40 پردیس دانشگاهی خودگران (پولی) و شهریه مقاطع مختلف

پردیس دانشگاهی خودگردان که با نام دانشگاه پولی نیز شهرت یافته است، شعبه هایی از دانشگاه های دولتی در ایران است که با هدف پذیرش دانشجو در قبال دریافت هزینه ایجاد می شوند

در برنامه پنجم توسعه کشور ایجاد این پردیس ها پیش بینی شده است.

شهریه

شهریه پیش بینی شده برای پردیس های  دانشگاهی خودگران برای دوره کارشناسی ارشد مبلغ 150 تا 200 میلیون ریال است و برای دوره های دکتری نیز بین 300 تا 550 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

وزارت علوم

تا مرداد سال 1392 مجوز تاسیس و فعالیت 40 پردیس دانشگاهی خودگردان برای دانشگاه های وزارت علوم صادر شده است. برخی دانشگاه ها بیش از یک پردیس خودگردان دارند.

 براساس آمارهای موجود مجوز راه اندازی 40 پردیس دانشگاهی خودگردان (پولی) طی چند سال اخیر برای دانشگاه‌های دولتی صادر شده است که بیشتر آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی فعالیت کرده و به منبع درآمد زایی برای دانشگاه‌ها تبدیل شده‌اند.

دکتر سعید قدیمی مدیر کل برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم

دکتر سعید قدیمی مدیر کل برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، در مصاحبه ای با مهر درباره نحوه صدور مدارک دانش آموختگان پردیسهای خودگردان و دوره های مجازی دانشگاههای کشور

  گفته بود: مدرک این دانش آموختگان مانند دانش آموختگان پیام نور، نوبت دوم و غیرانتفاعی خواهد بود.

مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، همچنین در خصوص نوع مدرک صادر شده برای این دسته از دانش آموختگان دوره های مجازی و پردیسهای خودگردان دانشگاهها، گفت: نوع و عنوان دوره ای که دانشجویان پردیسهای خودگردان و دوره های مجازی در دانشگاهی گذرانده باشند، دقیقاً در مدرک پایان دوره ذکر می شود.

راه‌اندازی شعبه‌های شماره 2 یا پردیس‌های دانشگاهی خودگردان یا همان دانشگاه‌های پولی طی چند سال گذشته با این توجیه که در گذشته بسیاری از جوانان به دلیل نبود امکان تحصیل در دانشگاه‌های داخل، به خارج از کشور مهاجرت کرده و علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیار ضعیف، دچار مشکلات بسیاری می شدند، در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت .

وزارت علوم اعلام کرده بود که مجوز قانونی راه اندازی پردیس‌های پولی در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است که وزارت علوم با یک شیب ملایم دراین زمینه وارد شده است.

در ابتدا قرار بود اولویت راه اندازی پردیس‌های خودگردان که از شهریه دانشجویان اداره می‌شود با دانشگاه‌های مادر باشد اما به تدریج اکثر دانشگاه‌ها از این امتیاز برخوردار شدند، این پردیس‌ها که قرار بود از مهاجرت نخبگان جلوگیری کند به منبع درآمدزایی برای دانشگاه‌ها تبدیل شد به طوریکه برخی از دانشگاه‌ها تا 4 پردیس نیز راه اندازی کردند.

بررسی وضعیت شهریه پردیس‌های خودگردان نشان می‌دهد که شهریه هر دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است، متوسط شهریه رشته‌های کارشناسی ارشد از 15 میلیون تا 20 میلیون است که شهریه رشته‌های کارشناسی ارشد علوم انسانی بین 15 تا 17 میلیون تومان و شهریه مابقی رشته‌های کارشناسی ارشد بین 17 تا 20 میلیون تومان است.

شهریه دوره‌های دکتری هم از 30 میلیون تومان تا 55 میلیون تومان است که بازهم شهریه رشته‌های دکتری علوم انسانی بین 30 تا 45 میلیون تومان و سایر رشته‌ها 50 تا 55 میلیون تومان است.

تنها دانشگاهی که شهریه پردیس خودگردان رشته کارشناسی ارشد آن نسبت به دیگر دانشگاه‌ها کمتر است داشگاه سیستان‌و‌بلوچستان است که شهریه دوره کارشناسی ارشد پردیس خودگردان این دانشگاه 10 میلیون تومان معادل شهریه دوره کارشناسی پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف است.

40 پردیس دانشگاهی خودگران (پولی) و شهریه مقاطع مختلف آن

در بخشی از نامه انتقاد آمیز جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران به مجلس آمده بود:

نوشته‌اند که نماینده دولت در بین شما گفته است که از دانشگاه‌های پولی، اقشار کم درآمد و طبقه متوسط و پایین استفاده می‌کنند و افراد کم درآمد ساکن در مناطق دورافتاده می‌توانند با پرداخت پول وارد این دانشگاه‌ها شوند. راست نوشته‌اند؟ کاش دروغ باشد و اشتباهی از خبرنگاری در خبرگزاریی.

اما اگر راست باشد، وای بر ما که نماینده دولت منتخب‌مان برای دفاع از چنین لایحه‌ای رو به چنین تناقض‌گویی می‌آورد و نمایندگان مجلس‌مان می‌شنوند و اعتراضی نمی‌کنند به این شیوه توجیه. نه، ما باور نمی‌کنیم. یعنی دل‌مان نمی‌خواهد باور کنیم، نمی‌توانیم باور کنیم.

نمایندگان ما! اجازه بدهید اندکی مصدع اوقات‌تان بشویم و چند سوال از شما بپرسیم. آیا واقعا شما هم باور دارید که قشر کم‌درآمد و محروم از این دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند؟ اگر محروم‌اند و به قول مرحوم امام، مستضعف، دیگر پول از کجا می‌آورند که بخواهند در دانشگاه پولی ثبت نام کنند؟

آیا واقعا فکر می‌کنید آنان که برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند و شما فرار مغزها می‌نامیدشان، کسانی‌اند که در دانشگاه‌های ایران جایی نیافته‌اند و حالا فراری شده‌اند؟ آخر اگر مغزند و نخبه، چه نخبگانی‌اند که حتی نتوانسته‌اند به دانشگاه‌های ایران راه پیدا کنند؟ اصلا از کجا به این نتیجه رسیده‌اید که فراری‌ها راه‌ نیافتگان به دانشگاه‌های ایران‌اند؟

پردیس دانشگاهی خودگران

ما داریم از سوی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران ـ نماد آموزش عالی ایران- وقت شما را می‌گیریم. این فراری‌ها اتفاقا همین همکلاسی‌های ما هستند که همه از رتبه‌های برتر علمی کشورند. آیا واقعا نمی‌دانید این نخبگان فراری از دانشگاه‌های ممتاز هستند نه از آنان که حتی نتوانسته‌اند به دانشگاه راه یابند؟

برادران! آیا بهتر نیست به جای دلسوزی برای گسترش آموزش عالی، دل‌تان برای دانش‌آموختگان بیکار بسوزد؟ آیا فکر نمی‌کنید ورود بدون سنجش از بازده و میانگین علمی دانشگاه‌های معتبر می‌کاهد؟ آیا فکر می‌کنید گسترش علم یعنی افزایش دانشجو؟ آیا فکر نمی‌کنید مهمتر از افزایش دانشجو و دانشگاه، ارتقای کیفیت دانشگاه‌ها و هم‌چنین اسلامی کردن دانشگاه‌ها است؟

آیا واقعا دولت، وزارت علوم و دانشگاه‌های دولتی از کمبود بودجه دچار مشکلات اساسی هستند؟ آیا دانشگاه‌های بزرگ دولتی که طبیعتا اصلی‌ترین گزینه‌های ماده مصوبه‌اند، واقعا از بودجه‌های میلیاردی خود استفاده‌ صحیح و به جا می‌کنند؟
وکلای مردم! آیا فکر نمی‌کنید شکاف درآمدی موجود در جامعه کشورمان، با چنین تصویباتی به شکاف فرهنگی بدل می‌شود و روز به روز بر شکاف طبقاتی در جامعه می‌افزاید؟ انصافا با تاسیس دانشگاه پولی، سرمایه‌داران ­کم‌توان در عرصه علمی ـ بیشتر می‌توانند وارد دانشگاه شوند یا آن مستضعفینی که حتی پول خریدن پاک‌کن برای جلسه کنکور را ندارند، چه برسد به پول کتاب کنکور و معلم خصوصی؟

آیا این معنای عدالت در فرهنگ واژگان شما است؟ می‌شود خواهشی کنیم؟ تقاضا داریم در کنار همه کارها و مسوولیت‌های‌تان، زحمتی دیگر بکشید و ساعتی همه با هم جمع شوید و معنای دو واژه را برای ما مشخص کنید! به هر نتیجه‌ای که رسیدید، ما هیچ اعتراضی نمی‌کنیم.

40 پردیس دانشگاهی خودگران (پولی) و شهریه مقاطع مختلف

مطالب پیشنهادی دیگر :

2 thoughts on “40 پردیس دانشگاهی خودگران (پولی) و شهریه مقاطع مختلف

 • آگوست 31, 2017 at 5:27 ب.ظ
  Permalink

  با سلام همه داستانی که در بالاقید شده از سال ۹۴ به بعد فقط داستان است .تا قبل از ۹۴ پردیس دانشگاهها در شهر ها ی اطراف و خارج از مرکز استان ها بودند . از ان تاریخ به بعد همه کلاسها به دانشگاههای اصلی منتقل شدند و تقاضا بالا رفت . پسر من در سال ۹۴ رتبه ۱۰۰۰ در کنکور کسب کرد. چون در استان خودمان امکان قبولی به رشته پزشکی را نداشت . میتوانست در استان مجاور قبولی کسب کند ولی با یک حساب سر انگشتی از نظر هزینه های قابل پیشبینی از قبیل رفت آمد ، اجاره منزل ، برق و آب و … و هزینه های غیر قابل پیش بینی مانند مشکلات و حوادث غیر مترقبه متوجه شدیم که در صورتی که پردیس شهر خودمان را انتخاب کنیم بسیار مناسب تر و هزینه ها هم تقریبا معادل است .

  Reply
 • نوامبر 17, 2013 at 7:13 ب.ظ
  Permalink

  با سلام اوضاع خیلی وخیم تر از این حرف هاست.اتفاق بزرگی در شرف وقوع.و آن مهندسی طبقات اجتماعی به لحاظ فرهنگی.موضوعی که نیازمند برسی عمیق و همه جانبه است که در این مقال نمی گنجد.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید