه 358 و در رشته ریاضیات رتبه 208 را کسب کرده است. همچنین بنا به گفته فرهاد حسین‌زاده‌لطفی رتبه دانشگاه در تولیدات علمی رشته کشاورزی 509 بوده است. رتبه‌هایی که نشان می‌دهد دانشگاه آزاد اسلامی در این رشته‌ها می‌تواند با سرمایه‌گذاری بیشتر روی پژوهش به‌زودی با دانشگاه‌های دنیا رقابت کند.  او همچنین از ارتقای رتبه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه وبومتریک خبر داد و گفت: «اکثر واحدهای دانشگاه ارتقای رتبه داشته‌اند. واحد علوم و تحقیقات از رتبه بالای 8 هزار به حدود 1800 رسیده است. تهران مرکزی هم از 6200 به 3800 رسید. بقیه واحدهای دانشگاه هم نظیر واحدهای کرج و رودهن ارتقای رتبه چشم‌گیری داشته‌اند. این ارتقای رتبه‌ها در شش ماه اخیر صورت گرفته است.»

نظر سامانه نمایه WOS درباره دانشگاه آزاد

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید