نکات بسیار مهم برای موفقیت در مصاحبه دکتری

ابتدا از شما خواسته می‌شود که راجع به پروژه لیسانس ،فوق لیسانس به انگلیسی توضیح دهید.

– خونسردی خود را در جلسه مصاحبه حفظ کنید چون ممکن است هیئت ژوری شما را به سمتی ببرند تا ضعف شما را در قبال مسائلی هویدا سازند. پس بر اعصاب و روان خود مسلط باشید. قبل از حضور در جلسه دفاعیه سعی کنید مسائلی را برای خود تعریف کنید. یعنی فرض کنید در جلسه دفاعیه هستید و حالا هیئت ژوری می‌خواهند از شما پرسش نمایند.

 


(می توان ازقبل یک متن مشخصی را آماده کرده و چند بار مرور کرد)توجه داشته باشید بعد از این پرسش و پاسخ انگلیسی، سوالات تخصصی از شما پرسیده می‌شود. بهتر است که درسهای مهم لیسانس و فوق لیسانس را مطالعه کرده و پروژه لیسانس و فوق لیسانس خود را نیز مرور کنید.

– احتمالا از شما پرسیده می‌شود که پروژه شما چه کاربرد هایی دارد که می‌توان مسیر را به سمتی سوق دهید که نشانگر آن باشد که پروژه و حوزه مطالعه تحقیق شما کمکی به افزایش دانش و اطلاعات کرده است و یا موضوعی صنعتی را بهبود بخشیده است.

– هرگونه مدرکی اعم از سابقه تدریس، تالیف، مقاله، ترجمه، ثبت اختراع، توصیه اساتید و …… را حتما سر جلسه مصاحبه همراه داشته باشید.

– هنگام پرسش از شما، توجه داشته باشید که از شما چه چیزی پرسیده می‌شود و شما دقیقا آنچه را که از شما پرسیده شده است جواب دهید نه بیشتر و نه کمتر.

– خانم‌ها حتما لباس‌هایی بپوشند که در شان اجتماعی آنها باشد. از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان خودداری کرده و همچنین از آرایش کردن اجتناب نمایید.

– آقایان نیز سعی کنند لباسهایی در شان خودشان بپوشند و از پوشیدن لباسهای اسپورتی (شلوار لی، آستین کوتاه و …..) اجتناب نمایند.

– در جلسه مصاحبه سعی کنید فردی فعال و پر انرژی باشید.

– در جلسه مصاحبه موبایل خود را حتما خاموش کنید.

– حتما قبل از رفتن به مصاحبه از سایت دانشگاه مورد نظر بازدید کنید و ببینید که اساتید گروه شما در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کنند و پروژه‌ها و موضوعات مورد علاقه آنها چه می‌باشد.

– حتما اطلاعات کاملی راجع به پروژه فوق لیسانس خود داشته باشید.

– احتمالا از شما بپرسند که در مقطع دکتری علاقه‌مند به تحقیق در چه موضوعی هستید، هیچگاه نگویید که فرقی نمی‌کند.

– اساتید تمایل ندارند که دانشجوی دکتری آنها شاغل باشد.

– اساتید تمایل ندارند که دانشجوی دکتری آنها در میانه راه تحصیل، جهت ادامه تحصیل یا کار به خارج از کشور برود. (یعنی درس خود را نیمه تمام بگذارد)

– پرسش‌های مصاحبه دکتری جدیدا مقداری تخصصی شده و اساتید از دروس تخصصی مخصوصا کارشناسی ارشد نیز پرسش به عمل می‌آورند. سعی کنید قدرت تحلیل و استنتاج بالایی داشته باشید. معمولا سوالات مفهومی داده می شود.

– اگر از شما سوالی پرسیده شود که بلد نبودید به صورت صریح نگویید که نمی‌دانم. می‌توان گفت تا حالا به این موضوع فکر نکرده بودم، چه موضع جالبی را مطرح کردید.
– در پایان یادآور می‌شود به خود مسلط باشید چون ممکن است شرایط آنگونه که به نظر می‌رسد پیش نرود مثلا ممکن است شما برای ساعت ۹ صبح برای مصاحبه دعوت شده باشید ولی عملا ساعت ۱۱ برای مصاحبه وارد شوید. لذا خونسردی یکی از اصلی‌ترین پارامترهای موفقیت در آزمون است. چگ ممکن است ۱۲ نفر اساتید دور میز باشند و هر کدام مسلسل وار در عرض ۱۰ دقیقه شما را مورد ارزیابی قرار دهند؟

۱- سی‌دی حاوی اسلایدها و جزوات درسی رشته مورد نظر که برای امتحان مصاحبه دکتری ضروری است. بعضی از دانشگاه‌ها سؤالاتی از دروس آن رشته در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می‌پرسند.
۲- تکنیک‌های میان‌بر قبولی در مصاحبه دکتری, تجربه عملی افراد قبول شده در این آزمون

نهایت کلام:
موفق نبودن در آزمون به معنای شکست نیست بلکه تاخیر در رسیدن به هدف است
موفقیت انرژی زا و نشاط آفرین است
با ما موفقیت قبولی در دانشگاه را به خودتان هدیه بدهید
این فایل رایگان است و می تواند با ذکر منبع در اینترنت کپی شود.
در صورت داشتن تجربیاتی از جلسه مصاحبه آن را برای ما ارسال کنید تا در اختیار سایر دوستانتان قرار گیرد.

نکات بسیار مهم برای موفقیت در مصاحبه دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید