پشت پرده های پذیرش بدون آزمون دکتری

پشت پرده های پذیرش بدون آزمون دکتری از زبان مجتبی صدیقی

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تأکید کرد: اگر داوطلبی مستعد که از لحاظ علمی و اخلاقی مورد تأیید بود اگر مورد قبول این 4 معرف قرار نمی‌گرفت، پذیرش نمی‌شد.

رییس سازمان امور دانشجویان جزییات پذیرش بدون آزمون دکتری در سال‌های گذشته را منتشر کرد و گفت: بسیاری از این پذیرفته‌شدگان فاقد شرایط بوده‌اند.

مجتبی صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان درباره جزییات پذیرش بدون آزمون سه هزار دانشجوی دکتری گفت: در دوره گذشته با توجه به عدم برگزاری آزمون اعزام در سال ۸۵ دستورالعملی تنظیم می‌شود و بر اساس آن دستورالعمل رتبه‌های ممتاز دانشجویان المپیادی و مربیان واجدالشرایط علمی می‌توانستند از طریق فراخوان متقاضی اعزام شوند که این دستورالعمل به تأیید وزیر علوم وقت هم رسیده بود.

وی ادامه داد: دو سال بعد یک بند به این دستورالعمل اضافه شد که کسانی که خدمات و سوابق برجسته در زمینه فرهنگی و اجتماعی دارند می‌توانند متقاضی بورس دکتری شوند و در نهایت در سال‌های آخر کمتر دانشجویان ممتازی در این پذیرش جذب شدند و بیشتر داوطلبان بند آخر متقاضی بورس هستند.

مجتبی صدیقی، رییس سازمان امور دانشجویان افزود: داوطلبان در فراخوان شرکت می‌کردند و علاوه بر داشتن شرایط لازم باید یک معرف هم آنان را تأیید می‌کرد که معاونت فرهنگی وزارت علوم، تشکل‌های دانشجویی، مدیر کل بورس و اعزام، رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی چهار معرف اعلام‌شده بودند که باید افراد را تأیید می‌کردند البته در اوایل سال ۸۵ فقط مراکز پژوهشی بودند که می‌توانستند به عنوان معرف افراد را تأیید کنند اما در سال‌های بعد ۳ معرف دیگر اضافه شدند.

وی تأکید کرد: اگر داوطلبی مستعد که از لحاظ علمی و اخلاقی مورد تأیید بود اگر مورد قبول این ۴ معرف قرار نمی‌گرفت، پذیرش نمی‌شد.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در بازه زمانی سال ۸۵ تا ۹۲ تعداد ۷۲۹ نفر اعزام به خارج از کشور هم‌مسیر این فراخوان شدند، تصریح کرد: تعدادی از افرادی که اعزام به خارج شدند حتی شرایط اعلام‌شده در آیین‌نامه را هم نداشتند. طبق این دستورالعمل باید حداقل معدل کارشناسی ۱۴ و معدل کارشناسی ارشد ۱۶ باشد اما در جمع تعداد ۷۳ نفر معدل کارشناسی زیر ۱۴ داشتند و ۷۰ نفر معدل‌هایشان زیر ۱۶ بوده است.

به گفته وی، ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد هزینه بورس خارج برای وزارت علوم نسبت به هر دانشجو بوده است.

صدیقی اظهار کرد: با توجه به مشکلات ارزی در سال ۸۹ بحث تبدیل خارج به داخل تبدیل شد که در سال‌های آخر دولت این بحث به یک روند تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در سال ۸۸ تا ۹۲ تعداد ۱۸۸۴ نفر تبدیل به بورس داخل و به دانشگاه‌های داخل معرفی شدند و با گرفتن پذیرش در مقطع دکتری تحصیل کردند.

 

رییس سازمان امور دانشجویان افزود: از میان افرادی که به دانشگاه‌های داخلی معرفی شدند تعداد ۲۲۸ نفر معدل کارشناسی‌شان زیر ۱۴ است که به تفکیک ۷ نفر معدل زیر ۱۲، ۷۰ نفر معدل بین ۱۲ تا ۱۳، ۱۵۱ نفر معدل بین ۱۳ الی ۱۴ بوده است.

وی ادامه داد: معدل تعداد ۳۰۵ نفر هم در مقطع کارشناسی ارشد زیر ۱۶ بوده است که به تفکیک ۴ نفر زیر معدل ۱۴، ۵۴ نفر بین معدل ۱۴ تا ۱۵ و ۲۴۷ نفر بین معدل ۱۵ تا ۱۶ را دارا بودند.

پشت پرده های پذیرش بدون آزمون دکتری

به گفته وی، در پرونده‌های موجود معدل تعداد ۲۳۵ نفر اعلام نشده است و همچنین ۳۲۵ نفر هم فاقد شرایط سنی دستورالعمل که حداکثر سن ۳۲ را اعلام کرده است، بوده‌اند. همچنین ۱۸۳ نفر سند محضری ندارند.

صدیقی یادآور شد: میان دانشگاه‌هایی که بورس تبدیل به داخل را داشته‌اند دانشگاه علامه طباطبایی با پذیرش ۲۵۹ نفر رتبه اول را داشته است البته دانشگاه‌ خوارزمی هم درصد پذیرش بالایی را داشته است.

وی با بیان اینکه نیمی از تعداد ۱۸۸۴ نفر نظر گزینش آنان وجود ندارد، اظهار کرد: تعداد ۵۵۰ نفر جایابی و حکم بورس را گرفته‌اند.

صدیقی کل هزینه تحصیل دانشجویان گروه علوم انسانی را ۳۰ میلیون تومان و گروه‌های آموزشی غیر علوم انسانی را ۴۰ میلیون تومان برآورد کرد و گفت: تمام شهریه‌های دانشجویان تا پایان سال ۹۲ از طریق وزارت علوم پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در این فرآیند حضور آقازاده‌ها و منسوبین را هم شاهدیم، اظهار کرد: دانشگاه علامه طباطبایی پذیرش دانشجویان را حتی بدون معرفی‌نامه از وزارت علوم انجام داده است.

وی درباره برخورد با مدیران و مسئولانی که دچار تخلف در آیین‌نامه‌ بورس در پذیرش دکتری شده‌اند، اظهار کرد: برخورد با مدیران و مسئولان وظیفه نهادهای نظارتی است اما در مورد خود دانشجویان بعید می‌دانیم نظر نهاد نظارتی قطع تحصیل باشد، ممکن است درباره هزینه‌ها دیوان محاسبات نظرهایی داشته باشد.

 

وی افزود: در پنج سال اخیر تعداد ۹۳۲ نفر از مربیان برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند.

صدیقی در ادامه با اشاره به آیین‌نامه ادامه تحصیل مربیان اظهار کرد: در این آیین‌نامه در چهار سال گذشته از نظر ما شرایط کیفی خیلی خوبی پیش‌بینی نشده است و مربیان با یک سال سابقه می‌توانستند به دانشگاه‌ها معرفی شوند.

رییس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: در آیین‌نامه ایثارگران دانشگاه‌ها و وزارت علوم شرط معدل کارشناسی ۱۳ و کارشناسی ارشد ۱۵ است و حداکثر سن باید ۴۵ سال باشد که از این مسیر تعداد ۱۸۵ نفر به دوره دکتری معرفی شده‌اند که در این جمع تعداد معدودی شرایط آیین‌نامه را نداشتند.

وی تاکید کرد: با احتساب کلیه آیین‌نامه‌ها تعداد ۳۰۰۲ نفر از طریق دکتری بدون آزمون پذیرش شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه ما به تمام آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های دولت گذشته از آبان تا پایان سال ۹۲ پایبند بوده‌ایم، اظهار کرد: پرونده‌های در دسترس طبق روال گذشته بررسی می‌شود و در این دوره تعداد ۱۹۶ نفر به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند و تعداد ۲۶ نفر از معلمان و ۲۲ نفر از ایثارگران در دوره آبان تا اسفند سال ۹۲ هم معرفی‌نامه پذیرش در دانشگاه‌ها را گرفته‌اند.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما وارد بحث پرونده‌های سال‌های گذشته نمی‌شویم و به قول برخی از رسانه‌ها نبش قبر نکرده‌ایم، تصریح کرد: البته در گزارشی که به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارایه داده‌ایم نمایندگان تأکید کرده‌اند با مواردی که خلاف آیین‌نامه است، برخورد شود.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: نهادهای نظارتی، بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات از مدت‌ها پیش مشغول به بررسی پرونده‌ها هستند و مواردی را تاکنون اعلام کرده‌اند و ما منتظر اعلام نظر این نهادهای نظارتی هستیم.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری یادآور شد: کلیه کسانی که از این مسیر مشغول به تحصیل شده‌اند اگر شرایط‌شان مطابق آیین‌نامه باشد مشکل خاصی ندارند و با همکاری ما جایابی انجام می‌شود و احکام بورس را ابلاغ می‌کنیم. همچنین بخشنامه‌ای را به دانشگاه‌ها ارسال کرده‌ایم اگر افراد مراجعه کرده‌اند و دانشگاه نیاز داشت، اعلام نیاز کنند تا احکام صادر شود و در این مورد نگرانی دانشجویان بی‌مورد است.

صدیقی با اشاره به برنامه‌های سازمان امور دانشجویان در خصوص بورس اظهار کرد: اکنون ۲ مسیر خیلی قدیمی آزمون و مربی را با بازنگری اعلام کرده‌ایم و دانشجویان و داوطلبان می‌توانند از امکان اعزام از طریق آزمون دکتری استفاده کنند که تعداد ۱۱۰ نفر ظرفیت بورس خارج برای سال ۹۳ دیده شده است و سازمان سنجش ۲ برابر این ظرفیت را برای مصاحبه که در خرداد صورت می‌گیرد، اعلام کرده و ما از این ۲ برابر نیمی را پذیرش خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما مشکل خاصی برای اعزام دانشجویان به کشورهای خارجی نداریم، تصریح کرد: قطع تحصیل مدنظر ما نیست و ما باید منتظر نظرات نهادهای نظارتی برای دانشجویانی که طبق آیین‌نامه وارد دانشگاه‌ها شده‌اند، باشیم.

صدیقی با بیان اینکه فراخوان بورس داخل در اردیبهشت اعلام شده است، اظهار کرد: ما حداقل معدل کارشناسی را ۱۵ و حداکثر معدل کارشناسی ارشد را ۱۷ اعلام کرده‌ایم.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری افزود: باید حداقل معدل کارشناسی ارشد داوطلبان دکتری ۲۰ درصد اول فارغ‌التحصیلان ارشد دانشگاه خود باشد تا درخواست ثبت‌نام در همان دانشگاه را بدهند.

 

به گفته رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، آیین‌نامه مربیان بازنگری کیفی شده است و آنان باید ۶۰ درصد امتیاز جدول ارتقا برای مربیان را دارا باشند و دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیتی که در تابستان اعلام می‌کنند، پذیرش صورت می‌گیرد.

صدیقی در خصوص فرصت‌های مطالعاتی تصریح کرد: سیاست ما توسعه دوره‌های فرصت‌های مطالعاتی درست و هدفمند است تا در دوره دکتری بتوانند پژوهش و تحقیق به مدت ۶ تا ۹ ماه است، دنبال کنند و در سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر از این فرصت استفاده کرده‌اند و برای امسال حدود ۸۰۰ ظرفیت را پیش‌بینی کرده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه ظرفیت اعلام‌شده برای بورس داخل در دوره دکتری ۲۰۰ نفر است، تصریح کرد: بورس برای دانشگاه‌های بزرگ نخواهد بود بلکه آنان با توانایی‌هایی که دارند از بین فارغ‌التحصیلان دکتری هیئت علمی را انتخاب می‌کنند اما دانشگاه‌های کوچک می‌توانند پذیرش دکتری برای جذب هیئت علمی داشته باشند.

پشت پرده های پذیرش بدون آزمون دکتری

مطالب پیشنهادی دیگر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

به سایت مرجع آزمون دکتری خوش آمدید

برای دریافت جدیدترین اخبار آزمون دکتری و دریافت آنی نمونه سوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی دکتری همراه با پاسخ های تشریحی ایمیل خود را وارد کنید