واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی بورسیه‌های دکتری

واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی بورسیه‌های دکتری
خودزنی وزیر علوم دولت دهم: «بگم ، بگم» راه انداخته‌اند

آنها که دستی در اعطای بورس‌های دکتری در دولت گذشته داشتند و البته رسانه‌های همسو با آنها، همچنان از عملکرد خود دفاع می‌کنند و در مقابل، بسیاری دیگر بعد از مشخص شدن نتیجه بررسی، بورس‌های غیرقانونی را ستودند و از عملکرد وزارت علوم دفاع کردند.
اعلام نتایج بررسی بورس‌های غیرقانونی بدون نام بردن از اسامی متخلفان صورت گرفت و کسانی هم بودند که به وزارت علوم انتقاد کردند که با قاطعیت با متخلفان برخورد نکرده است. شاید غیرمنتظره‌ترین واکنش اما مربوط به وزیر علوم وقت باشد.
کامران دانشجو در گفت‌وگویی که با فارس داشت، گفته است: «قضیه بورسیه‌ها، من و عده زیادی را یاد «بگم‌بگم» زمان انتخابات سال 88 می‌اندازد…»؛ اظهارنظری که دانشجو با آن به نوعی رئیس دولت سابق و در واقع رئیس پیشین خود را به سخره گرفته است. گفت‌وگوی او البته با تعریف و تمجیدهایش از حسن روحانی، رئیس‌جمهور و سخن گفتن از مقبولیت او تکمیل می‌شود. با وجود نظر منتسب به وزیر علوم سابق که در پاسخ به رئیس سازمان امور دانشجویان وقت آمده و او در آن بر اعطای امتیاز به افراد مورد تایید تاکید کرده و این مساله را عین عدالت دانسته است‌، دانشجو تاکید کرده که وزرا در اعطای بورس‌ها نقشی نداشته‌اند.
مدیران او همگی همچنان از عملکرد خود در زمینه اعطای بورس دکتری دفاع می‌کنند و با وجود روشن شدن تخلفات حاضر نیستند اشتباهات رخ‌داده را بپذیرند.
متهم‌ کردن دولت‌های گذشته بخش دیگری از استراتژی دفاعی آنها است که البته حتی در صورت صحت ادعای آنها چیزی از زشتی خطای دولت پیشین کم نمی‌کند.
زشتی و بی‌عدالتی بزرگی که با تیترهای «کوه بورسیه موش زایید» و یک‌درصدی و جزئی دانستن تخلفات از بین نمی‌رود. آنچه می‌خوانید گزیده‌ای از واکنش افراد مختلف به اعلام نتایج بورسیه‌ها است.

 

نام  /  مسئولیت /   نقل‌قول
کامران دانشجو  /  وزیر علوم سابق  /  قضیه بورسیه‌ها من و عده زیادی را یاد «بگم، بگم» زمان انتخابات سال 88 می‌اندازد که خیلی از همین آقایان که الان مسئول هستند و این بگم، بگم جدید را به راه انداخته‌اند آن را خلاف اخلاق و حتی خلاف قانون می‌دانستند.
حسن مسلمی‌نائینی  /  مدیرکل بورس دانشجویان دولت سابق  /  مسئولیت این همه تهمت، افترا و بی‌انصافی درحق کلیه عزیزان بورسیه در این دولت به‌عهده کیست؟
غلامرضا خواجه‌سروی  /  معاون سابق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم  /  کلیت ماجرای بورس در راستای تلاش برای حذف جریان مومن و متدین آموزش عالی کشور و پیشگیری از حضور نیروهای مومن و انقلابی در نظام آموزشی کشور است.
من می‌گویم حتی یک نمونه تخلف در دولت نهم و دهم در زمینه بورسیه وجود نداشته و سختگیری‌هایی که باید وجود داشته باشد، اعمال شده است.
حسین طلا  /  نماینده مجلس شورای اسلامی  /  امروز بسیاری از نخبگان آبرویشان به واسطه انتشار نام‌ها از سوی وزارت علوم رفته و همه آنان را به چشم مجرم نگاه می‌کنند، در حالی که طبق اعلام وزارت علوم، صرفا 36 نفر از ادامه تحصیل منع شدند.
احمد توکلی  /  نماینده مجلس شورای اسلامی  /  در این گزارش اسمی آورده نشده و مسائل را شخصی نکرده‌اند. وزارت علوم با این اقدام، احترام بسیاری را که افراد محترم و متشخصی هستند، نگه داشت. حرکت وزارت علوم شجاعانه بود و باید با شجاعت بیشتر در این زمینه پیش برود.این موضوع که برخی عنوان کردند، بورسیه‌های غیرمجاز با پرداخت هزینه آموزشی خود می‌توانند به تحصیل ادامه دهند، با موضوع عدالت توزیع امکانات آموزشی مغایر است.
قاسم جعفری  /  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  /  درخواست‌مان از وزارت علوم این است که نتیجه‌ای را که به دست آورده‌اند به کمیسیون آموزش مجلس نیز ارائه کنند.
حامد قادرمرزی  /  عضو فراکسیون دانشگاهیان  /  ممکن است خسارت‌های مالی ناشی از این اقدام قابل جبران باشد اما مهم‌تر از مباحث مالی، پیامدهای حضور چنین افرادی در دانشگاه و عرصه آموزش عالی است که خسارت‌های ناشی از آن جبران‌ناپذیر است.
فرهاد بشیری /   نماینده مجلس شورای اسلامی  /  طبق گزارش وزارت علوم تنها 36 مورد از ادامه تحصیل منع شده‌اند که این نشان می‌دهد متخلفان، کمتر از یک درصد هستند اما همین چند ماه پیش آبروی کل بورسیه‌ها را بردند.

واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی بورسیه‌های دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

One thought on “واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی بورسیه‌های دکتری

 • اکتبر 30, 2014 at 5:28 ب.ظ
  Permalink

  بدبخت این ملت. این جوونایی که این همه سال درس می خونن و بعد به هزار در میزنن تا شاید یه جایی یه استاد حق التدریس بخواد.
  آخه مگه چند تا دکتر هر سال فارغ التحصیل میشه که 3000 تا بورسیه غیر قانونی لو رفته.
  تازه اینا اوناییه که اسماشون مشخص شده.
  واقعا
  انگشت جهانیان به دندان …..

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید