پرونده ۳ هزار بورسیه دکتری به مجلس می‌رود

رئیس سازمان امور دانشجویان وضعیت 3 هزار دانشجوی بورسیه را که بدون رعایت ضوابط وارد دانشگاه ها شده اند را تشریح کرد و گفت: مسیر‌هایی برای بورس داخل و خارج از کشور ایجاد شده که در آن، موضوع آزمون کتبی مطرح نبوده بلکه به مصاحبه حضوری توجه شده است.

دکتر مجتبی صدیقی درباره ورود به دانشگاه 3 هزار دانشجوی بورسیه بدون رعایت ضوابط کامل علمی در پاسخ به خبرنگار مهر گفت: مسیر‌هایی برای بورس داخل و خارج از کشور ایجاد شده که در آن، موضوع آزمون کتبی مطرح نبوده بلکه به مصاحبه حضوری توجه شده است.

وی ادامه داد:  براین اساس آیین‌نامه‌هایی پیش‌بینی شده و یا فراخوان‌هایی صورت گرفته که تبدیل بورس خارج به داخل مطرح شده و مجموعه‌ این افراد با معدل‌های مختلف، مصاحبه‌هایی در درون وزارتخانه انجام دادند و به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه  از سال 89 تا 92 حدود 3 هزار نفر به این شکل به دانشگاه‌ها معرفی شدند خاطرنشان کرد: برخی از آنها کف معدلی آیین نامه‌ها را نیز نداشتند و برخی هم که کف معدل را داشته‌اند ولی براساس آیین‌نامه ما، مشکل قانونی نداشته‌اند و به همین دلیل فعلا در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد:  برخی از این افراد جایابی ندارند و باید در فرصتی مشخص برای آنها تعیین تکلیف و جایابی شود، اگر برای آنها جایابی شود و دانشگاه بپذیرد، مشکل خاصی نیست و اگر احیانا در جایابی آنها مشکلی ایجاد شود، باید برای آنها فکری کنیم البته نه در ارتباط با ادامه تحصیل آنها، بلکه در خصوص نوع بورس باید تصمیم‌گیری‌هایی صورت گیرد تا در سال آینده اجرایی شود.

صدیقی تاکید کرد: در این مجموعه برخی از شرایط آیین‌نامه‌های مصوب را داشته و یا نداشته‌اند، در مورد آنهایی که شرایط آیین‌نامه را نداشتند، باید کاری کنیم که آموزش عالی ضرر نکند، در حالی که متوسط ورودی‌های ما در دکتری از طریق آزمون در مقطع کارشناسی بالای 17.50 و در مقطع کارشناسی ارشد نزدیک 17.2 است قاعدتا باید وضعیت علمی بورسیه‌ها بالاتر از متوسط باشد زیرا آنها می‌خواهند هیات علمی دانشگاه شوند و پیشانی توسعه علمی کشور را تشکیل دهند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه امیدواریم مسائلی که در گدشته وجود داشته در آینده نباشد افزود: به همین دلیل اعلام کردیم که در سال آینده همه در آزمون شرکت کنند و مربیان نیز طبق آیین‌نامه خاص خودشان دنبال خواهند شد.

وی در خصوص تعداد افرادی که برای مصاحبه مجدد دعوت شده‌اند گفت: یک بخش از این مسئله جوسازی است و ما از وقتی که آمدیم، اعلام کردیم که تعهدات قبلی به قوت خود باقی است؛ تعداد زیادی احکام بورس در 3 ماه اخیر صادر شده و برخی افراد هستند که وضعیت تحصیلی و معدل آنها به گونه‌ای است که نیازمند بررسی مجدد هستند و تا زمانی که حکم بورس نگرفته‌اند، طبیعی است که تعهد نهایی ایجاد نشده لذا از این افرادی که مصاحبه مجدد شده‌اند، بیشترشان تائید شده‌اند.

صدیقی ادامه داد: تلاش ما این است، افرادی که به هر دلیلی برای خودشان تعهد ایجاد کرده‌اند و احیانا استعفا داده‌اند و برای بورس خود عقبه حقوقی ایجاد کرده‌اند کمک کنیم ولی باید قبول کنیم که صلاح نیست افرادی که وضعیت علمی‌شان زیر متوسط ورودی‌های دکتری است، عضو هیات علمی دانشگاه‌ها شوند، البته ما همه جوانب را در نظر می‌گیریم و امیدورایم کمترین صدمه به مردم وارد شود.

وی گفت: تعداد افرادی که برای مصاحبه مجدد دعوت شده‌اند، زیاد نیستند، حدود 15 درصد از مجموعه‌ افرادی است که به این شکل در انتظار بورس بوده و امورات آنها در دست انجام بوده است که البته تعداد قابل توجهی از آنها در مصاحبه تایید شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان یادآورشد: وقتی افراد از وضعیت علمی خود مطمئن هستند، نباید درباره آزمون علمی مجدد حرفی داشته باشند و همه اینها برای آنهایی است که تاکنون حکم بورس دریافت نکرده‌اند. هر کسی که حکم را دریافت کرده، ما به تعهدات قبلی خود در این زمینه پایبندیم و هزینه‌هایشان را به دانشگاه‌ها می‌دهیم.

قرار است پرونده این پذیرش‌ها در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی شود.یک عضو این کمیسیون از ارسال نامه این کمیسیون به وزارت علوم برای ارائه پرونده 3هزار دانشجوی بورسیه، خبر داده است. رضا صابری در این‌باره به مهر گفت: وزارت علوم پس از پایان بررسی بودجه در مجلس، لازم است این مستندات را ارائه دهد. صابری درباره علت این بررسی در مجلس می‌گوید: دلیلی ندارد اگر عده‌ای با معدل 12 بورسیه شده‌اند، به 3هزار دانشجوی بورسیه تعمیم داده شود.

پیش از این اعلام شده بود 3هزار دانشجوی بورسیه هر چند روال قانونی پذیرش را طی کرده‌اند اما مصاحبه‌هایی که با آنان شده دارای ویژگی سنجش توان علمی نبوده و برخی از بورسیه‌ها با معدل 12وارد دانشگاه شده‌اند و دانشگاه‌ها هم نسبت به حضور این قبیل دانشجویان اعتراض کرده‌اند. از سوی دیگر رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وضعیت 3هزار دانشجوی بورسیه را که بدون رعایت ضوابط وارد دانشگاه‌ها شده‌اند، چنین تشریح کرد:

مسیر‌هایی برای بورس داخل و خارج از کشور ایجاد شده که در آن، موضوع آزمون کتبی مطرح نبوده بلکه به مصاحبه حضوری توجه شده است. مجتبی صدیقی گفت: براین اساس آیین‌نامه‌هایی پیش‌بینی شده یا فراخوان‌هایی صورت گرفته که تبدیل بورس خارج به داخل مطرح شده و مجموعه‌ این افراد با معدل‌های مختلف، مصاحبه‌هایی درون وزارتخانه انجام دادند و به دانشگاه‌ها معرفی شدند. او تأکید کرد: برخی از آنها کف معدلی آیین‌نامه‌ها را نیز نداشتند و برخی هم که کف معدل را داشته‌اند ولی براساس آیین‌نامه ما، مشکل قانونی نداشته‌اند و به همین دلیل فعلا در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند.

به گفته رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درحالی‌که متوسط ورودی‌های ما در دکتری از طریق آزمون در مقطع کارشناسی بالای 17.05 و در مقطع کارشناسی ارشد نزدیک17.2 است قاعدتا باید وضعیت علمی بورسیه‌ها بالاتر از متوسط باشد زیرا آنها می‌خواهند هیأت علمی دانشگاه شوند و پیشانی توسعه علمی کشور را تشکیل دهند.

صدیقی ادامه داد: تلاش ما این است به افرادی که به هر دلیلی برای خودشان تعهد ایجاد کرده‌اند و احیانا استعفا کرده‌اند و برای بورس خود عقبه حقوقی ایجاد کرده‌اند کمک کنیم ولی باید قبول کنیم که صلاح نیست افرادی که وضعیت علمی‌شان زیر متوسط ورودی‌های دکتری است، عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها شوند، البته ما همه جوانب را درنظر می‌گیریم و امیدواریم کمترین صدمه به مردم وارد شود.

پرونده ۳ هزار بورسیه دکتری به مجلس می‌رود

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید