یعنی علاوه بر اینکه برای مدتی همه تلاش خود را متوجه به نتیجه رساندن یک پروژه و یا به ثمر نشاندن یک ایده کرده اند باید برای چاپ مقاله نیز فرصت و انرژی جدیدی را صرف کنند و این موضوع باعث می شود گاها دانشجویان جوان به خاطر فشار کاری که در این باره متحمل می شوند از طی ادامه راه برای تکمیل سیکل و پروسه تلاش علمی شان که در نهایت به چاپ مقاله منجر می شود عاجز شوند.

چاپ مقاله در سطح بین المللی طوری که مرجع محققین از سراسر دنیا قرار گیرد ، بیشتر یک مهارت است و نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد حوزه چاپ مقاله می باشد.

هنرمندی، تسلط به شیوه نگارش، صبر و حوصله از پارامتر های بسیار مهم می باشد که یک نویسنده و یا نویسدگان مقاله بایستی آنها را داشته باشند.

توجه: لازم نیست همه فاکتور های مهم  را شما یکنفره داشته باشید.

شما به عنوان نویسنده اصلی مقاله، بایستی مقاله خود را مدیریت کنید، بخشهای آن را شناسایی و نیاز های آن را مرتفع کنید. در رفع نیاز میتوانید از کمک دوستان  آشنایان و اساتید خود استفاده کنید.

توجه: افرادی را در لیست نویسندگان مقاله بنویسید که کارهای حیاتی مقاله را انجام داده اند و از آنهایی که بهر نحوی کمک کرده اند در قسمت تقدیر و قدردانی تشکر کنید :

ترتیب نام نویسندگان مقاله در بسیاری از موارد دانشجویان را دچار تردید ساخته است. دانشجویان با سوالاتی مانند موارد زیر مراجعات زیادی را داشته اند که در این پست سعی شده است که به این سوالات پاسخ داده شود.

–  آیا باید نام استاد راهنما را در ابتدا قرار دهیم؟

–  آیا لزوما نویسنده مسئول (corresponding author) باید نام اول باشد؟

–  ترتیب نام همکاران چگونه باید اتخاذ شود؟

– نام استاد مشاور باید چندم باشد؟

– چندم بودن نام من در h-index  و ارزیابی رزومه ام چه تاثیری دارد؟

– …

 

اجازه بدهید ابتدا به مفاهیم ‍پایه ای بپردازیم و پس از توضیح در مورد آنها به سوالات به صورت موردی بپردازیم.

 

 

تعریف نویسنده

نویسنده یک مقاله علمی به فردی اطلاق می شود که در یک تحقیق علمی بخشی از کار تحقیق و پژوهشی را به عهده گرفته است. تمامی نویسندگان یک مقاله می بایست شرایط زیر را احراز نمایند و تمام افرادی که دارای این شرایط باشند می بایست جزء نویسندگان مقاله باشند:

۱- تحقیقات: فرد می باید در بخش های ایده، طراحی، اجرا، تحلیل یا ارزیابی داده ها نقش قابل توجهی را ایفا کرده باشد

۲- تالیف:‌ شرکت در تهیه پیش نویس، بازخوانی و ویرایش متن مقاله 

۳- تایید :‌ تایید پیش نویس تهیه شده به منظور ارسال برای انتشار 

جایگاه مدیریتی، سرمایه گذاری، جمع آوری داده ها یا نظارت عمومی یک گروه تحقیقاتی دلیلی برای کسب عنوان نویسنده نیست.

 

 

نویسنده راهبر (Lead Author)

در مورد مقالاتی که چندین نویسنده در آن همکاری دارند، لازم است یکی از نویسندگان به عنوان «نویسنده  راهبر» انتخاب شده باشد. نویسنده راهبر علاوه بر مشمول شدن در تعریف عمومی نویسنده، مسئول اصلی ‍پیش نویس مقاله محسوب می شود و همچنین نقش مدیریت و مسئولیت موارد مربوط به تهیه و چاپ مقاله را عهده دار است.

نویسنده راهبر لزوما رکن اصلی تحقیقات انجام شده یا مدیر پروژه تحقیقاتی نیست. مسئولیت های نویسنده راهبر شامل موارد زیر است:

۱-  تالیف: تهیه لیست نویسندگان مقاله بر اساس معیار های اشاره شده

۲- تایید:‌ تهیه و ارسال پیش نویس اولیه مقاله به تمام نویسندگان جهت بررسی و انعکاس نظرات دیگر نویسندگان و جلب تایید آنها

۳- صحت: نویسنده راهبر به طور کلی مسئول صحت و یکپارچگی کار تحقیقی و  اطمینان از کامل بودن، دقیق بودن و تحلیل منطقی داده ها است.

 

 

نویسندگان همکار

تمامی نویسندگان همکار در موارد زیر مسئولیت دارند:

۱- تالیف:‌ اعلام توافق برای درج به عنوان نویسنده مقاله 

۲- تایید :‌ اعلام تاییده بازبینی و موافقت با پیش نویس تهیه شده

۳- صحت: تایید صحت مقاله 

تمام افراد حق دارند درصورتی که خود را مناسب شرایط نویسندگی مقاله نمی دانند از این کار صرف نظر نمایند.

 

 

چه کسانی نویسنده مقاله نیستند؟

۱- نویسنده مهمان :‌ نباید از نام افراد به واسطه افتخارات یا شهرت آنها برای اعتبار بخشیدن به مقاله استفاده شود

۲- هدیه کردن : نباید نام افرادی را به نویسندگان افزود تا به آنها هدیه یا اعتباری داد 

۳- نویسنده غایب :‌ افرادی که در روند تهیه مقاله نقش (‌هر نوع) داشته اند اما مشمول شرایط ذکر شده برای مولف نمی شوند مانند استفاده از نام بزرگان و یا افرادی که هویت حقیقی آنها قابل تشخیص نیست.

 

 

ترتیب نویسندگان چگونه باید باشد؟

در کل اینکه ترتیب نام نویسنگان چگونه باید باشد به برآیند تصمیم و رایزنی گروه نویسندگان بستگی دارد. 

 

سناریو های رایج دیگر:‌

 

۱- استاد بزرگ، دانشجوی کوچک! 

در مواردی دیده می شود که دانشجویانی که تحقیقی را انجام داده اند ( پروژه کارشناسی ارشد و …)‌ به لحاظ جایگاه و احترامی که برای استاد راهنمای خود قائل هستند، ترجیح می دهند که نام استادشان را اولین نام بگذارند و سپس نام خود.

 

۲- دانشجو محوری!

برخی از اساتید بر این باورند که در مقاله ای که از پایان نامه یک دانشجو حاصل می شود، نام دانشجو باید اولین نام باشد و سپس نام اساتید راهنما و مشاور آورده شود. در این موارد نام استاد راهنما، دومین نام و به عنوان نویسنده مسئول قید می شود.

 

۳- ارجحیت میزان مشارکت

همچنین عده ای بر این باور هستند که ترتیب نام نویسندگان باید بر اساس میزان مشارکت آنها در پروژه تحقیقاتی باشد و معمولا چنانچه نتوان بواسطه این معیار جایگاه دقیقی معین نمود به ترتیب الفبایی بسنده می شود. قابل ذکر است در این موارد نام نویسنده مسئول ممکن است آخرین نام نیز باشد.

 

۴- گروه بندی:‌

بعضا دیده می شود که ترجیح داده می شود که حسب مورد ابتدا گروه دانشجویان به ترتیب حروف الفبا و یا میزان مشارکت قید شوند و سپس نام اساتید دانشگاهی آورده شوند

 

ترتیب نام نویسندگان یک مقاله چه تاثیری بر H-index آنها دارد؟

اینکه نام شما به عنوان نویسنده مقاله چندم باشد، تاثیری در عدد H-index  شما ندارد.

گاهی برای به تصویر کشیدن بخشی از تلاش خود در آزمایشگاه نیاز به گرفتن عکس از محیط کار می باشد. پر واضح است عکسی که با موبایل می گیرد و یا خود با دوربین عکاسی تهیه می کنید ممکن است خیلی زیبا جلوه نکند. در این مواقع بهتر است از افراد متبحر در عکاسی استفاده کنید و یا اینکه کمی وقت بگذارید و با حوصله عکس را تهیه کنید. چه اشکالی دارد برای یک عکس که قرار است سالها در مقاله ای لاتین کار و هنر شما را به تصویر بکشد پول خرج کنید؟

گاهی نیاز است برای رفع ایرادات گرامری مقاله از دوستی مسلط به موضوع کمک بگیرید. یا اینکه در ازای پرداخت هزینه متن مقاله خود را ویرایش نمایید. بسیاری از مترجمین عزیز برای همین موارد تخصص لازم را یافته اند و پرداخت هزینه در این موارد کاملا عقلانی به نظر می رسد.

فراموش نکنید نویسنده اصلی مقاله کسی هست که مسئولیت داده ها و نتایج را بر عهده میگیرد و مقاله را ارسال می کند. این نفر لازم نیست حتما نفر اول مقاله نیز باشد و عموما امتیازی را در سیستم های فعلی ما برایش بهمراه ندارد. اما تجربیاتی را بهمراه دارد که واگذاری آن به بهانه سخت بودن پروسه ارسال مقاله کار عقلانی نیست. حتی سختترین پروسه های سابمیت مقاله بیش از یک ساعت، از آموزش تا ارسال کامل مقاله از شما زمان نخواهد برد.  توجه نمایید در هنگامی که به مقاله ای ارجاع داده می شود همواره اسم نفر اول آن مقاله به عنوان  انجام دهنده کار در ذهن متصور می شود.

از بده بستان  و تجارت در مقاله بپرهیزید!

هیچگاه افرادی را در لیست نویسندگان مقاله خود وارد نکنید به امید اینکه در آینده آنها نیز شما را در لیست خود وارد نمایند. این کار اصلا کار علمی و جالبی نیست و طبق تجربه هایی که دیدیم معایبی دارد که در آینده به اعتبار علمی شما حتما لطمه می زند.

 

از ریجکت مقاله افسرده نشوید. عکس زیر نشان می دهد تنها شما نیستید که کارتان ریجکت می شود. پس امیدوار باشید و کارتان را ارتقا دهید.

نکانی در باره انتشار مقالات isi و دلایل ریجکت

برخی دلایل رایج رد شدن مقاله

گاهی ممکن است یک مقاله بدون داوری و مستقیماً از سوی سردبیر مجله رد شود. این امر در نگاه اول می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که قطعاً دلیل آن بی ارزش بودن کار علمی شما نیست.

1- امکان دارد مقاله شما در حیطه فعالیت های علمی آن مجله نباشد و سردبیر مقاله بخواهد به صورت محترمانه یا با معطل کردن شما در این مرحله شما را از انتشار آن مقاله منصرف کند. پس انتخاب مجله مناسب بسیار مهم است.

2- امکان دارد دلایل سیاسی در این امر دخیل باشد. گاهی بدون هیچ برهان علمی مقاله را رد می کنند و حتی بعد از انجام اصلاحات و رفع مشکلات مطرح شده (که اکثراً مشکلات از متن انگلیسی گرفته می شود نه ایراد علمی) هنوز حاضر به انتشار آن مقاله نیستند. این مشکل معمولاً برای مقالات ارسال شده از سوی محققین ایرانی به ژورنالهای آمریکایی و اروپایی بروز می کند.

3- ممکن است آن مطلب علمی کهنه یا تکراری یا موازی با مقاله دیگری باشد. لذا در این حالت سردبیر با بررسی سرقت ادبی مقاله در تمام منابع علمی و همه مقالاتی که در ژورنال ها در مرحله بررسی و اخذ پذیرش هستند مقاله شما را رد می کند. این امر به آن معناست که ممکن است شما به طور همزمان با محقق دیگری در نقطه دیگری از دنیا در حال بررسی موضوعی یکسان باشید و هردو شما در حال اخذ پذیرش برای انتشار آن مقاله باشید  بنابراین این مقاله موازی محسوب شده و رد می شود.

Rejected نکانی در باره انتشار مقالات isi و دلایل ریجکت

4- گاهی موضوعی که مقاله شما مطرح می کند مورد علاقه آن مجله نیست و با مقالات منتشر شده قبلی آن ژورنال مطابقت و همخوانی ندارد. لذا ممکن است در همان بدو ورود مقاله توسط سردبیر رد شود. این امر معمولاً در مجلات تخصصی و فوق تخصصی بروز می کند. لذا باید بطور دقیق معیارها و استانداردهای آن ژورنال که در وب سایت آنها مطرح می شود را مورد بررسی و مطالعه قرار داد تا چنین مشکلی بروز نکند.

5- ممکن است مقاله شما به یکی از دلایل دیگر اعم از تفسیر طولانی و بیش از اندازه نتایج، دشوار بودن درک مقاله و نداشتن قابلیت دنبال کردن مطلب، بیان غیر کافی مسائل مطروحه، ارائه نارسا اطلاعات، نقصان یک چارچوب معین برای مسیر حرکتی مقاله به سوی نتیجه، تفسیر کم یا بیش از حد یک مبحث، چکیده نامناسب و دلایلی از این قبیل رد شود که با انجام ویرایش علمی قابل حل است.

6- یکی از دلایل شایع در رد کردن سریع مقاله دلایل زبان انگلیسی است. معمولاً در این مورد سردبیر در جواب خود به وجود ضعف کلی در متن انگلیسی در متن اشاره می کند و معمولاً محقق را به انجام ویرایش توسط یک ویراستار نیتیو یا یک ویراستار حرفه ای تشویق می کند. گاهی این رد شدن صحیح و منطقی است و مقاله با انجام ویرایش نیتیو و رفع ایرادها پذیرفته می شود. اما گاهی نیز فقط به عنوان پوششی برای معطل نمودن محقق مطرح می شود. دیده شده است که مقاله ای پس از انجام بارها ویرایش و ارسال چندین باره مجدداً به همین دلیل رد شده است، که می توان آنرا غرض ورزی بعضی مجلات با محققان ایرانی تلقی کرد

  چرا نباید از رد شدن مقاله های isi ناراحت باشیم

چرا نباید از رد شدن مقاله های isi ناراحت باشیم

 محققان تازه کار و یا دانشجویانی که تازه می خواهند مقاله بنویسند شاید فکر کنند که تنها مقاله آن ها هست که رد می شود. و اگر آنها پخته تر شوند مقاله هایشان رد نمی شود. این امر تا حدودی درست است اما حتی محققان کارکشته هم از رد شدن مقاله در امان نیستند.

درسال 1967 پروفسور جرج آکرلف (Prof. George Akerlof) یک اقتصاد دان در دانشگاه برکلی مقاله ای با عنوان زیر نوشت.

The Market for ‘Lemons’: Quality Uncertainty and the Market Mechanism,”

او این مقاله را به ژورنال The American Economic Reviewفرستاد. اما بدون اینکه تحت داوری قرار بگیرد رد شد. او برای بار دوم مقاله اش را به ژورنال The Review of Economic Studiesفرستاد اما  مجددا رد شد! چون فکر می کردند یک تحقیق سطحی هست. برای بار سوم پروفسور مقاله اش را به Journal of Political Economyفرستاد. این بار مقاله او را  تحت داوری قرار دادند اما داوران از نتایج کار او راضی نبودند و رای به رد شدن مقاله او دادند. پروفسور حتی برای بار سوم هم شانس نیاورد اما او تسلیم نشد و مقاله اش را به ژورنال چهارم یعنی Quarterly Journal of Economicsفرستاد. سرانجام مقاله او پذیرفته شد و در سال 1970 به چاپ رسید. یعنی تقریبا سه سال بعد از اولین سابمیت، مقاله اش پذیرفته شد.

خوب به نظر شما چه چیز جالبی در مورد تجربه پروفسور وجود دارد؟ خوب، مقاله او باعث شد که پروفسور در سال 2001  جایزه نوبل را در اقتصاد از آن خود کند. و مقاله او تاکنون(july 2013) بیش از 17000 بار ارجاع داده شده است!

تجربه رد شدن مقاله برای یک محقق چیز عجیب و غریبی نیست و هزاران مقاله هر سال  در یک ژورنال رد می شوند تا در ژورنال دیگر پذیرفته شوند!

ردشدن یک حقیقت در زندگی محقق هست حتی برای آنهایی که جایزه نوبل را می برند!

کاملترین کتاب آموزش مقالات علمی ، پژوهشی و ISI  با تخفیف ویژه

تخفیف 60 درصدی برای کاملترین کتاب آموزش مقاله نویسی