تعیین تکلیف وزن مصاحبه دکتری در مجلس

تعیین تکلیف وزن مصاحبه دکتری در مجلس شوای اسلامی

سرانجام وزارت علوم شرایط پذیرش دانشجو به شیوه جدید در مقطع دکتری را اعلام کرد تا تکلیف این آزمون برای سال بعد مشخص شود.


نحوه پذیرش دانشجو در آزمون دکتری در دولت دهم تغییر کرد و سهم آزمون و مصاحبه هر کدام پنجاه شد اما در این دوره به خاطر حفظ استقلال دانشگاهها اعلام شد که سهم مصاحبه بیشتر می شود.

تغییر نحوه پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاهها سبب اعتراض برخی نمایندگان مجلس شد و حتی کار به جایی رسید که سه نفر از نمایندگان کمیسیون آموزش به کمیسیون اصل نود مجلس از فرجی دانا وزیر علوم شکایت کردند

سرانجام جزئیات نحوه پذیرش دانشجو در آزمون دکتری مشخص شد و سعدالله نصیری قیداری معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با مهر از برخی جزئیات بخش مصاحبه آزمون دکتری 93 خبر داد .او گفت:

در آزمون دکتری مصاحبه تنها بیست درصد سهم دارد،اما نباید این شبهه ایجاد شود که هفتاد درصد وزن برای کل مصاحبه در نظر گرفته شده است، بلکه بیست درصد، وزن مصاحبه و پنجاه درصد مربوط به سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی داوطلب است.

او ادامه داد: اینکه دانشجو در دوران تحصیل خود چه سوابق آموزشی دارد و چه نمراتی کسب کرده، در وزن پنجاه درصدی سوابق علمی می گنجد.
وزن مصاحبه دکتری

حضور وزیر علوم در مجلس

نصیری با اشاره به حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره پاسخگویی به سوال نمایندگان درباره وزن کنکور دکتری سال 93، گفت: در این جلسه توضیحات لازم ارائه و مباحث فنی مطرح شد، نمایندگان نیز نظرات موافق و مخالف مفیدی در این باره اعلام کردند.

او ادامه داد: مقرر شد در جلسه دیگری که طی چند روز آینده برگزار خواهد شد، مباحث کارشناسی مطرح شود.

معاون حقوقی با یادآوری اینکه در کنکور دکتری 93، وزن آزمون سی و وزن مصاحبه هفتاد درصد اعلام شده است، تاکید کرد که برای برخی نمایندگان در ارتباط با وزن 70 درصدی مصاحبه، شبهاتی ایجاد شده بود.

او ادامه داد: استادانی که در کمیته ارزیابی هستند با صرف وقت کافی داوطلب را با پرسش و پاسخ ارزیابی می کنند تا توان و دید علمی، سهم در نوشتن مقالات علمی و سایر موارد شناسایی شود و 20 درصد وزن مصاحبه در این مرحله اعمال می شود.

معاون حقوقی وزارت علوم، ابراز امیدواری کرد که این نحوه سنجش و پذیرش دانشجو، به پذیرش دانشجویان شایسته در مقطع دکتری کمک کند.

سئوال کنندگان از وزیر قانع نشدند

اما قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره جلسه نمایندگان با وزیر علوم درباره آزمون دکتری گفت: نمایندگان سوال کننده از توضیحات وزیر علوم قانع نشدند.

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: در مورد سوابق پژوهشی با توجه به پشت پرده هایی که دارد احتمال ناسالمی وجود دارد چون خیلی از مقالات افراد با سفارش هایی که صورت می گیرد چاپ می شود و برخی با اینکه مقاله خوبی دارند نمی توانند چاپ کنند و یا اینکه چون فرد در دانشگاه‌های تهران تحصیل کرده نمره بالاتری نسبت به دانشجویی که در شهرستان تحصیل کرده است اخذ می کند و تمام این موارد باعث می شود که احتمال ضایع شدن حقوق افراد باشد.

او به مهر اعلام کرد که نمایندگان معتقدند ممکن است مسایل مختلفی در روند نمره دهی گروه ها تاثیرگذار باشند به عنوان مثال دانشجویی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با یک استاد گذرانده زمانی که در مصاحبه شرکت می کند ممکن است استاد با توجه به اینکه وی دانشجوی خود بوده از نظر عاطفی نمره بیشتری به وی اختصاص دهد تا دانشجویی که تا کنون وی را ندیده و در مصاحبه شرکت کرده است.

وی  ادامه داد: ضمن اینکه گرایش های حاشیه ای پنهانی که بروز هم نمی کند در نمره تاثیر گذار است مانند گرایش های سیاسی، ممکن است فرد به دلیل گرایش هایی که دارد برای قبولی وی سفارش شود ولی فردی که از لحاظ علمی قوی‌تر است قبول نشود.

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

حرف نمایندگان این است که با این روش ها احتمال ضایع شدن حقوق افراد زیاد است و دست آنها نیز به جایی بند نیست. البته این بدین معنی نیست که به اساتید و گروه ها بی اعتماد باشیم اما موارد زیادی از ضایع شدن حقوق این افراد مشاهده شده که این احساس ایجاد شده که باید فرایندی ایجاد شود که اطمینان بخش باشد.

وی  با بیان اینکه ما به گروه ها اعتماد داریم اما این به معنی این نیست که روند سالم را در نظر نگیریم افزود: سئوال کنندگان از توضیحات وزیر علوم قانع نشدند.

تعیین تکلیف وزن مصاحبه دکتری در مجلس

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “تعیین تکلیف وزن مصاحبه دکتری در مجلس

 • ژانویه 29, 2015 at 12:50 ب.ظ
  Permalink

  سلام.
  اینکه وزنه نمره کتبی اینقدر پایین باشه انصاف نیست. شما دانشجویی را فرض کنید ک در دوره کارشناسی ارشد رشته خود راعوض کرده باشه با سختی زیاد دوره ارشد راتمام کرده باشه طبیعتا در مدت کوتاه ارشد توانایی تسلط بر مطالب را پیدا نمی کنه پس معدل و سوابق علمی خوبی نداره . حالا این فرد چند سال پشت کنکور می مونه تا به مطالب مسلط بشه و در کنکور قبول بشه. اون وقت اگر توی کنکور کتبی قبول بشه تازه باید مصاحبه و مقاله بده . واقعا تغییراتی که هر ساله در وضعیت سنجش لحاظ میشه عمر خیلی ها را هدر می ده.

  Reply
 • ژانویه 26, 2014 at 3:35 ب.ظ
  Permalink

  ضمن عرض سلام
  عزیزان واقعابرای اینکه حقی ازداوطلبان دکتری ضایع نشود کاری انجام دهید چون این روند نمره دهی 30درصدکتبی باعث ضایع شدن حقوق خیلی ازداوطلبان میشود.
  باتشکر

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید