نقدی بر نحوه پذیرش دانشجویان دکتری بورسیه ای بدون آزمون

بررسی روند پذیرش دانشجویان دکتری بورسیه بدون آزمون و تحت عنوان بورس داخل و خارج و تبدیل بورس خارج به داخل را با همکاری چند دانشگاه بزرگ کشور

در دولت قبلی (دولت احمدی نژاد) در وزارت علوم مسئولین و افراد ذینفع، روند پذیرش دانشجویان دکتری بورسیه بدون آزمون و تحت عنوان بورس داخل و خارج و تبدیل بورس خارج به داخل را با همکاری چند دانشگاه بزرگ کشور  به راه انداختند.
بورس خارج یعنی چه؟ واضح است که زمانی وزارت علوم و یک دولت یک نفر واجد شرایط را که از آزمون و مراحل آن گذر کرده باشد به عنوان بورسیه خارج از کشور بورس می کند که آن رشته یا  در ایران نباشد و یا مقاطع بالاتر آن و ارتقا و امکاناتش در داخل کشور ایجاد نشده باشد.

دانشجویان دکتری


بورس داخل چیست؟ این هم واضح است که بورس داخل یعنی اینکه یک دانشجوی دوره دکتری از طریق آزمون وارد دوره دکتری شده باشد و وزارت علوم برای دانشگاهها و یا هیأت علمی به او احتیاج داشته باشد و او را بورس کند و آن شخص هم متعهد شود برای وزارت علوم کار کند.

حال باید دید که در ۸ سال گذشته چگونه قوانین مربوط به پذیرش دوره دکتری بورسیه خارج و داخل در وزارت علوم را دور زده اند و به نوع دیگری دانشجوی بورسیه دکتری پذیرش کرده اند و بیت المال را به ناحق و نابجا هزینه کرده اند و چقدر به داوطلبان شرکت کننده در آزمون متمرکز دوره دکتری و افراد با دانش و لایق ورود به دانشگاهها ظلم شده است. چقدر از این دانشجویان بورسیه به ناحق و نابجا عضو هیأت علمی دانشگاههای ایران شده اند.

–       مسئولین وزارت علوم در دولت قبلی (دولت احمدی نژاد) در وزارتخانه قوانینی را وضع و اجرا کردند که به موجب آن افراد دارای رابطه و گرایش سیاسی موافق با مسئولین وزارت علوم و دست اندرکاران دولت قبلی و البته غیر واجد شرایط  و بی دانش یا کم دانش را بدون آزمون و بدون مصاحبه (بعضاً هم مصاحبه فرمایشی)  تحت عنوان بورسیه خارج از کشور جذب می کردند که رشته درسی آنها در دانشگاهها ی داخل کشور وجود داشت و عملاً پذیرفته شدگان حتی تا مرز ایران هم نمی رفتند چه برسد به خارج از کشور. و قانون را دور می زدند و آنرا تبدیل به بورس داخل می کردند.
–       مسئولین وزارت علوم دولت قبلی بورس داخل کشور را راه انداختند که در آن به جای اینکه وزارت علوم دانشجویان دوره دکتری که از طریق آزمون وارد دوره دکتری دانشگاهها شده اند را بورس کند، متأسفانه افرادی را که دارای رابطه و گرایش سیاسی مطابق با مسئولین وزارت علوم و دست اندرکاران بود را بدون آزمون و بدون مصاحبه (بعضاً مصاحبه فرمایشی) تحت عنوان بورس داخل در دوره دکتری دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه علامه طباطبایی و …  جذب کرده اند.

دانشجویان دکتری
–       هرساله از طریق آزمون دوره دکتری در دانشگاههای بزرگ کشور در هر رشته ۵ یا ۶ نفر از بین داوطلبان شرکت کننده در آزمون پذیرفته می شد، در حالیکه تعداد افرادی که از طریق بورس وزارت علوم بدون آزمون و بدون مصاحبه برای ادامه تحصیل پذیرفته می شدند و با معرفی نامه به دانشگاهها معرفی می شدند تعدادشان در هر رشته بیشتر از پذیرفته شدگان آزمونی بود.
بسیاری  از افراد موافق با خط مشی سیاسی مسئولین وزارت علوم و دیگر ارگانها ، نورچشمیها و افراد دارای رابطه و البته نالایق و بی دانش را تحت عنوان بورسیه دکتری وزارت علوم در دوره دکتری پذیرش کردند به طوری که حتی بسیاری از منشی ها و حتی آبدارچی های وزارت علوم و دیگر ارگانهای دارای نفوذ هم وارد دوره دکتری شدند. و به دنبال آن هیأت علمی دانشگاهها بزرگ ایران از جمله دانشگاه بزرگ علامه طباطبایی و … شدند.
حال می بینیم که چقدر به داوطلبان و بچه های این مرز و بوم که از طریق آزمون متمرکز دوره دکتری و مصاحبه، می خواهند وارد دوره دکتری شوند و یا شده اند،  ظلم شده و چقدر حق آنها پایمال شده است.

امیدواریم رئیس جمهور فهیم کشورمان جناب آقای دکتر روحانی و سرپرست فعلی وزارت علوم جناب آقای دکتر توفیقی و وزیر محترم آینده وزارت علوم، جلوی این پذیرشهای غیرقانونی و رانتی را بگیرند و عدالت را برقرار سازند و راه را فقط برای ارتقا و پیشرفت انسانهای دانشمند و شایسته این سرزمین هموار کنند و اعتبار علمی دانشگاههای کشورمان را به آنها برگردانند .

نقدی بر نحوه پذیرش دانشجویان دکتری بورسیه ای بدون آزمون

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید